شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
جمعه ۱۱ مهر ۹۳ | ۱۳:۲۶
بهای نفت در بازارهای جهانی؛

بهای نفت به پایین ترین سطح رسید

بهای نفت در بازارهای جهانی روز پنجشنبه دهم مهرماه برای سومین روز پیاپی کاهش یافت و به پایین ترین سطح خود در 27 ماه گذشته رسید.


196625-412

بهای نفت در بازارهای جهانی روز پنجشنبه دهم مهرماه برای سومین روز پیاپی کاهش یافت و به پایین ترین سطح خود در 27 ماه گذشته رسید.

قیمت هر بشکه نفت برنت برای تحویل درماه نوامبر با 1.76 دلار کاهش 92 دلار و 40 سنت معامله شد. این در حالی است که قیمت این محصول ساعتی قبل از آن به 91 دلار و 55 سنت هم رسیده بود که پایین ترین سطح از ماه ژوئن سال 2012 است.

قیمت هر بشکه نفت آمریکا برای تحویل در ماه نوامبر نیز با 71 سنت کاهش به 90 دلار و دو سنت رسید؛ قیمت این محصول در اوایل روز به 88 دلار و 18 سنت رسیده بود، که پایین ترین حد از ماه آوریل سال 2013 محسوب می شود.

عرضه زیاد وکاهش تقاضا ازمهم ترین دلایل کاهش قیمت نفت دربازارهای جهانی به شمار می رود.

کشورهای تولید کننده ازجمله آمریکا وکشورهای خاورمیانه همچنان به عرضه پیوسته نفت ادامه می دهند، درحالی که تقاضای کشورهای اروپایی وآسیایی کاهش یافته است.

بنا به گزارش وزارت انرژی روسیه، تولید نفت این کشور نیز در ماه سپتامبر با 0.9 درصد افزایش به 10 میلیون و 610 هزار بشکه در روز رسید.

اختلاف قیمت نفت برنت ونفت آمریکا نیز روز پنجشنبه به دو دلار و40 سنت رسید که پایین ترین سطح از ماه اوت سال 2013 است.

انتشار گزارش دولت آمریکا درمورد کاهش ثبت نرخ بیکاری درطول هفته گذشته به بالاتر رفتن بهای نفت این کشور کمک کرده است. دولت آمریکا روزجمعه گزارش ماهیانه نرخ بیکاری را منتشر خواهد کرد؛ اقتصاددان ها انتظار دارند که این گزارش از افزایش اشتغال در این کشور حکایت داشته باشد.

عربستان سعودی روزچهارشنبه بهای فروش نفت به مشتریان آسیایی خود را به شدت کاهش داد واین اقدام می تواند نشانه ای باشد ازاینکه بزرگ ترین صادرکننده نفت دنیا تلاش دارد تا همچنان بازار فروش نفت خام را در اختیار داشته باشد.

علاوه برقیمت نفت، بازار سهام اروپا وآمریکا نیز روز پنجشنبه با کاهش همراه بود.

کارشناسان عقیده دارند که تصمیم احتمالی اوپک برای کاهش تولید درجلسه آتی این سازمان در ماه آینده تنها راه ممکن برای بالا بردن دوباره بهای نفت است.

عده ای دیگر ازکارشناسان نیز براین باورند که با توجه به روند کاهشی بهای نفت ازماه ژوئن تاکنون، قیمت نفت بار دیگربه مرور بالا خواهد رفت.

‘کارل لری’ رییس گروه مشاوران ‘اویل اوتلوکز’ دراین زمینه گفت: گمان نمی کنم این پتانسیل وجود داشته باشد که قیمت ها بیش ازاین پایین بروند، ما در کمترین سطح ممکن هستیم وقیمت ها جای زیادی برای بالاتر رفتن دارند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: