پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۰۶ مهر ۹۳ | ۱۲:۱۹
عنایت‎‎الله کریمیان فوق‌تخصصی جراحی قلب و عروق؛

کاربران افراطی اینترنت در معرض بیماری‎

فوق‌تخصصی جراحی قلب و عروق گفت: کاربرانی که در شبانه‌روز بیشتر از 4 ساعت از رسانه‏‏‌های تصویری و اینترنت استفاده می‎کنند بیشتر در معرض بیماری‏‌های قلبی و عروقی هستند.


0000-77

فوق‌تخصصی جراحی قلب و عروق گفت: کاربرانی که در شبانه‌روز بیشتر از 4 ساعت از رسانه‏‏‌های تصویری و اینترنت استفاده می‎کنند بیشتر در معرض بیماری‏‌های قلبی و عروقی هستند.

عنایت‎‎الله کریمیان اظهار کرد: با روند صنعتی شدن جوامع، کم‏ تحرکی، استفاده از فست‎فودها و دخانیات افزایش یافته و این امر موجب شده انسان‏‌ها در معرض خطر بیشتری قرار گیرند. همچنین فاصله گرفتن از غذاهای سنتی، مفید و کم‌چرب، سبب شده در جوامع صنعتی و رو به رشد، بیماری‎های قلبی و عروقی افزایش داشته باشد، آمار نیز گویای همین امر است.

وی با اشاره به رشد چشمگیر بیماری‎های قلبی نسبت به 20 سال گذشته، افزود: بیماری‏‌های قلبی و عروقی در صدر عوامل مرگ و میر در جوامع پیشرفته هستند. در حال حاضر شایع‏‌ترین دلیل بستری افراد بالای 65 سال، نارسایی قلبی است که منجر به صرف هزینه‌های گزاف و اشغال تخت‏‌های بیمارستانی شده است. همچنین با توجه به کم تحرکی و افزایش مصرف غذاهای پرچرب، دیابت نیز از عوامل مهم در ایجاد بیماری‎های قلبی و عروقی است.

کریمیان در خصوص روند رو به رشد مصرف دخانیات میان زنان جامعه نیز تصریح کرد: مصرف دخانیات به شکل سیگار و قلیان بویژه میان زنان شدت گرفته است. این موضوع زنگ خطری برای جامعه ما محسوب می‌شود؛ چرا که یک عامل مهم در ایجاد بیماری‎های قلبی است.

وی یادآور شد: ناگفته نماند بیماری‎هایی همچون فشارخون و دیابت، بیماری خاموش و مرموزی است که باعث ایجاد بیماری‎های مختلف قلبی و عروقی، کلیه، چشم و … می‌شوند. از این رو می‎توان با تشکیل پایگاه‎های سلامت و غربالگری افراد از وجود این بیماری مطلع شویم و اقدامات لازم را درجهت درمان انجام دهیم که در این راستا رسانه‎های جمعی کمک شایان توجهی می‎توانند داشته باشند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: