دوشنبه 15 مارس 10 | 17:28

داستانی واقعی از ادبیات پایداری

از ویژگی های مثبت این رمان این است که تا اواسط داستان خواننده حتی نمی داند که داستان در مورد نیروهای خودی است یا غیر خودی و دشمن.این رمان از بسیاری از آسیبهای رمان ها که در مورد دفاع مقدس نوشته شده اند به دور است.


fal-khoonرمان «فال خون» نوشته داوود غفارزادگان در قالب يازدهمين جلسه از سلسله نشست‌هاي «در جست و جوي خاطره آفتاب» روز شنبه 22 اسفندماه نقد و بررسی شد. به گزارش سایت انتشارات سوره مهر، رضا نجفی نویسنده و منتقد ادبی در این نشست درباره اثر فال خون گفت: به شخصه از بین 10 ،15 اثری که در زمینه جنگ تحمیلی می پسندم «فال خون» هم جز این کتاب ها است.«فال خون» جز دو سه کتاب در این حوزه است که به زبان انگلیسی هم ترجمه شده است.

نجفی در ادامه با بیان خلاصه ای از داستان گفت :از ویژگی های مثبت این رمان این است که تا اواسط داستان خواننده حتی نمی داند که داستان در مورد نیروهای خودی است یا غیر خودی و دشمن.این رمان از بسیاری از آسیبهای رمان ها که در مورد دفاع مقدس نوشته شده اند به دور است.

وی ادامه داد:مشکل اساسی ادبیات پایداری در ایران این بود که این ادبیات وقتی به وجود آمد که هنوز جنگ ادامه داشت و برای همین نویسندگان برای این که نوع نگاه منفی و پرداخت های تلخ از جنگ، در روحیه سربازان و مردم اثر بدی نداشته باشد به ادبیات شعاری و کلیشه ای رو آوردند و عملا ادبیات دفاع مقدس به ادبیات تبلیغی تبدیل شد.

نجفی افزود: نویسندگان اوایل دوران جنگ به ادبیات جنگ پایانی خوش می دادند ،چیزی که در عالم واقع چندان پذیرفته نیست و متاسفانه این مسئله حتی با پایان جنگ هنوز هم در کتاب ها دیده می شود. اما «فال خون» از این آسیب مبرا است و نویسنده با زیرکی خود توانسته با پرداختن به جبهه غیر خودی این داستان را واقعی روایت کند و حتی پایان این داستان تلخ است و به مرگ و نابودی منتهی می شود.

این کتاب به چاپ ششم رسیده است. این کتاب در جشنواره ربع قرن دفاع مقدس مورد تقدیر قرار گرفت.از غفارزادگان تاکنون رمانهای شب ایوب و سنگ‌اندازان غار کبود توسط سوره مهر منتشر شده است.

این کتاب سال گذشته به زبان انگلیسی با عنوان Fortune told in blood منتشر شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.