سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
شنبه ۱۹ مهر ۹۳ | ۰۸:۳۰
ابوالحسن وفایی؛

انحصار نظام توزیع فولاد در کشور شکسته شود

یک کارشناس بازار فولاد معتقد است، یکی از اشکالات در بورس عدم امکان حضور مصرف‌کنندگان خرد و کوچک است و معمولا تأمین فولاد مصرفی مردم بعد از 20 دست گردش بین بنکداران انجام می‌شود؛ بنابراین حصار ایجاد شده در نظام توزیع با روش‌های جدیدی باید شکسته شود.


13930602000662_PhotoA

یک کارشناس بازار فولاد معتقد است، یکی از اشکالات در بورس عدم امکان حضور مصرف‌کنندگان خرد و کوچک است و معمولا تأمین فولاد مصرفی مردم بعد از 20 دست گردش بین بنکداران انجام می‌شود؛ بنابراین حصار ایجاد شده در نظام توزیع با روش‌های جدیدی باید شکسته شود.

ابوالحسن وفایی با بیان اینکه ایران چند مشکل اساسی در زمینه قیمت فولاد دارد، به طوری که نوسان اقتصادی بخش‌های مختلفی از جمله مسکن را تحت تاثیر قرار داده است،‌ اظهار داشت: این امر بازار را دچار تلاطم کرده و سرمایه‌گذاران را مردد می‌کند.

این فعال بازار فولاد با بیان اینکه بازار فولاد ایران با وجود اینکه راکد است،‌ متاسفانه جدای از بازارهای بین‌المللی فعالیت کرده و به بحث صادرات توجه ندارد، گفت: سیاست‌های کشور در بحث واردات موجب شده تا بازار داخلی متاثر از بازار خارجی دچار رکود شدیدتری شود.

وی با بیان اینکه فولاد مبارکه با ظرفیت چند میلیون تنی و با آن همه بزرگی و کیفیت بالای تولیدات، در مقاطعی از سال برای فروش دچار مشکل می‌شوند، گفت: در این شرایط انواع ورق‌ها از گمرکات کشور در حال ترخیص هستند و کمپانی‌ها به راحتی اجناس سایر کشورها را با قیمت مناسب و کمتری در سیستم توزیع می‌کنند.

وفایی تاکید کرد: یکی از مشکلات اساسی در بازار فولاد ایران نظام توزیع است و ضعف سیاست‌گذاری بر این مشکلات نیز دامن زده است.

این کارشناس بازار فولاد با اشاره به اینکه در بازارهای صادراتی منطقه و دنیا به هیچ وجه نتوانستیم وارد شویم، گفت: اکنون در بازارهای صادراتی فولاد اوکراین، ترک و چین موفق عمل کرده‌اند و بازار عراق و افغانستان با وجود داشتن مرز جغرافیایی با ما  از دسترس ایران خارج هستند.

وفایی با بیان اینکه در بازارهای صادراتی می‌توانیم فعالیت خوبی داشته باشیم،‌ گفت: با وجود اینکه قیمت‌های صادراتی تولیدکنندگان ایرانی بسیار مناسب‌تر از قیمت دیگر کشورها هست، با این وجود نمی‌توانیم صادرات موفقی انجام دهیم، چرا که سیاست‌گذاری‌ها در این زمینه ضعیف بوده‌اند.

وی تاکید کرد: کشورها برای انجام صادرات، تسهیلات و مشوق در نظر می‌گیرند، اما در ایران عوارض صادراتی و ممنوعیت صادرات گذاشته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات این بازار به دلیل وجود کارخانجات دولتی است،‌ گفت: اکنون در این زمینه سیاست‌های مشخصی وجود ندارد و بزرگترین ضعف ما در حوزه فولاد که تولید و فروش است، سیاست درستی نداریم.

* لزوم تسهیل شرایط و ایجاد مشوق برای خروج بازار فولاد از رکود

این کارشناس بازار فولاد در پاسخ به این سؤال که راهکار مشخص شما در زمینه تقویت نظام توزیع و تسهیل صادرات چیست، گفت: راهکار مشخص این است که مسئولان تصمیم‌گیر باید در مباحث سیاست‌گذاری و ارائه بسته‌های تشویقی برای بهبود صادرات برنامه داشته باشند و در داخل هم به نظام توزیع یکپارچه برای واگذاری مستقیم آهن‌آلات از تولید کننده به مصرف کننده خرد و کلان توجه کنند.

وی با بیان اینکه به دلیل دولتی بودن کارخانجات بحث صادرات جدی گرفته  نشده است،‌ گفت: اگر ثبات در بازار داخل فراهم شود و از طرفی بخش خصوصی واقعی وارد این عرصه شود می‌توان به آینده این بازار امیدوار بود، اما متاسفانه با توجه به دولتی بودن کارخانجات در زمینه صادرات غفلت شده‌است.

وفایی با ارائه راهکاری در این زمینه گفت: به عنوان مثال اکثر پروژه‌های دولتی که در سایر کشورها از مصرف خانگی بیشتر است، دولت‌ها می‌توانند با رایزنی نسبت به صادرات فولاد طبق تفاهم‌نامه‌هایی اقدام کنند و صد در صد نیازشان از بازار فولاد با کیفیت ایران تامین شود.

