یکشنبه 31 اکتبر 10 | 18:11

کارگردان پرفروش‌ها

به بهانه ركوردشكني «ملك سليمان»‌ در دوره ركود گيشه‌هاي سينماي ايران، با مروري بر آثار كارنامه «شهريار بحراني» مي‌توان به اين نتيجه دست يافت كه آثار او در سال‌هاي مختلف، جزو فيلم‌هاي پرمخاطب سال بوده‌اند.


با نگاهي به كارنامه فيلمسازي «شهريار بحراني» مي‌توان به اين نتيجه رسيد كه اكثر آثار كارگردان پرفروش بوده‌اند و «ملك سليمان نبي» آخرين اثرش نيز از قدرت مخاطب‌شناسي اين كارگردان بهره برده است.
او در سال 1366 فيلم سينمايي «گذرگاه» را ساخته كه در آن سال كه بليت سينماها 12 تومان بود، اين فيلم رتبه دوم را در تهران به خود اختصاص داده و 100،758،9000 ريال فروخت و در شهرستان‌ها نيز موفقيت جالب توجهي داشت.
اين در حالي است كه در سال 66 دو فيلم ملودرام «اجاره نشين‌ها» ساخته داريوش مهرجويي و «بگذار زندگي كنم» ساخته شاپور قريب در اكران عمومي اول و دوم شدند و اين فيلم جنگي رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.
سازنده فيلم‌هاي «پرچمدار»، «آب را گل نكنيم» و «دنياي وارونه»، در سال 1366 فيلم سينمايي «هراس» را در ژانر دفاع مقدس ساخته است كه در آن سال كه بليت سينماها 15 تومان بوده اين فيلم رتبه پنجم را به خود اختصاص داده و در مجموع 70،213،430 ريال فروخته است.
جالب آن كه «بحراني» در سال 68 در فيلم «دزد عروسك‌ها» كه در مهاب فيلم (مؤسسه سينمايي مشترك و مخفف نام خانوادگي رسول ملاقلي‌پور، سيدضياء هاشمي، بهروز افخمي و شهريار بحراني) ساخته شد و عنوان پرفروش‌ترين فيلم سال بعد را به‌دست آورد، كارگردان بخش انيميشن بوده است.
برپايه اين گزارش، فيلم پرفروش بعدي «شهريار بحراني»، «حمله به اچ 3» نام دارد كه در سال 1373 ساخته شده، اين فيلم هم در ژانر دفاع مقدس ساخته شده و در آن سال كه بيلت سينماها 70 تومان بوده اين فيلم رده نهم را به خود اختصاص داده و 215،401،000 ريال فروخته است.
«مريم مقدس» فيلم بعدي «شهريار بحراني» نام دارد كه در سال 1379ساخته شده و در آن زمان كه بليت سينماها 750 تومان بوده اين فيلم رده پنجم را به خود اختصاص داده و در مجموع 2،650،000،000 ريال فروخته است.
اين روزها آخرين ساخته «شهريار بحراني»، «ملك سليمان» در حال اكران است و در اين مدت اكران از گيشه نسبتاً مناسبي برخوردار بوده است و تا به حال حدود 400 ميليون تومان فروخته است.
شهريار بحراني متولد 1330 تهران، فارغ التحصيل انيميشن از مدرسه سينمايي لندن است. وي فعاليت هنري را با گروه تلويزيوني «سپاه» آغاز كرده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.