چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
چهارشنبه ۰۹ مهر ۹۳ | ۲۰:۱۵
موسسه صهیونیستی اذعان کرد؛

غافلگیری تل آویو در نبرد آینده با حزب الله

یک موسسه پژوهشی وابسته به دانشگاه تل آویو در اراضی اشغالی به حوادث غافلگیر کننده ای که اسرائیلی ها در نبرد احتمالی آینده با حزب الله باید منتظر آن باشند اذعان کرد.


IMG13544030
یک موسسه پژوهشی وابسته به دانشگاه تل آویو در اراضی اشغالی به حوادث غافلگیر کننده ای که اسرائیلی ها در نبرد احتمالی آینده با حزب الله باید منتظر آن باشند اذعان کرد.

محافل مختلف رژیم صهیونیستی همچنان مشغول بررسی نتایج جنگی که اخیرا علیه غزه به راه انداختند هستند. یک مرکز پژوهشی امنیت ملی وابسته به دانشگاه تل آویو و مرتبط با موسسات امنیتی و سیاسی رژیم صهیونیستی در جدیدترین بررسی رابطه جنگ اخیر علیه حماس و چگونگی برداشت این موضوع از سوی حزب الله لبنان پرداخته است.

در این گزارش آمده است: حزب الله از جنگ اخیر با مقاومت فلسطین چه دریافته است و این جنگ در عملیات آینده حزب الله چه نقشی ایفا می کند؟ در این گزارش با اشاره به درخواستها برای وارد شدن جنگ با حزب الله از سوی صهیونیستها درباره هر اقدام شتابزده ای در این باره هشدار داده شده است.

در این گزارش آمده است: حزب الله و حماس یک شبه دولت در جنوب لبنان و نوار غزه ایجاد کرده اند و تهدید اصلی برای اسرائیل محسوب می شوند زیرا ارتش های رژیمهای عربی ضعیف هستند و حزب الله و حماس از حمایت مادی و معنوی سوریه و ایران برخوردار هستند. حزب الله اقدام به آموزش نیروهای حماس در همه زمینه های جنگی شامل شنود، به کارگیری ابزارهای تکنولوژیک، چگونگی ساخت موشکها و حفر تونل کرده است.

بر اساس این گزارش، حماس در رویارویی اخیر از تجارب حزب الله در جنگ سال 2006 شامل تشکیل قرارگاه، جنگ چریکی، استفاده از  پهپاد، به کارگیری موشکهای دوربرد، بمبگذاری مناطق و مراکز به شکل عالی استفاده کرده است.

این موسسه آکادمیک اسرائیلی اذعان می کند که مقاومت فلسطین در جنگ اخیر خلاقیت های فوق العاده ای به دست آورده و توانسته است که اسرائیل را به چالش جدی بکشاند. محافل اسرائیلی بر این باورند که حماس بسیار پیشرفته عمل کرده است.

در این گزارش به سخنان سید حسن نصرالله درباره کشاندن جنگ به الجلیل با هدف آزادی آن اشاره شده و آمده است: به دنبال این سخنان نصرالله، حزب الله به طور عملی روی این طرح یعنی نفوذ به داخل عمق اسرائیل کار کرده است موضوعی که جبهه داخلی اسرائیل را در معرض چالش جدی قرار می دهد اما سئوال اساسی اینجاست که اسرائیل با تهدیدات حماس و تبعات آن در جبهه شمالی چگونه برخورد خواهد کرد؟درست است که ارتش اسرائیل تونلها را نابود کرده است اما وضع شمال با جنوب اسرائیل کاملا متفاوت و اطلاعات اسرائیل اطلاعاتی از حزب الله در مقایسه با مقاومت فلسطین در اختیار ندارد.

گردآورنده این بررسی اعتراف می کند که بر عکس مقاومت فلسطین که ظرف 51 روز موشکهای زیادی پرتاب کرد و گنبد آهنین شمار زیادی از آنها را ردیابی کرد اما حزب الله زرادخانه عظیمی در اختیار دارد که نزدیک به صد هزار موشک را شامل می شود. در زمینه برتری هوایی نیز اسرائیل نتوانست تونلها را تخریب کند و سکوهای موشکی مقاومت را ازبین ببرد.

این موسسه اسرائیلی در ادامه بیان کرد: حزب الله به دنبال استفاده از نقاط ضعف اسرائیل شامل شلیک موشک از نقاط مختلف لبنان و نیز موشکباران مناطق مختلف اسرائیل برای ضربه زدن و ایجاد آشفتگی در اسرائیل است. حزب الله در حال حاضر در زمینه سامانه دفاع زمین به هوا پیشرفته موفقیتهایی به دست آورده است تا اسرائیل آزادانه نتواند در حریم هوایی لبنان جولان بدهد.

در این گزارش بیان شده است: حزب الله سعی خواهد کرد که ارتش اسرائیل را به مناطق مسکونی برای وارد کردن تلفات به نظامیان بکشاند و اینکه اسرائیل نتواند ادعای پیروزی داشته باشد. همچنین حزب الله ممکن است دایره جنگ را توسعه دهد و به جبهه جولان اشغالی بکشاند که این نیازمند آمادگی بیشتر اسرائیل است زیرا ضربات مهلکی به اقتصاد اسرائیل وارد می شود.

در این گزارش به مدت جنگ آینده با حزب الله اشاره شده و آمده است: اسرائیلی جنگ پنجاه روزه را تجربه کرده است اما بحث این است که حزب الله چه راهکارهایی برای فرسوده کردن جبهه داخلی اسرائیل در اختیار دارد؟ به هرحال اسرائیل باید منتظر غافلگیری ها در نبرد آینده با حزب الله باشد که از جمله آنها می توان به قدرت بالای حزب الله برای ورود به اراضی اسرائیل(فلسطین اشغالی) به تعداد زیاد اشاره کرد و به امکان استفاده از سلاح نامتعارف برای رفع این خطر اشاره کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: