یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۰۷ مهر ۹۳ | ۱۱:۰۵
عدم توجه به نقش تحریم ها؛

فروش ریالی نفت، شرط تداوم خروج از رکود

عدم توجه به نقش تحریم ها در تحلیل دولت باعث شده است تا از راهبردهای اقتصاد مقاومتی به عنوان تنها مسیر بی اثر شدن تحریم ها، در بسته خروج از رکود غفلت شود. به همین دلیل، به نظر می رسد که راهکارهای پیشنهادی دولت برای خروج از رکود در بلند مدت موثر نباشد.


images (1)

عدم توجه به نقش تحریم ها در تحلیل دولت باعث شده است تا از راهبردهای اقتصاد مقاومتی به عنوان تنها مسیر بی اثر شدن تحریم ها، در بسته خروج از رکود غفلت شود. به همین دلیل، به نظر می رسد که راهکارهای پیشنهادی دولت برای خروج از رکود در بلند مدت موثر نباشد.

 در روزهای اخیر و پس از اظهارات رییس محترم جمهور مبنی بر خروج کشور از شرایط رکود اقتصادی در جریان سفر به مشهد مقدس ( ۱۵ شهریور ماه سال جاری) ، تحلیل های مختلفی در خصوص اینکه آیا واقعا کشور از شرایط رکود خارج شده است یا خیر، ارائه می شود. با توجه به اشراف دولت بر شاخص های اقتصاد کلان، پذیرش ادعای دولت مبنی بر عبور از رکود، اقدامی طبیعی است که به آرامش اقتصاد کشور کمک می کند. با این حال بررسی طرح دولت برای خروج از رکود که در قالب بسته خروج از رکود تورمی ارائه شد نشان می دهد به دلیل عدم توجه به برخی نکات کلیدی، این طرح نمی تواند به عنوان نقشه نهایی جهت خروج پایدار از رکود استفاده شود.

در بسته خروج از رکود دولت به این موضوع اشاره شده است که تحریم ها تاثیری در شرایط رکود تورمی اخیر نداشته است. در این خصوص باید توجه داشت که بر اساس آمار رسمی اعلام شده توسط بانک مرکزی، در سال ۱۳۹۱ رشد اقتصادی بدون نفت خام ۵٫۹ درصد بیشتر از رشد اقتصادی با نفت خام بوده است. به عبارت دیگر ۵٫۹ درصد از رشد منفی ۶٫۸ درصدی اقتصاد در سال ۹۱ به دلیل رشد ۳۷٫۴- درصدی بخش نفت بوده است.

جدول

این میزان از رشد منفی در بخش نفت قطعا حاصل کاهش تولید نفت خام بوده است. به علاوه به دلیل وابستگی بودجه کشور به درآمد های نفتی قطعا بخشی از رشد منفی در دیگر بخش های اقتصاد کشور نیز حاصل کاهش فعالیت های عمرانی وابسته به بودجه است. لذا می توان گفت بی اثر کردن تحریم ها قطعا در بروز شرایط رکود موثر بوده است.

عدم توجه به نقش تحریم ها در تحلیل دولت باعث شده است تا از راهبردهای اقتصاد مقاومتی به عنوان تنها مسیر بی اثر شدن تحریم ها، در بسته خروج از رکود غفلت شود. همانطور که اشاره شد کاهش تولید و فروش نفت خام یکی از مهمترین عوامل بروز رکود تورمی است، لذا ارائه راهکارهایی که برای افزایش فروش نفت خام با توجه به تداوم تحریم ها، اقدامی جهت عبور از این شرایط خواهد بود. فروش ریالی نفت خام در بورس به عموم خریداران، یکی از مهمترین و بهترین ابزارها برای رسیدن به این هدف است. با استفاده از این روش علاوه بر اینکه نقدینگی موجود در جامعه جمع آوری می شود، دولت به درآمد ریالی حاصل از فروش نفت دسترسی خواهد داشت که می تواند بوسیله آن عملیات اجرایی پروژه های عمرانی خود را مجددا آغاز کند. این شیوه فروش همچنین باعث افزایش فروش نفت خام می شود زیرا خریداران خرد هم می توانند وارد بازار نفت شوند. در نتیجه این اقدام می تواند از شدت رشد منفی بخش نفت در اقتصاد بکاهد. ضروری است به این نکته اشاره شود که فروش نفت با استفاده از ارزهای محلی اقدامی است که دیگر کشورها مانند چین و روسیه نیز آن را دنبال می کنند. با این حال شاهدیم که به فروش ریالی نفت خام در بسته پیشنهادی دولت هیچ اشاره ای نشده است. این موضوع یکی از شواهدی است که نشان می دهد حتی با پذیرش ادعای دولت مبنی بر عبور از شرایط رکود، این وضعیت تداوم نخواهد داشت چرا که در طرح دولت برای عبور از رکود از عوامل اصلی بروز این وضعیت غفلت شده است و به تبع آن راهکارهای پیشنهادی نیز در بلند مدت موثر نخواهد بود.

لازم به ذکر است که عملیاتی شدن، تداوم و موفقیت فروش ریالی نفت خام در بورس نیازمند در نظر گرفتن برخی ملاحظات است که در یادداشت های آینده مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

  1. ناشناس
    ۷ مهر ۱۳۹۳

    فروش ریالی نفت که بالکل کار نادرستی است. فرضا کشورهای دیگر به شما ریال تحوبل دادند!!
    اینطور اولا بر حجم نقدینگی ریالی کشور به طور مستقیم اضافه می شود و این یعنی تورم. اصلا یکی از دلایل تورم این است ما همان دلارهای نفتی را به ریال تبدیل می کنیم.
    ثانیا آیا می توانیم در هنگام واردات از کشورهای دیگر به آنها ریال بدهیم؟ معلوم است که نه. ما دلار یا پولی را احتیاج داریم که کل دنیا آن را قبول داشته باشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: