سه‌شنبه 21 اکتبر 14 | 10:46
حباب بورسیه‌های غیرقانونی:

آتش سیاست‌بازی که دامن نخبگان را گرفت

با توجه به آمار ارایه شده از سوی سرپرست وزارت علوم ۲ هزار و ۵۸۰ نفر از مجموع 3 هزار بورسیه دولت دهم، با مولفه‌های دولت جدید نیز بی مشکل ارزیابی شده‌اند و این در حالی است که حدود یک سال فضاسازی حول پرونده «3 هزار بورسیه دولت دهم» بدون بررسی قانونی و اقدام کارشناسی صورت گرفت.


132757_PhotoA

با توجه به آمار ارایه شده از سوی سرپرست وزارت علوم ۲ هزار و ۵۸۰ نفر از مجموع 3 هزار بورسیه دولت دهم، با مولفه‌های دولت جدید نیز بی مشکل ارزیابی شده‌اند و این در حالی است که حدود یک سال فضاسازی حول پرونده «3 هزار بورسیه دولت دهم» بدون بررسی قانونی و اقدام کارشناسی صورت گرفت.

4 خردادماه بود که مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان کشور در نشستی خبری، خبر از حضور 3 هزار بورسیه غیرقانونی در دولت دهم داد و تأکید کرد که ردپای آقازاده‌ها در این بورسیه‌ها دیده می‌شود و نهادهای قانونی در حال بررسی پرونده‌ها و تخلفات صورت گرفته هستند.

به گفته وی از سال 85 تا 92 از مسیر فراخوان‌ها 729 نفر به خارج از کشور اعزام شدند که تعدادی از این افراد نیز شرایط اعلام شده را نداشتند.

صدیقی با بیان اینکه یکی از شرایط اعزام، داشتن معدل کارشناسی حداقل14 و کارشناسی ارشد حداقل 16 بود، عنوان کرد: 73 نفر معدل کارشناسی زیر 14 و 70 نفر معدل کارشناسی ارشد زیر 15 داشتند.

وی گفت: امتیاز بورس خارج از کشور امتیاز بالایی است به طوری که برای یک نفر بورسیه خارج از کشور 600 میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه می‌شود و از حدود سال 89 با توجه به مشکلات ارزی بحث تبدیل قبولی‌های خارج به داخل نیز مطرح شده است و در سال‌های آخر نیز تبدیل بورسیه‌های خارج به داخل به صورت یک روند انجام می‌شد.

صدیقی اظهار داشت:‌ از طریق روند تبدیل دانشجوی بورسیه خارج به داخل 1884 نفر در دانشگاه‌های داخل کشور مشغول به تحصیل شدند. از این تعداد 228 نفر معدل کارشناسی زیر 14، 7 نفر معدل کارشناسی پائین‌تر از 12، 70 نفر معدل 12 تا 13 و 151 نفر معدل 13 تا 14 را دارند و در کارشناسی ارشد نیز 305 نفر دارای معدل پائین‌تر از 16 هستند و معدل 235 نفر نیز اعلام نشده است.

* واکنش روزنامه‌ها به بورسیه‌های دولت دهم

فردای روز برگزاری این نشست تیتر صفحه اول اکثر روزنامه‌های مخالف دولت دهم اختصاص به بورسیه‌های این دولت و به عبارت آنها «بورسیه‌های غیرقانونی» گرفت.

به غیر از روزنامه‌ها تعدادی از مسئولان نیز در بوق و شیپور کردند و دم از بورسیه‌های غیرقانونی زدند و همانند تعدادی از روزنامه‌ها تلاش کردند تا تمامی 3000 نفر بورسیه را شامل این تخلفات نشان داده و این پیام را انتقال دهند که «هر کسی که در دولت قبل بورسیه تحصیلی اتخاذ کرده است، به طور غیر قانونی و به خاطر رانت‌های مختلف موفق به این کار شده است.»

ادامه رفتارهای ضد و نقیض وزارت علوم/ از یک سو عذرخواهی از بورسیه‌‌ها، از سوی دیگر انتشار اسامی 3 هزارنفر

پس از انتشار این اخبار، اعتراض‌ها بالا گرفت تا حدی که وزارت علوم مجبور به عذرخواهی شد و طی بیانیه‌ای تأکید کرد: «جا دارد هم از عملکرد رسانه‌هایی که بدون توجه به آمار و ارقام، با حاشیه‌سازی موجبات آزردگی تمام بورسیه‌‌شدگان را فراهم آوردند و هم از عکس‌العمل‌های شتاب‌زده و هیجانی برخی دیگر از رسانه‌ها و افراد، عمیقاً احساس تأسف کنیم. عکس‌العمل‌هایی که حاصل آن نام بردن از افرادی است که هرگز پرونده‌ای در حوزه بورس نداشته‌اند.»

وزارت علوم در این اطلاعیه آورد: «انتشار رسانه‌ای بعضی تخلفات صورت گرفته در حوزه بورس که با هدف جلوگیری از بروز حاشیه‌های احتمالی و برای اطلاع‌رسانی و شفاف سازی و همچنین، حمایت از افراد ساعی و توانمندی که بر اساس آیین‌نامه‌های مربوط، مشغول به تحصیل شده بودند، صورت گرفت، با حاشیه‌ها و عکس العمل‌هایی همراه بود.

همان‌طور که در مصاحبه‌های مکرر صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان، بارها و بارها ذکر شده است، اگرچه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با روند حاکم بر اعطای بورس و ادامه تحصیل در مقطع دکترای داخل و خارج از این طریق موافق نیست، ولی با التزام به تعهدات گذشته، تا پایان سال 92 تمام در خواست‌ها را در همان چارچوب گذشته مورد بررسی و اقدام قرار داده است.»

وزارت علوم در این بیانیه اعلام کرد: «در مصاحبه مطبوعاتی با صراحت و شفافیت بیان شد که از جمع 3002 نفر بورسیه اعلام شده، 933 نفر مربیان دانشگاه‌های کشور هستند و 185 نفر هم با استفاده از آیین‌نامه ایثارگران بورسیه شده‌اند و 1884 نفر هم دارای قبولی برای خارج از کشور بوده‌اند که بورس خود را به داخل تبدیل کرده‌اند.

همه این افراد در حال حاضر مشغول به تحصیل هستند و معاونت دانشجویی بر اساس تعهدات قبل، شهریه آنها را به دانشگاه‌ها پرداخت کرده است.»

پس از عذرخواهی وزارت علوم از افراد بورسیه شده در یک بیانیه رسمی، صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان نیز بارها این موارد را تکرار کرده و گفت که صحبت‌های مطرح شده متوجه افراد بورسیه نیست. اما پس از گذشت حدود دو ماه دوباره بحث بورسیه‌های غیرقانونی مطرح ‌شد و حتی در منابع غیر رسمی اسامی 3 هزار بورسیه با عنوان بورسیه‌های غیرقانونی نیز اعلام شد. اعلام اسامی دانشجویان زمانی صورت پذیرفت که بحث استیضاح فرجی‌دانا وزیر علوم وقت نیز گرم شده بود.

* نامه اعتراضی دانشجویان بورسیه

در همین بحبوحه بود که لیستی از اسامی دانشجویان بورسیه که ادعا می‌شد توسط یکی از معاونان وزیر علوم وقت در اختیار افراد قرار گرفته، منتشر شد، انتشار این اسامی موج جدیدی از اعتراضات را برانگیخت تا جایی که 622 نفر از دانش آموختگان و دانشجویان بورسیه داخل و خارج از کشور طی نامه‌ای اعتراضی تأکید کردند: ما دانشجویان بورسیه جمهوری اسلامی ایران پس از ماه‌ها سکوت در راستای تحقق اهداف والای نظام و وظایف خود بر تهمت‌ها و تشویش اذهان عمومی علیه دانشجویان بورسیه سعی در حفظ سعه صدر داشته تا اینکه متاسفانه بی‌اخلاقی‌ها از سوی برخی به اوج رسیده است لذا بر خود واجب می‌دانیم برخی موارد به وضوح به اطلاع مردم شریف و مسئولین دلسوز نظام رسانیده شود. امید آن است از سودجویی برخی به نام نظام و جمهوری اسلامی ایران جلوگیری شود.

این دانشجویان در نامه خود آوردند: در حالی که تاکنون هیچ دانشجوی بورسیه‌ای توسط نهادهای قانونی ذیصلاح، متخلف معرفی نشده، وزارت علوم چگونه در اقدامی خلاف شأن و قانون، اسامی این دانشجویان را همردیف با مجرمان اقتصادی در دسترس عموم قرار داده است؟

دانشجویان در نامه خود از مقامات قضایی و بازرسی خواستند اگر تخلفی در فرایند بورس و اعزام دانشجویان بورسیه وجود دارد با موضوع به شدت برخورد کنند و تأکید کردند که برای تنویر افکار عمومی و اعاده حیثیت تمام مدارک و مستندات دانشجویان بورسیه مورد بازبینی قرار گیرد و چنانکه تخلفی در آنها مشاهده شد با متخلفین برخورد شود از آنجا که اغلب قریب به اتفاق دانشجویان به درستی و بر اساس شایستگی‌هایشان موفق به دریافت این بورس تحصیلی شده‌اند نه تنها خواستار عذرخواهی رسمی تهمت‌زنندگان شدند، بلکه خواستند مطابق قانون اساسی حقوق و حیثیت تضییع شده آنها از طریق مجاری رسمی پیگیری شود.

* شکایت دانشجویان بورسیه از فرجی‌دانا و صدیقی

با وجود اعتراض دانشجویان همچنان تعدادی از مسئولان از 3 هزار بورسیه غیرقانونی گفتند و عرضه برای دانشجویان بورسیه تنگ و تنگ‌تر شد تا جایی که 26 مردادماه دانشجویان بورسیه از وزیر علوم وقت (فرجی‌دانا) به دلیل ادعای «غیرقانونی بودن» بورسیه‌ها شکایت کردند.

بر اساس این شکوائیه دانشجویان خواستار اعاده حیثیت از خود و برخورد قضایی با ادعاهای مطرح شده درباره آنان توسط فرجی دانا وزیر علوم،‌ تحقیقات و فناوری وقت و همچنین مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان شدند.

* بالاخره سکوت معاون بورس تحصیلی دولت دهم شکست

بحث‌ها که بالاتر کشید سکوت معاون بورس تحصیلی دولت دهم شکست و درباره چگونگی بورسیه فرزندان مسئولان گفت.

حسن مسلمی نائینی مدیرکل بورس دولت دهم طی نامه‌ای به رسانه‌های کشور درباره بورسیه‌های تحصیلی توضیحاتی ارایه داد و چگونگی بورسیه شدن فرزندان مسئولان را تشریح کرد.

در این نامه آمده بود: «در پاسخ به عدم تمایل به مصاحبه با خبرنگاران محترم در چندماه اخیر، ضمن عذرخواهی به استحضار می‌رسانم، در خصوص موضوع بورسیه‌ها چندین جلسه با کمیته تعیین‌شده از طرف کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و مدیران محترم کنونی سازمان امور دانشجویان داشته و گزارش مفصلی به همراه مدارک، اسناد و دلایل لازم به این کمیته ارائه شد.

در آخرین جلسه کمیته نیز مقرر شد تا نهایی شدن نتیجه بررسی کمیته هیچکدام از افراد مصاحبه نکنند مگر جناب آقای دکتر جعفری سخنگوی کمیسیون.

لذا اگرچه بعضی از اعضای محترم کمیته تعهد خود را نادیده گرفته و در این دوماه مصاحبه‌های متعددی انجام دادند اما بنده برغم تماس‌های زیاد خبرنگاران محترم از مصاحبه خودداری کردم.

اما متاسفانه در ادامه بداخلاقی و بی‌انصافی راجع به دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه، بعد از قطعی شدن استیضاح وزیر علوم، بعضی رسانه‌ها شروع به بداخلاقی بسیار زشت در مورد تعدادی از نمایندگان محترم مجلس و استیضاح‌کنندگان وزیر کردند.

لذا لازم دیدم در مورد این موضوع توضیحاتی داده شود. سوابق فرزند آقای دکتر سلیمانی نماینده محترم مجلس شورای اسلامی و وزیر سابق ارتباطات به شرح زیر است:

ـ رتبه زیر 70 در کنکور سراسری کارشناسی

ـ رتبه زیر 15 در کنکور سراسری کارشناسی ارشد

ـ تحصیل در دو مقطع کارشناسی با معدل تقریبا 16 و کارشناسی ارشد با معدل 17 در دانشگاه صنعتی شریف

ـ عضو بنیاد ملی نخبگان و دریافت کمک هزینه تحصیلی از این بنیاد در دوران تحصیل به دلیل نخبگی

ـ رتبه دو رقمی در کنکور سراسری دکتری داخل

ـ دریافت کمک هزینه تحصیلی و معافیت از شهریه در دوره دکتری درخارج از کشور

ملاحظه می‌شود چنین فردی که با این سوابق علمی و تحصیلی هیچگاه نیازی نداشته است از امتیازات خاص استفاده نماید.

قابل ذکراست که، فرزند یکی از نمایندگان محترم اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی که اتفاقا ایشان نیز از وزاری محترم دوره اصلاحات هستند نیز با مدرک کارشناسی از دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز با معدل 14.3 و مدرک کارشناسی ارشد از یکی از دانشگاه‌های دولتی شهرستان با معدل 17.3 در بورس تحصیلی خارج از کشور سال 1391 پذیرفته شده‌اند.

خوشبختانه بدون توجه به اینکه پدر این عزیزان مسئولیتی داشته، آنها نیز همانند بقیه داوطلبان فرآیند بورس که عبارت از بررسی مدارک و مصاحبه علمی و عمومی بوده را با موفقیت طی کرده و پذیرفته شده‌اند.

در خصوص استعداد درخشان نیز هرچند بنده جوابگو نبوده و همکاران سازمان سنجش مجری بوده و هم اکنون نیز در سازمان مشغول هستند. برای اطلاع افرادناآگاه و مغرضی که مبادرت به اطلاع‌رسانی غلط راجع به فرزند نماینده محترم مجلس شورای اسلامی و وزیر محترم علوم دولت نهم نموده و برای تنویر افکار عمومی  به اطلاع می‌رسانم براساس مواد 1 و 4  آیین نامه تسهیلات آموزشی مورخ  19/12/81 استعدادهای درخشان، برای ورود به مقطع دکتری بدون شرکت در آزمون، نیاز به معدل بالای 17 و 2 مقاله در مجلات علمی و پژوهشی داشته و هیچ ارتباطی با معدل کارشناسی ندارد.

اما راجع به فرزند وزیر محترم علوم دولت دهم، به اطلاع می‌رسانم که تقریبا همزمان فرزند ایشان و فرزند آقای دکتر صدیقی رئیس محترم کنونی سازمان امور دانشجویان و معاون وزیر علوم، درخواست بورس تحصیلی توسط پدرشان انجام شد. بنده خودم از آنها درخواست کردم جهت بورس نیاز به ارائه اعلام نیاز از دانشگاه است.

فکر می‌کنم در مدت زمان کوتاهی، فرزند وزیر از دانشگاه تربیت مدرس و فرزند رئیس سازمان از دانشگاه صنعتی امیرکبیر مدارک لازم بورس را ارائه نمودند.

مطمئنا این گونه برخوردهای غیراخلاقی کمکی به رهایی از استیضاح نکرده و نخواهد کرد. لذا پیشنهاد می‌دهم برای دفاع درست و منطقی از وزیر محترم علوم، گزارشی از عملکرد ایشان و مدیران حوزه وزارت علوم در طی یکسال گذشته ارائه شود.»

بحث بورسیه‌های دولت دهم حتی به جلسه استیضاح فرجی‌دانا نیز کشیده شد تا جایی که حتی نمایندگان موافق وی نیز در این جلسه علیه وزیر سخن گفتند.

* کاهش سه هزار تخلف به 190 مورد

زارعی نماینده مردم تهران در این جلسه گفت: من جزو کسانی بودم که تلاش بسیاری برای رأی آوردن آقای فرجی‌دانا در روز رأی اعتماد انجام دادم و خود ایشان نیز شاهد است. اما با فرآیندی که به ویژه در چهار ماه گذشته پیش گرفته شد متأسفانه امروز در جمع استیضاح‌کنندگان قرار گرفتم.

وی با اشاره به اینکه حداقل در 6 جلسه با حضور وزیر علوم شرکت داشته که در بعضی از آنها رئیس مجلس و رؤسای فراکسیون‌ها نیز حضور داشتند، گفت: من بحث خود را به بورسیه‌ها محدود می‌کنم؛ آقای صدیقی معاون دانشجویی وزیر علوم اعلام کرد سه هزار بورسیه غیرقانونی در دولت قبل انجام شده است.

زارعی با اشاره به درخواست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برای تشکیل جلسه با حضور مسئولان قبلی سازمان امور دانشجویان و معاون دانشجویی وزارت علوم اظهار کرد: بنده خود دو روز پرونده را از نزدیک مطالعه کردم و از اول هم مشخص بود که لیست‌های تهیه شده با عجله تدوین شده است و فقط نام و نام خانوادگی بدون هیچگونه اطلاعات دیگری مطرح شده است.

وی ادامه داد: ما در آن جلسه از مسئولان وزارت علوم پرسیدیم چرا گفتید فرزندان مسئولان از بورس غیرقانونی استفاده کرده‌اند و در سایت‌ها اسامی را منتشر کرده‌اید که آنها جواب دادند ما هیچ اسمی را منتشر نکردیم و مدیران نظارت این کار را کرده‌اند.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: از معاونت و وزارت علوم خواستیم که پرونده‌ها را بیاورند و وقتی آنها را مطالعه کردیم مشاهده کردیم که هیچ موضوع خاصی نیست که آنان نیز بعد گفتند ما اصلاً چنین ادعایی را مطرح نکردیم و برای جلسه بعد نیز لیست‌ها را اصلاح کردند.

وی در مورد نامه‌ای که وزارت علوم به شخص خودش داده است، گفت: در فهرست بعدی که تهیه شد، سه هزار نفر به 190 نفر کاهش پیدا کرد و اگر همه مصوبات سازمان دانشجویی در مورد آنها صورت گیرد این تعداد نیز به یک دهم کاهش پیدا خواهد کرد.

* هروی: چگونه 3 هزار نفر بدون آزمون سر کلاس دکترا نشسته‌‌اند؟

جواد هروی رئیس کمیته آموزش عالی مجلس و از مدافعان فرجی دانا نیز در جلسه استیضاح با اشاره به بحث بورسیه‌های غیرقانونی گفت: در سخن برخی از استیضاح‌کنندگان بحث برخورد با بورسیه‌های غیرقانونی وجود داشت. ما هم موافق برخورد با رانت و کسانی که غیرقانونی بورسیه شدند، هستیم.

وی ضمن بیان مطالبی در رابطه با چگونگی روند بورسیه شدن در سال‌های گذشته افزود: امروز یک فیلتر به نام آزمون برای بورس در نظر گرفته شده است. نباید اظهارنظرهایی داشت که باعث اختلاف شود.

هروی ادامه داد: در سال‌های گذشته یک نکته به بحث قوانین بورس اضافه شد که کسانی که خدمات فرهنگی دارند می‌توانند از بورس استفاده کنند ولی یک رسانه هم حتی این را پیگیری نکرد که چرا بیشتر کسانی که بورس شده‌اند از یک رشته هستند.

وی تصریح کرد: مشکل اساسی این است که اساساً ما در کنار بحث آزمون و سنجش رسمی کشور برای بورس با یک رانت غیرقانونی مواجه هستیم که براساس آن دانشجو بدون داشتن سطح علمی بالا بورس می‌شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود اظهار داشت:‌چگونه 3 هزار نفر بدون آزمون سر کلاس دکترا نشسته‌‌اند؟ چگونه بعضی‌ها این قضیه را توجیه می‌کنند؟

وی ادامه داد:‌اگر تا این زمان فقط نخبگان از بورس استفاده می‌کردند بعد از این قضیه بورسیه موجب شد هر کس که نور چشمی بوده وارد دوره دکترا شود. جالب آن است کسانی که با این وضعیت دکترا می‌گرفتند بعد از آن خلاف قانون استخدام نیز می‌شدند.

عضو کمیسیون آموزش تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بورسیه‌های غیرقانونی یک رانت ناعادلانه بوده است، گفت: این رانت بدین صورت بوده که برای ورود به دوره دکترا دیگر نیازی به آزمون و مصاحبه نیست و افراد بر اساس نامه‌‌های این مسئول و آن مسئول بدون اطلاع وزیر دوره دکترا را می‌گذراندند.

هروی در ادامه خاطرنشان کرد: افرادی وجود دارند که معدل مدرک کارشناسی آنان زیر 12 است کسانی نیز با معدل زیر 14 کارشناسی ارشد گرفته‌اند حال با این وضعیت وارد دوره دکترا شده‌اند این اقدام پا روی قانون گذاشتن است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در بحث بورسیه‌ها بی‌قانونی که صورت گرفته این بوده است که ورود به دوره دکترا بدون آزمون صورت گرفته و استخدام بعد از آن نیز بدون ضابطه بوده است حال اگر وزارت علوم مسئله بورسیه‌های غیرقانونی را مطرح کرده باید قدردان آن باشیم.

* پاسخ‌های معاون مالی سابق وزارت علوم به هروی/نفر دوم آزمون کتبی دکتری در دولت یازدهم روزانه پذیرفته نشد

براساس این گزارش، پس از صحبت‌های هروی، علی‌اکبر متکان معاون مالی اداری سابق وزارت علوم در پاسخ با مقایسه چگونگی برگزاری آزمون دکتری در وزارت علوم دولت دهم و یازدهم گفت: نفر دوم آزمون کتبی دکتری پس از مصاحبه شفاهی روزانه پذیرفته نشد.

وی گفت: جواد هروی نماینده مجلس شورای اسلامی در مراسم استیضاح وزیر علوم در مجلس با موضوع حمایت از وزیر علوم در بیاناتی گفت که تا قبل از سال 85 آزمون کتبی برای پذیرش دانشجویان دکترا برگزار می‌شده است در صورتیکه از سال 81 تا سال 84 هیچگونه آزمون کتبی برگزار نشد.

وی افزود: همچنین هروی گفت در گذشته بر اساس آزمون کتبی دانشجویان بورسیه اعزام می‌شدند در صورتیکه حتی مدیران حال حاضر وزارت علوم مانند امید، ریاضی (مدیر فرهنگی وزارت علوم در زمان معین)، شکوری‌راد و ده‌ها نفر دیگر تا قبل از سال 85 بدون آزمون کتبی اعزام شدند.

معاون اداری مالی سابق وزارت علوم اظهار داشت: همچنین هروی اعلام کرد که هیچگونه بررسی در پرونده‌های بورسیه صورت نمی‌گرفت در حالیکه بررسی پرونده‌ها و مصاحبه‌های تخصصی که از طریق فراخوان شرکت می‌کردند از سوی گروه‌های تخصصی پنجگانه متشکل از 300نفر از اساتید دانشگاه در کمیته‌های علوم پایه، فنی‌مهندسی، هنر، علوم انسانی و کشاورزی انجام می‌شد.

وی اضافه کرد: در جواب هروی که گفت آزمون برگزار نمی‌شده باید بگویم آزمون بر اساس تشخیص وزیر وقت است که می‌تواند کتبی یا شفاهی باشد، آزمون سراسری دکترا در زمان کامران دانشجو به صورت 50درصد کتبی و 50 درصد شفاهی لحاظ می‌شد اما در زمان فرجی دانا این آئین‌نامه تغییر کرد و 30درصد نمره کتبی، 70درصد نمره شفاهی لحاظ می‌شود به طوریکه در آزمون اخیر رتبه دوم آزمون کتبی سراسری پس از مصاحبه در لیست روزانه قرار نگرفت، زیرا 70درصد نمره شفاهی نتیجه آن را تغییر داد.

متکان همچنین در رابطه با نوع آزمون، گفت: در مورد نوع آزمون که به صورت شفاهی برگزار می‌شود با رئیس یکی از دستگاه‌های نظارتی نیز هماهنگی‌های لازم انجام شد.

به گزارش فارس، فرجی دانا، در دفاعیات خود در جلسه استیضاح به صراحت از تغییرات ایجاد شده در قانون بورسیه‌‌ها انتقاد کرد و گفت: «از سال 85مبنای کار به تدریج به سمتی می‌رود که در سال 87 با بندی مواجه می‌شویم که در آن بند می‌آید افرادی که دارای سوابق و خدمات برجسته در عرصه ایثارگری، فرهنگی، ‌آموزشی و فن آوری هستند باید پس از تشکیل پرونده در اداره کل دانشجویان خارج برجسته بودن آن‌ها احراز شود.»

