یکشنبه 31 اکتبر 10 | 18:14

تجليل از دو فيلمبردار و مستندساز حوزه دفاع مقدس

در بخش «قاب ستاره» چهارمين جشنواره بين‌المللي سينماحقيقت، از دو فيلمبردار و مستندساز عرصه‌ي دفاع مقدس تجليل به عمل خواهد آمد.


آقايان «مرتضي شعباني» و «محمد صدري» از فيلمبرداران و مستندسازان قديمي حوزه دفاع مقدس هستند كه در جشنواره بين‌المللي سينماحقيقت، مورد تقدير واقع خواهند شد.
مرتضي شعباني متولد سال 1343 است و كار خود در عرصه سينماي مستند را از سال 1365 و به عنوان عكاس و دستيار فيلمبردار، با گروه تلويزيوني جهاد (روايت فتح) و همكاري با شهيد آويني آغاز كرد و طي دو دهه‌ اخير، به عنوان فيلمبردار و كارگردان سينماي مستند مشغول فعاليت‌ بوده ‌است.
از جمله آثاري كه فيلمبرداري آن بر عهده مرتضي شعباني بوده، مي‌توان به آثاري چون رستاخيز، غواصان، كبوتران اميد، شهري در آسمان، بار ديگر كربلا، ستاره‌هاي آسمان گمنامي، دردهاي پنهان، سليمان سي و يك (ماه و خورشيد و حميد و فاطمه، همراه با مرحوم ملاقلي‌پور) اشاره كرد. ضمن اينكه در پرونده فيلمسازي وي نيز كارگرداني مستندهاي حمزه، زيتون تلخ، ضاحيه، درهاي بسته ديوارهاي بلند، همسفر بهار، زهرا‌سادات و زائر هم به چشم مي‌خورد. مرتضي شعباني در حال حاضر، مديرعامل بنياد روايت فتح است.

از سويي، محمد صدري متولد سال 1343 و داراي مدرك فوق ليسانس پژوهش هنر از دانشگاه هنر است. وي نيز فعاليت هنري خود را از سال 1360 و به عنوان دستيار فيلمبردار، با گروه تلويزيوني جهاد آغاز نمود و بعدها به عنوان فيلمبردار روتين برنامه‌هاي هفتگي جهاد و روايت فتح، كار خود را ادامه داد.
در پرونده هنري صدري، كارگرداني و فيلمبرداري حدود 100 فيلم در زمينه‌هاي مختلف دفاع مقدس، سياسي، اجتماعي، فرهنگي و تاريخي براي شبكه‌هاي مختلف تلويزيوني به چشم مي‌خورد كه از جمله مي‌توان به مجموعه مستند خنجر و شقايق، ره‌آورد هنر، از آفريقا، چشمه خورشيد، همراه با نيل، افغانستان سرزمين خسته، كوزوو بهشت خونين و چندين مستند همراه با گروه روايت فتح (از جمله: پل حاج اسدا…، حنابندان، عروج، با شيرمردان هوانيروز، تيم آتش) و … اشاره كرد. ضمن اينكه وي كتاب‌هاي فيلمبرداري مستند جنگي، مفهوم واقعيت در هنر و سينما و سفرنامه سه‌جلدي سياره رنج را نيز تأليف نموده است.
صدري در حال حاضر، مدير گروه فرهنگ، تاريخ و هنر شبكه دو سيما است.
چهارمين جشنواره بين‌المللي فيلم مستند ايران: سينماحقيقت، طي روزهاي 17 تا 21 آبان‌ماه 1389 در سينما فلسطين و سينما سپيده برگزار خواهدشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.