* لزوم توجه به سامانه عرضه مستقیم آهن‌آلات برای ترمیم بخش معیوب توزیع

این کارشناس بازار فولاد که هم‌اکنون مدیریت سامانه واگذاری مستقیم آهن‌آلات را بر عهده دارد‌، با اشاره به اینکه نظام توزیع آهن در کشور ما معیوب است، گفت: از گذشته خرید و فروش مقاطع فولادی توسط گروه و عده‌ای خاص انجام می‌شده و طبیعی است که عده‌ای فعال در این زمینه به طور انحصاری کار کنند.

وی با اشاره به اینکه در یک سال اخیر به دلیل نبود تقاضا و رکود، قیمت‌ها افزایش پیدا کرده است، گفت: اکنون این سؤال مطرح می‌شود که چرا در شرایطی که بازار فولاد در رکود به سر می‌برد، باید قیمت‌ها افزایش داشته باشد و این امر نشان می‌دهد که نظام توزیع دچار اشکال است.

وفایی با ذکر مثالی در زمینه چگونگی استفاده از سامانه آهن‌آلات از تولیدکننده به مصرف‌کننده در پروژه‌های مشخص گفت: با حمایت مالی بانک‌ها پروژه‌های کوچک و بزرگ به راحتی می‌توانند برای پروژه‌های ساخت و ساز مقاطع فولادی خود را به سادگی تهیه کنند.

وی گفت: در این صورت دلالی بین بازارها حذف شده و فولاد به طور مستقیم به دست مصرف‌کننده می‌رسد و به همین منظور هم سامانه واگذاری آهن‌آلات ایجاد شد تا در محل پروژه و با قیمت روز تولید کننده به مصرف نهایی برسد.

وفایی با اشاره به اینکه به طور ساده و مختصر، واسطه‌ها مشکل اصلی نظام توزیع هستند،‌گفت: همواره بین تولیدکننده و مصرف‌کننده بنکدارها به عنوان واسطه قیمت تمام شده محصول را افزایش داده و به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رساند در روش واگذاری مستقیم آهن‌آلات این موضوع مورد تاکید قرار گرفته که به طور کامل واسطه‌ها حذف شوند.

وی افزود: یکی دیگر از مشکلات دریافت و پرداخت و جابجایی پول میان مصرف‌کننده و توزیع کننده در سیستم بنکداری بود که اکنون می‌توان با استفاده از سامانه الکترونیک این اقدامات را در بستری امن انجام داد.

* مهم‌ترین ایراد تهیه مقاطع فولادی از طریق بورس؛ عرضه با تنازهای بالا و عدم امکان خرید توسط مصارف خرد

وفایی با اشاره به اینکه در بورس عرضه‌ها در تنازهای بسیار بالا انجام می‌شود و خریداران خرد نمی‌توانند وارد این بازار شوند،‌ گفت: در سیستم توزیع مستقیم از تولیدکننده به مصرف کننده به راحتی مصارف خرد تقاضای خود را ارائه داده و با قیمت‌های عمده امکان خرید خواهد داشت یعنی مصرف خرد و عمده با یک قیمت امکان تهیه کالا را خواهند داشت.

وی با بیان اینکه هر مصرف‌کننده‌ای امکان ورود به بورس را ندارد، تاکید کرد: بعد از آنکه یک کارخانه ظرفیت 10 هزار تنی را از بورس خریداری می‌کند تا به دست مصرف‌کننده نهایی و خرد برسد، چند دست به بین بنکداران می‌چرخد که طبیعی است بنکداران درصدی برای سود خود در نظر می‌گیرند.

این کارشناس بازار فولاد با تاکید بر اینکه واسطه‌ها در سامانه الکترونیکی که همان بنکداران هستند به طور کامل حذف  شده است،‌ گفت: در اکثر موارد مقاطعی از فولاد با تناژ‌های بسیار بالا بین 20 تا 30 بنکدار در یک انبار خرید و فروش می‌شود و نهایتا یک مصرف کننده اصفهانی که در کنار فولاد مبارکه اصفهان است باید بعد از 20 دست گردش فولاد خود را تهیه کند.

وفایی گفت: یکی از دلایلی که کارخانجات تولیدی فولاد به بنکداران بزرگ و قوی محتاج هستند، این است که به صورت مستقیم به مصارف خرد دستری ندارند، بنابراین کارخانجات تولیدی با کسر مبلغی از سود خود به صورت عمده فولاد را با هدف دپو نشدن کالا به بنکداران بزرگ می‌فروشند تا نقدینگی در کارخانه جاری شود.

وی مزیت‌های عرضه مستقیم کارخانجات به مصرف‌کننده از طریق یک سامانه مستقیم تحت شرایط پرداخت امن را ثبات قیمت، ضمانت کیفیت، سهولت در خریدهای خرد و بزرگ و گستره انتخاب بالا دانست و گفت: از همه مهمتر پرداخت امن پول موجب می‌شود، تولیدکننده رغبت بیشتری برای فروش به صورت مستقیم از طریق سامانه داشته باشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: