جمعه ۱۱ مهر ۹۳ | ۱۶:۰۲
جزئیات تازه از ابطال سهمیه‌ها؛

مصرف بنزین ایران دوباره اوج گرفت

همزمان با اوج گیری متوسط مصرف بنزین ایران با وجود اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، ستاد سوخت برنامه های جدید ابطال سهمیه‌های ویژه بنزین 700 تومانی را اعلام کرد و به زودی سهمیه ویژه بنزین برخی از وانت بارها هم به طور کامل ابطال خواهد شد.


IMG00424471
همزمان با اوج گیری متوسط مصرف بنزین ایران با وجود اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، ستاد سوخت برنامه های جدید ابطال سهمیه‌های ویژه بنزین 700 تومانی را اعلام کرد و به زودی سهمیه ویژه بنزین برخی از وانت بارها هم به طور کامل ابطال خواهد شد.

متوسط مصرف بنزین ایران با وجود اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت هر لیتر بنزین به بیش از یکهزار تومان به جای کاهش باز هم با افزایش روبرو شد.

آمارهای رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران ایران نشان می‌دهد که در طول 6 ماه نخست سال جاری متوسط مصرف روزانه بنزین با ثبت رشدی سه درصدی به بیش از 13 میلیارد لیتر رسیده است.

از این رو در حالی در ١٨٦ روز نخست امسال بیش از ١٣ میلیارد و ٩٤ میلیون لیتر بنزین در كشور مصرف شده است که در مدت مشابه سال گذشته مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی حدود  ١٢ میلیارد و ٧٥٩ میلیون لیتر بوده است.

همزمان با اوج گریری متوسط مصرف بنزین در کشور، دولت طرح‌های جدیدی را در کنار اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها برای مدیریت و کنترل مصرف بنزین که از آن به عنوان دماسنج اقتصاد کشور یاد می کنند، در دستور کار قرار داده است.

ابطال سهمیه‌های ویژه بنزین، تغییر کاربری و کلاس کارت‌های سوخت و در نهایت ابطال سهمیه بنزین 700 تومانی خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده یکی از طرح‌های در دست اجرا برای مدیریت مصرف بنزین در کشور است.

حسین هاشمی در تشریح مهمترین سیاست‌های در دست اجرای ابطال سهمیه های ویژه بنزین خودروها، گفت: با حذف ۶ ميليون كارت هوشمند سوخت در راستاي ساماندهي مصرف بنزين از مجموع ۲۴ ميليون كارت هوشمند صادره در كشور مصرف بنزين يارانه اي در پنج ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷ ميليون و ۳۰۰ هزار ليتر كاهش داشته است.

معاون صنايع و انرژي ستاد مديريت حمل ونقل و سوخت با اشاره به اينكه از سال ۹۱ مصرف بنزين روند افزايشي داشت و در آذر سال ۹۲ هم شاهد افزايش ذرات معلق در هوا بوديم كه مجبور به اجراي اين طرح شديم، تصریح كرد:پس از بررسي شبكه تخصيص بنزين يارانه‌اي، به كارت هاي سوختي برخورد كرديم كه متعلق به موتورسيكلت‌هاي سرقت شده، اسقاطي يا توقيف شده بود كه تمامي اين كارتها تعيين تكليف شدند.

این مقام مسئول با اعلام اینکه براي ابطال حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار كارت بنزین موتورسيكلت هايي با سن كاركرد ۱۵تا ۲۵سال مهلت تعيين شد و به مرور زمان سهميه سوخت آنها ابطال شد، اظهار داشت: به موازات آن تكليف ۵ ميليون و ۳۱۴ هزار دستگاه موتورسيكلت فرسوده يا فاقد پلاك ملي كه هنوز با پلاك قديمي تردد مي كنند، مشخص شد.

وی همچنین با ابطال سهمیه ویژه بنزین حدود ۲۶ هزار دستگاه خودرو در آموزشگاه‌هاي رانندگي، افزود: به عبارت دیگر آموزشگاه‌هاي رانندگي كه فقط يك خدمت ارائه و در قبال آن هزينه دريافت مي كنند، از اين به بعد سهميه ويژه بنزین نمي گيرند، در صورتي كه آنها قبلاً همانند آژانس ها سهميه سوخت ويژه دريافت مي كردند.

معاون ستاد سوخت با یادآوری اینکه از ابتداي سال پس از پالايش اطلاعات، ۱۰۰هزار كارت سوخت مربوط به موسسات اتومبيل كرايه در آژانس‌ها از سهميه ماهانه ۳۰۰ ليتر به ۶۰ ليتر کاهش یافت، تبیین کرد: براساس گزارش نهادهاي نظارتي، بخشي از كارت‌هاي سوخت صادر شده براي آژانس هاي كرايه اتومبيل در اختيار افرادي قرار گرفته است كه هيچ نقشي در جابه جايي مسافر ندارند.

هاشمی، ادامه داد: يعني افرادي كه پيش از اين در آژانس هاي مسافربري فعاليت داشتند، پس از خروج از اين مراكز هنوز از سهميه بنزين يارانه اي آژانس استفاده مي كردند ضمن آنکه برخي از جايگاه داران هم سهميه هاي آژانس را خريد و فروش مي كردند.

این مقام مسئول با بیان اینکه هم اکنون بيش از ۲ ميليون و ۲۰۰ هزار كارت سوخت با سهميه ويژه براي وانت بار در كشور وجود دارد كه بخش قابل توجهي از آنها در شبكه حمل و نقل عمومي فعال نيستند، تاکید کرد: بنابراين ضرورتي ندارد كه سهميه ويژه بنزین دريافت كنند.

وي از توقف رانت در تخصيص سهميه بنزين و سو استفاده از كارت‌هاي هوشمند سوخت به عنوان يكي از دستاوردهاي اجتماعي نام برد و یادآور شد: با اجراي بزرگترين طرح مديريت سوخت در كشور، بدون انجام سرمايه‌گذاري جديد مصرف بنزين كشور كاهش يافت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: