شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۱۴ مهر ۹۳ | ۲۲:۵۲
معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح کرد

مذاکره برای رفع مشکل تعاونی‌های اعتبار

معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روحیه تعاون و همکاری بین بخشی را مهمترین عامل بهبود فضای کسب و کار دانست و افزود: در حال مذاکره با بانک مرکزی برای رفع مشکل فعالیت تعاونی‌های اعتبار هستیم.


13930430000382_PhotoA

معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روحیه تعاون و همکاری بین بخشی را مهمترین عامل بهبود فضای کسب و کار دانست و افزود: در حال مذاکره با بانک مرکزی برای رفع مشکل فعالیت تعاونی‌های اعتبار هستیم.

 سید‌ حمید کلانتری در نشستی با موضوع بهره‌وری و فضای کسب و کار اظهار داشت: فضای کسب و کار در ایران مناسب نیست و مجموع عواملی که به نوعی در گسترش فعالیت‌های اقتصادی، فعال شدن بنگاه‌ها، ایجاد آرامش و امنیت در سرمایه‌گذاری و روان شدن گردش امور اداری برای بخش خصوصی است، در مجموع فضای کسب و کار نامیده می‌شود.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در مجموع هرچه این فضا سهل‌تر شود، آن کشور فضای کسب و کار بیشتری دارد و هرچه تولید‌کنندگان امیدوارتر باشند، این اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به رتبه 152 ایران که در فضای کسب و کار در سال 2014 میلادی گفت: این در حالی است که رتبه ایران در سال 2010 رقم 137 بود.

به گفته وی، در این شرایط این سوال مطرح می‌شود که سازمان‌های ذیربط چه برنامه‌ای برای جبران این مشکل دارند. سه سال قبل با کمک اتاق بازرگانی ایران قانون بهبود محیط کسب و کار در مجلس به تصویب رسید و در آن قانون وظایفی برای دستگاه‌ها پیش‌بینی شده بود و الان اجرای این قانون می‌تواند یکی از مطالبات باشد.

کلانتری در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به 10 شاخص موثر در فضای کسب و کار گفت: در هر کدام از این شاخص‌ها ایران رتبه‌ای دارد که مجموع اینها رتبه کلی کشور را تشکیل می‌دهد.

*نقش تعاونی‌ها در بهبود فضای کسب و کار

معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص نقش تعاونی‌ها در بهبود فضای کسب و کار گفت: آنچه به صورت موثر در این زمینه می‌تواند تعیین کننده باشد توسعه تعاونی‌ها است چون فضای تولید و اشتغال را بهبود می‌بخشد و بهره‌وری و کارآمدی تعاونی‌ها در گرو اجرای 7 برنامه است که اگر این برنامه‌ها به خوبی اجرا شود، موجب رونق این بخش خواهد شد.

وی با اشاره به وجود 103 هزار تعاونی فعال در کشور گفت: این شبکه به هم پیوسته نیاز به تعاملات گسترده دارد، تا به صورت هم‌افزا عمل کند، برای مثال تعاونی‌های مصرف می‌توانند کالای خود را از تعاونی‌های تولیدی تامین کنند و تعاونی‌های خدماتی هم به تعاونی‌های مصرف ارائه خدمت کنند که این گردش کار موجب حل بسیاری از مشکلات بخش خواهد شد.

وی محور مهم دیگر در بهبود فضای کسب و کار را همکاری‌ بین بخشی عنوان کرد و گفت: وزارتخانه‌های مختلف بر اساس قانون اصل 44 مسئولیت‌هایی دارند که باید به آن عمل کنند.

وی افزود: توسعه بازار و برند از جمله مسائلی است که موجب رونق فضای کسب و کار می‌شود، به همین جهت تعاونی‌ها باید محصولات خود را با تلاش‌شان به برند تبدیل کنند، تا بتوانند درآمد و ارزآوری بیشتری داشته باشند.

روحیه تعاون؛ مهمترین عامل بهبود فضای کسب و کار

کلانتری تصریح کرد: امروز ظرفیت‌های بالقوه فراوانی برای رونق اقتصادی داریم که باید آنها را شناسایی کنیم اما مشکلی که وجود دارد، مدیریت منابع است و در کشور دچار مشکل عدم همکاری و نبود روحیه تعامل هستیم و به نظر می‌رسد، مهمترین عاملی که فضای کسب و کار را بهبود می‌بخشد، روحیه تعاون و همکاری بین بخشی است.

وی بیان داشت: مدیران دستگاه‌های اجرایی باید از گفت‌وگو با اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها که نماینده بخشی بزرگی از فعالان اقتصادی هستند، استقبال کنند، اما معمولا علاقه‌ای به این کار نشان نمی‌دهند. در حالی که حمایت از تشکل‌ها و نهادهای مردمی یک رهیافت مشترک برای بهبود فضای کسب و کار است.

معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن برشمردن راهکارهای ترویج فرهنگ تعاون گفت: قرار است با آموزش و پرورش جلسات مشترکی در این زمینه داشته باشیم چون در مالزی 95 درصد مدارس دارای تعاونی‌های دانش‌آموزی هستند که در این تعاونی‌ها کودکان با مهارت‌های خرید و فروش و مسائل مرتبط با آن آشنا می‌شوند؛ همچنین یکی دیگر از برنامه‌هایی که داریم، این است که سه واحد درسی آشنایی با تعاون در رشته‌های مرتبط با این موضوع در دانشگاه‌ها گنجانده شود، تا دانشجویان با این مسئله آشنا شوند.

مذاکره با بانک مرکزی برای حل مشکل تعاونی‌های اعتبار

کلانتری در مورد وضعیت تعاونی‌های اعتبار و مشکل آنها با واحد مرکزی گفت: دو نوع تعاونی اعتبار یعنی تعاونی‌های گروه شغلی و تعاونی‌های آزاد وجود دارند که در زمینه‌ تعاونی‌های گروه شغلی مشکل خاصی وجود ندارد و اختلاف نظر درباره تعاونی‌های آزاد است که بخشی از آنها نارسایی یا تخلف داشته‌ است، اما به خاطر چند مورد تخلف نباید حقی را محدود کنیم.

وی اضافه کرد: در تلاشیم که با هماهنگی بانک مرکزی و جلسات مشترک مجوز تعاونی‌های اعتبار آزاد مورد بررسی قرار گرفته و مشکل آنها حل شود چون این تعاونی‌ها مخصوصاً در شهرهای کوچک نقش بسیار مهمی می‌توانند داشته باشند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: