شنبه 18 اکتبر 14 | 10:20
اتمام نگارش کتاب نعمت‌الله سعیدی؛

«مبانی زیبایی‌شناسی اسلامی» نوشته شد

یک نویسنده و روزنامه‌نگار از اتمام نگارش کتاب «مبانی زیبایی شناسی اسلامی» خبر داد.


13930229000434_PhotoL

یک نویسنده و روزنامه‌نگار از اتمام نگارش کتاب «مبانی زیبایی شناسی اسلامی» خبر داد.

نعمت‌الله سعیدی، نویسنده و روزنامه‌نگار از نگارش کتاب «مبانی زیبایی شناسی اسلامی» خبر داد و درباره مضمون این اثر، بیان داشت:  خیلی وقت است که این موضوع بین فلاسفه غربی و روشنفکران مطرح است که فلسفه اسلامی فاقد مؤلفه‌ها و مباحث زیبایی‌شناسی است.

وی اضافه کرد: این کتاب می‌خواهد به این سوال بپردازد که آیا چنین ادعایی درست است؟ تقریبا می‌شود گفت؛ دو مسئله وجود دارد، شاید در فلسفه اسلامی به صورت مستقیم به زیبایی شناسی پرداخته نشده باشد، اما مبانی بحث کاملاً وجود دارد. بخش عمده‌ای از مباحث زیبایی‌شناسی اسلامی در بحث اخلاق وجود دارد، چون اخلاق در کل از زشتی‌ها و زیبایی‌ها صحبت می‌کند.

سعیدی ادامه داد: در کل از فلسفه اسلامی به صورت کاربردی، کم استفاده شده است. یعنی مشکل در اینجا بوده که خیلی از سوالات به حکیم اسلامی ارجاع داده نشده است، که دقیقاً چنین مشکلی را ما در فقه هم داریم. مثل فقه موسیقی و حکومتی،. یعنی مبانی در فقه اسلامی وجود دارد و به شرط آنکه استفتاء شود و در واقع فقیه درگیر شبه و سوال شود.

وی افزود: در جمع‌بندی نهایی _درست است _که در ظاهر فیلسوفان مسلمان کمتر به زیبایی شناسی پرداختند، اما از جنبه‌هایی فلسفه اسلامی را چیزی غیر از جمال‌شناسی نمی‌توان فرض کرد؛ ضمن آنکه ناگفته نماند، تفکیک بین فلسفه غربی و فلسفه اسلامی، ‌خیلی وقت‌ها یک سوء تفاهم است. مثل همان علم که در واقع، علم سکولار و علم اسلامی نداریم. تمام علوم، اسلامی است و نمی‌تواند غیر دینی باشد. بنابراین می‌توانیم بگوییم، فلسفه حق و باطل یا فلسفه درست یا غلط داریم اما فلسفه غربی و شرقی و اسلامی و غیره نداریم. فلسفه، ‌فلسفه است.

به گفته این روزنامه‌نگار، کتاب «مبانی زیبایی شناسی اسلامی» به زودی از سوی «دفتر مطالعات جبهه فرهنگی» منتشر و روانه بازار نشر می‌شود.

بر اساس این گزارش، نعمت‌الله سعیدی متولد 1345 در اسدآباد همدان است که تاکنون نزدیک به یک هزار مقاله در حوزه‌های ادبی، دینی و فلسفه در روزنامه‌های مختلف نوشته و منتشر کرده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: