شنبه 18 اکتبر 14 | 13:46
سبک زندگی اسلامی در رمانی عاشقانه؛

«برپا»؛سبک زندگی اسلامی در رمانی عاشقانه

«برپا» اثر مریم راهی، بیانگر سبک زندگی اسلامی در رمانی عاشقانه است که به تازگی از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شده است.


«برپا» اثر مریم راهی، بیانگر سبک زندگی اسلامی در رمانی عاشقانه است که به تازگی از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شده است.

رمان «برپا» نخستین اثر منتشر شده از مریم راهی است، اما از منظر شیوه و سبک بیان، او بدون شک از پایه‌گذاران شیوه‌ای تازه در ادبیات داستانی نسل نو ایران به شمار می‌آید که می‌توان از آن به ادبیات اخلاق‌مدار یا ادبیات مروج سبک زندگی اسلامی ایرانی یاد کرد.

%c2%ab%d8%a8%d8%b1%d9%be%d8%a7%c2%bb%d8%9b-%d8%b3%d8%a8%da%a9-%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c-%d8%a7%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%b9%d8%a7%d8%b4%d9%82%d8%a7%d9%86%d9%87
«برپا» رمانی در قد و قامت و حجمی قابل قبول است. داستانش به دل‌مشغولی‌ها و زندگی روزانه زنی به نام «رها» باز می‌گردد. زن جوانی که در تجربه نخست زندگی زناشویی خود دچار بحران شده، اما در گیر و دار شروع رابطه عاشقانه تازه‌ای است. آنچه که این نگاه به ظاهر کلیشه‌وار در روایت داستان را دچار عطف کرده و محتوای آن را با تغییر همراه می‌کند، نگاه موحدانه رها به عنوان راوی داستان به زندگی و تمامی رویدادهای آن است؛ نگاهی که می‌تواند سرآغاز تبلیغ سبکی تازه و نوین از زندگی دین‌مدارانه در چهارچوبی عفیف و توحیدی باشد که خلاء آن در زندگی شهری این روزهای ما در کلان‌شهرهای کشورمان به شدت قابل احساس است.

رمان «برپا» نثری شاعرانه دارد و نویسنده در هیچ کجای داستانش سعی نداشته است تا با عصبیتی خاص تفکر خودش را به خورد مخاطبش بدهد. رها، نماینده یک زندگی ساده و در عین حال پرشور در جامعه هزاررنگ امروز ماست. نماینده‌ای که سعی دارد تا به بیننده خود بگوید در بدیهی‌ترین و ساده‌ترین رویدادهای زندگی پیرامونی‌مان نیز می‌توان نگاهی انسانی و دین‌مدارانه داشت و بر پایه همان نگاه، دید، حرف زد، استنتاج کرد و در نهایت به عمل رسید.
رمان «برپا» با این حال رمانی شعارزده به شمار نمی‌رود. نویسنده کتاب در مقام یک زن به خوبی با ظرائف و زوایای نگاه به زندگی از منظر یک زن آشناست. راهی، جهان‌بینی زنان در زندگی را می‌شناسد و مانند خمیر مایه‌ای در درون دستانش برای مواجه کردن شخصیت‌های داستانی با رویدادهایی که مورد نظر دارد از آنها بهره می‌برد. تصویری که وی از زن در این رمان می‌سازد تصویری است منطقی، معقول و ساده و در عین حال سالم از یک زن ایرانی و مسلمان که در چهارچوب‌های زندگی شهری و آپارتمانی امروز زندگی می‌کند؛ تارک دنیا نیست، مهمانی می‌رود، دوستی می‌کند، عاشق می‌شود و در عین حال زندگی سالم و دین‌مدارانه دارد. الگوی زیستی رها در این رمان به معنی کامل الگویی آموختنی برای تمامی مخاطبانی است که فکر می‌کنند این چهارچوب زیستی در عمل و خارج از شعار امکان تحقق ندارد.
رمان «برپا» در فضایی منتشر شده که معدود کتاب‌های منتشر شده در این زمینه را، تاکنون ناشرانی معدود و بیشتر در قالب ترجمه به مخاطبان عرضه کرده‌اند. در چنین فضایی رمانی ایرانی با نثری شاعرانه و داستانی بر کشش و تعلیق که در زیر پوست خود داستانی عاطفی را نیز دنبال می‌کند بدون شک برای مخاطبان ایرانی و نیز علاقه‌مندان به خلق آثار داستانی با سبک و سیاق خانوادگی و البته دینی بسیار جذاب و خواندنی خواهد بود.
کتاب نیستان رمان «برپا» را در 264 صفحه و با قیمت 15500 تومان منتشر کرده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.