دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
جمعه ۱۱ مهر ۹۳ | ۱۴:۲۹
امشب و در شب شهادت حضرت مسلم(ع)؛

تجمع سوگواران مسلمیه در پایتخت

در شب شهادت حضرت مسلم(ع)، عزاداران هیأت‌های مذهبی شمیرانات از مسجد اعظم تجریش تا آستان امامزاده صالح(ع) به سوگواری می‌پردازند.


13910803000568_PhotoA

در شب شهادت حضرت مسلم(ع)، عزاداران هیأت‌های مذهبی شمیرانات از مسجد اعظم تجریش تا آستان امامزاده صالح(ع) به سوگواری می‌پردازند.

امشب و همزمان با شب شهادت حضرت مسلم‌بن عقیل(ع) فرستاده وفادار و مظلوم سیدالشهدا(ع) به کوفه، عزاداران هیأت‌های مذهبی شمیرانات همراه با روحانیون و ائمه جماعات منطقه، به سوگواری و عزاداری می‌پردازند.

در این مراسم معنوی که با مداحی مهدی قاسمی همراه است، عزاداران ساعت 20 در مسجد اعظم تجریش تجمع می‌کنند سپس در قالب دسته‌های عزاداری ساعت 21 به سمت آستان امامزاده صالح(ع) حرکت می‌کنند.

بیش از یکهزار و صد هیأت مذهبی و حسینیه از اداره تبلیغات اسلامی شهرستان شمیرانات مجوز فعالیت مذهبی دارند.

همچنین طبق سنتی دیرینه، هیأت‌های عزاداری مرکز و جنوب تهران نیز در قالب دسته‌های عزادار خود را به حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) می‌رسانند و یاد نخستین شهید واقعه جانسوز کربلا را گرامی می‌دارند.

این مراسم که طی سه روز برگزار می‌شود، از نهم مهرماه آغاز شده و امشب پس از نماز مغرب و عشاء، آخرین شب خود را سپری می‌کند.

بر اساس این گزارش، حضرت مسلم در نیمه شوال سال 60 هجری وارد کوفه شد. پسرعموی سیدالشهدا(ع) پس از بررسی اوضاع و دریافت خیل نامه‌های کوفیان در 11 ذی‌القعده به امام حسین(ع) نامه نوشت و ایشان را به کوفه فراخواند. اما کمتر از یک ماه بعد و در هشتم ذی‌الحجه، کوفیان پیمان شکستند و جناب مسلم تنها ماند و روز بعد دستگیر شد و به شهادت رسید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: