یکشنبه ۱۳ مهر ۹۳ | ۱۷:۱۳
مجمع جهانی اقتصاد در جدیدترین گزارش خود؛

گزارش مجمع جهانی از کیفیت زیرساخت‌ ایران

مجمع جهانی اقتصاد در جدیدترین گزارش خود به بررسی کیفیت زیرساخت‌های ایران پرداخته و رتبه کلی آن را در بین ۱۴۳ کشور جهان، ۸۱ عنوان کرده است.


13910619000554_PhotoA

مجمع جهانی اقتصاد در جدیدترین گزارش خود به بررسی کیفیت زیرساخت‌های ایران پرداخته و رتبه کلی آن را در بین ۱۴۳ کشور جهان، ۸۱ عنوان کرده است.

مجمع جهانی اقتصاد در جدیدترین گزارش خود به بررسی کیفیت زیرساخت‌ها در 143 کشور جهان پرداخته است، بر اساس بررسی این نهاد بین‌المللی، ایران به لحاظ کیفیت کل زیرساخت‌ها، با نمره 3.9 در رتبه 81 جهان قرار داده است.

کشورهای سوئیس، هنگ‌کنگ و امارات رتبه‌های نخست تا سوم از لحاظ کیفیت زیرساخت‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. کشور لیبی نیز عقب‌مانده‌ترین کشور به لحاظ کیفیت زیرساخت‌ها شناخته شده است.

در این بررسی، نمره یک به معنای عقب‌ماندگی کامل در این زمینه و نمره 7 به معنی کارآمدی و توسعه است.

رتبه برخی از کشورها به لحاظ کیفیت کل زیرساخت‌ها به این ترتیب است، ژاپن 9، فرانسه 10، آلمان 11، آمریکا 16، انگلیس 27، ترکیه 33، روسیه 73، چین 63، ایتالیا 56.

در این گزارش، کیفیت جاده‌ها، کیفیت زیرساخت ریلی، کیفیت زیرساخت بنادر، کیفیت زیرساخت حمل و نقل هوایی، کیفیت عرضه برق، تعداد مشترکان تلفن همراه و تعداد خطوط تلفن ثابت فعال مورد بررسی قرار گرفته است.

* کیفیت جاده‌ها

ایران در میان 143 کشور جهان به لحاظ کیفیت جاده‌ها رتبه 62 را به خود اختصاص داده است و بالاتر از کشورهایی نظیر هند، آرژانتین، بزریل قرار گرفته است.

رتبه نخست کیفیت جاده‌ها به امارات داده شده است و پرتغال و اتریش در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند.

به گزارش فارس، البته باید این نکته را در نظر گرفت که کشوری مانند امارات نه به لحاظ وسعت و نه به لحاظ وجود ناهمواری‌های اقلیمی نمی‌تواند با کشورهایی مانند ایران که بخش وسیعی از آن را مناطق کوهستانی تشکیل می‌دهد، مورد مقایسه قرار بگیرد.

* کیفیت زیرساخت ریلی

به لحاظ کیفیت زیرساخت ریلی ایران با کسب نمره 3.4 رتبه 45 را در میان 143 کشور جهان به خود اختصاص داده است.

پس از ایران کشورهای ترکیه با رتبه 49، عربستان با رتبه 50، یونان با رتبه 56، مکزیک با رتبه 63، پاکستان با رتبه 71، برزیل با رتبه 94 قرار گرفته‌اند.

کشورهایی نظیر امارات و قطر و کویت نیز در میان کشورهایی هستند که یا خدمات ریلی منظمی ندارند یا بخش ناچیزی از این کشورها پوشش ریلی دارند از اینرو رتبه‌ای دریافت نکرده‌اند.

* کیفیت زیرساخت بندری

بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، ایران به لحاظ کیفیت زیرساخت بندری با دریافت نمره 4 رتبه 80 را کسب کرده است. روسیه با رتبه 81، آرژانتین با رتبه 90، برزیل با رتبه 121و اوکراین با رتبه 107 پس از ایران قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش، هلند، سنگاپور و امارات رتبه‌های اول تا سوم را به خود اختصاص داده‌اند.

رتبه برخی از کشورها بر اساس این مورد به این ترتیب است، آمریکا 12، آلمان 14، انگلیس 16، قطر 24، ژاپن 26، فرانسه 32، چین 53، ترکیه 57، پاکستان 59 و هند 76.

* کیفیت زیرساخت حمل و نقل هوایی

ایران از این نظر با کسب نمره 3.2 رتبه 121 را به خود اختصاص داده است. سنگاپور، امارات و هنگ‌کنگ با بهترین کیفیت زیرساخت حمل و نقل هوایی شناخته شده‌اند.

* کیفیت عرضه برق

از لحاظ دسترسی به منبع مورد اطمینان برق (بدون قطعی و افت ولتاژ) ایران در میان 143 کشور جهان با کسب نمره 5.1 رتبه 60 را از آن خود کرده است.

از این نظر ترکیه با رتبه 71، هند با رتبه 102، برزیل با رتبه 88 و پاکستان با رتبه 132 پس از ایران قرار گرفته اند.

چین نیز رتبه 55 را به خود اختصاص داده است.

* تعداد مشترکان تلفن همراه

بر اساس این گزارش، 84.2 درصد جمعیت ایران در سال 2013 مشترک تلفن همراه بوده‌اند و رتبه ایران از این نظر 111 عنوان شده است.

هنگ کنگ رتبه نخست را بخود اختصاص داده است و 238.7 درصد جمعیتش مشترک تلفن همراه بوده‌اند. گابن و کویت در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند.

از نظر تعداد مشترکان تلفن همراه، کشورهای پیشرفته که در مورد زیرساخت‌های دیگر در رتبه‌های بالا قرار داشتند، رتبه‌های پایین تری دارند و کشور توسعه نیافته یا در حال توسعه رتبه‌های بالاتری به خود اختصاص داده‌اند.

قزاقستان، عربستان، امارات، فنلاند، بحرین، لیبی و پاناما در رتبه‌های چهارم تا دهم قرار گرفته‌اند. رتبه برخی از کشورهای توسعه یافته به این شرح است، انگلیس 51، ژاپن 63، فرانسه 95، آمریکا 100، ترکیه 104، چین 108.

*‌ تعداد خطوط تلفن ثابت

به نوشته این گزارش، در سال 2013 بالغ بر 38.3 درصد جمعیت ایران تلفن ثابت داشتند و ایران از این نظر در رتبه 27 قرار گرفته است.

تایوان، هنگ‌کنگ و کره در رتبه‌های اول تا سوم از این نظر قرار دارند. فرانسه، آلمان، سوئیس، مالتا، انگلیس، باربادوس و ایسلند در جایگاه‌های چهارم تا دهم قرار دارند.

بر این اساس، رتبه ژاپن رتبه 12 و آمریکا 20 عنوان شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: