پنج شنبه ۱۷ مهر ۹۳ | ۰۹:۳۸
تحولات صنعا پیروزی بزرگی برای تهران بود

فارین پالیسی: حوزه نفوذ ایران به یمن رسید

نشریه فارین پالیسی روز چهارشنبه در گزارشی با موضوع پیروزی انقلابیون یمن و در تلاش برای نسبت دادن تحولات این کشور با ایران، نوشته است که اکنون حوزه نفوذ تهران به صنعا رسیده است.


13930611000759_PhotoA

نشریه فارین پالیسی روز چهارشنبه در گزارشی با موضوع پیروزی انقلابیون یمن و در تلاش برای نسبت دادن تحولات این کشور با ایران، نوشته است که اکنون حوزه نفوذ تهران به صنعا رسیده است.

نشریه «فارین پالیسی» در مطلبی که روز چهارشنبه در رابطه با تحولات یمن منتشر کرده، در راستای تلاش رسانه‌های غربی برای نسبت دادن رخدادهای این کشور به ایران، نوشته است که اکنون حوزه نفوذ تهران به صنعا هم گسترش یافته است.

نویسنده این مطلب با اشاره به شکل‌گیری تظاهرات‌ها در یمن، نوشته است که قدرت گرفتن جنبش انصارالله در این کشور، می‌تواند «تبعات وخیمی» برای همسایگان یمن داشته باشد. وی همچنین این مسئله را «تغییری راهبردی در یکی از محورهای خاورمیانه» توصیف کرده است.

فارین پالیسی با بیان اینکه «تحولات اخیر در صنعا، پیروزی بزرگی برای ایران بود»، مدعی شده است که حوثی‌های یمن سرنوشت خود را به طرح‌های ایران در منطقه گره زده‌اند و این امر می‌تواند یمن را در آستانه ناآرامی قرار دهد.

از زمانی که دور تازه اعتراضات مردمی در یمن آغاز شد، رسانه‌های غربی در ابتدا سعی در بایکوت خبری آن کردند و سپس تظاهرات‌های میلیونی مردم یمن را تنها به شیعیان نسبت داده و اعتراضات سرتاسر مسالمت‌آمیز آن‌ها را «شورش شبه‌نظامیان» توصیف کردند. این رسانه‌ها همچنین تلاش کرده‌اند تا تحولات یمن را به ایران نسبت دهند.

فارین پالیسی در ادامه با تشریح تحولات صنعا و روند پیروزی انقلابیون و سقوط دولت یمن، مدعی شده است که جنبش انصارالله تلاش می‌کند تا الگویی مشابه حزب‌الله لبنان را در یمن پیاده کند.

در بخشی دیگری از این گزارش آمده است: «رخدادهای یمن، تأثیراتی فراتر از مرزهای این کشور دارد. «باب المندب» یکی از تنگه‌های کلیدی است که از طریق خلیج عدن، دریای سرخ را به اقیانوس هند متصل می‌کند. این تنگه اصلی‌ترین مسیر انتقال نفت در جهان و رگ حیاتی کشتی‌رانی در کانال سوئز است. اگر حوثی‌ها بر باب‌المندب و بندر الحدیده که آن هم یکی از مسیرهای دریایی کلیدی است، تسلط یابند، می‌توانند تردد دریایی از کانال سوئز و خلیج فارس را کنترل کنند. این مسئله چشم‌اندازی هشداردهنده برای کسانی است که از افزایش نفوذ ایران در منطقه نگران هستند».

نویسنده این مطلب در ادامه با وجود اذعان به تعهد حوثی‌ها به برقراری ثبات در یمن و مبارزه با القاعده، با لحنی تهدیدآمیز هشدار داده است که رخدادهای بدتری در انتظار یمن است. فارین پالیسی نهایتا نوشته است: «به نفع ایالات متحده و همسایگان یمن است که پیشروی حوثی‌ها را به عقب برگردانده و توافق صلح را اجرایی کنند».

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: