یکشنبه 19 اکتبر 14 | 08:53
با نرخ بشکه‌ای 81.17 دلار

نفت اوپک به کمترین قیمت امسال رسید

قیمت سبد نفتی اوپک در ادامه کاهش‌های خود به 81.17 دلار در هر بشکه سقوط کرد که رکورد جدیدی به لحاظ کمترین قمیت این نوع نفت در سال جاری میلادی محسوب می‌شود.


13910923000198_PhotoA

قیمت سبد نفتی اوپک در ادامه کاهش‌های خود به 81.17 دلار در هر بشکه سقوط کرد که رکورد جدیدی به لحاظ کمترین قمیت این نوع نفت در سال جاری میلادی محسوب می‌شود.

سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت اوپک، در آخرین به روز رسانی سایت خود اعلام کرد هر بشکه سبد نفتی این سازمان، روز 5 شنبه با کاهش 69 سنتی نسبت به روز پیش از آن 81.17 دلار معامله شد.

به این ترتیب باز هم رکورد کمترین قیمت سبد نفتی اوپک در سال 2014 شکست. این نوع روز سه شنبه 85.14 دلار فروخته شده بود که روز چهارشنبه به یک‌باره 3.28 دلار کاهش یافت و 81.86 دلار معامله شد.

بالاترین قیمت سبد نفتی اوپک در 19 ژوئن  برابر با 110.26 دلار رقم خورد. این نوع نفت از آن زمان تاکنون بیش از 29 دلار از ارزش خود را از دست داده است.

کاهش‌های پی‌در پی و شدید قیمت نفت برنت و سبد نفتی اوپک درحالی صورت گرفته است که اعضای اوپک واکنش جدی در این رابطه نشان نداده‌اند. به تازگی برخی از اعضای اوپک خواستار کاهش سقف تولید این سازمان شده‌اند.

بر اساس اخبار منتشره، گفته می‌شود آمریکا و عربستان در این زمینه برای فشار آوردن به ایران و روسیه توافق کرده‌اند.

منابع آگاه از دیدار مقامات عربستان با سرمایه‌گذاران و تحلیلگران نفتی خبر دادند که این مقامات حامل پیامی مبنی بر اینکه عربستان نفت 80 دلاری را نیز تحمل می‌کنند، بوده‌اند.

به گفته تحلیلگران نفتی در حال حاضر، یک پذیرش گسترده در بازارها وجود دارد که عربستان تمایل دارد تا قیمت‌ها پایین‌تر رود اما روز جمعه با بروز نشانه‌هایی از خوش‌بینی در مورد وضعیت اقتصاد جهان و با بازگشت سرمایه‌گذاران به بازار نفت و افزایش ریسک‌های سیاسی به علت درگیری‌های عراق، قیمت نفت برنت اندکی افزایش یافت. قیمت این نوع نفت به 86 دلار در هر بشکه رسیده است.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت گیراسول آنگولا، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت مارین قطر، نفت سبک عربستان، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.