استیضاح فرجی‌دانا رأی آورد و در همان روز محمدعلی نجفی سرپرست وزارت علوم شد اما پس از آن نیز حرف و حدیث‌ بورسیه‌های دولت دهم تمام نشد و چه بسا تعدادی از روزنامه‌ها استیضاح را به بورسیه‌ها ربط دادند و طوری عنوان کردند که گویا فرجی‌دانا چون بورسیه‌های غیرقانونی را اعلام کرده است استیضاح شد.

* وزیر علوم دولت دهم: مجلس بورسیه‌ها را از سال 68 بررسی می‌کند و مشخص می‌شود که سیاهی برای ذغال می‌ماند یا خیر

در 19 شهریورماه کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت دهم، در حاشیه مراسم ختم پدر حیدر مصلحی وزیر سابق اطلاعات در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه نظر شما در مورد بورسیه‌های غیرقانونی که می‌گویند در دوران وزارت شما اتفاق افتاده است، چیست، گفت: بورسیه‌ غیرقانونی نداشتیم، گفتند فضاسازی بود و مشخص شد فضاسازی بوده است.

وی اضافه کرد: طرح مسئله بورسیه‌های غیرقانونی، فضاسازی بود و با این اقدام به دنبال دو قطبی کردن جامعه بودند.

دانشجو خاطر نشان کرد: مجلس بورسیه‌ها را از سال 68 بررسی می‌کند و مشخص می‌شود که سیاهی برای ذغال می‌ماند یا خیر.

* آمارهای وزارت علوم ضد و نقیض نبوده

محمد علی نجفی سرپرست وزارت علوم در آخرین اظهار نظر خود درباره بورسیه‌های تحصیلی دولت دهم گفت: آمارهایی که وزارت علوم در رابطه با بورسیه‌ها داده است ضد و نقیض نبوده ولی امیدواریم تا هفته آینده نتیجه 3 هزار و 700 نفر بورسیه را اعلام کنیم تا آمارهای ضد و نقیضی که از گوشه و کنار شنیده می‌شود نیز به صفر برسد.

وی افزود: کمیسیون 5 نفری مسئول تطبیق بورسیه‌ها با قوانین وقت هستند که حدود نیمی از کار این کمیسیون باقی مانده است زیرا در برخی موارد ممکن است یک پرونده مدت‌زمان زیادی برای بررسی نیاز داشته باشد ولی امیدوارم تا پایان هفته آینده نتیجه مشخص شود.

وی افزود: 480 نفر از این بورسیه‌ها مربی دانشگاه‌ها بودند که پرونده آنان به هیأت امنای دانشگاه‌ها داده شده است تا تکلیف‌شان روشن شود، 2 هزار و 100 نفر نیز بر اساس بررسی‌های اولیه مشکلی از نظر ادامه تحصیل ندارند.

نجفی افزود: پرونده 450 نفر هم در کمیسیون مطرح شده که تکلیف‌شان مشخص است ولی هفته آینده اعلام می‌کنیم.

سرپرست وزارت علوم عنوان کرد: پرونده 650 نفر هم قرار است در کمیسیون مطرح شود که با توجه به تعطیلی مجلس در هفته آینده و اینکه دو نفر از اعضای کمیسیون نمایندگان مجلس هستند بیشتر می‌توانند در جلسات کمیسیون حاضر شوند بنابراین امیدواریم هفته آینده نتیجه این افراد نیز مشخص شود.

براساس این گزارش، به این ترتیب با توجه به آمار ارایه شده از سوی سرپرست وزارت علوم حدود 2 هزار و 580 نفر از مجموع 3 هزار بورسیه دولت دهم، با مولفه‌های دولت جدید نیز «بی‌اشکال» ارزیابی شده‌اند و این در حالی است که حدود یک سال فضاسازی حول پرونده «3000 بورسیه دولت دهم» بدون بررسی قانونی و اقدام کارشناسی صورت گرفت.

در این مدت بدون بررسی توسط مسئولان وزارت علوم اسامی 3 هزار نخبه کشور در یک شبکه اجتماعی آمریکایی منتشر شد و چنان وانمود شد که گویی اینان افرادی بی سواد هستند و فقط به واسطه رانت وارد فضای آموزشی کشور شدند دریغ از اینکه بسیاری از این افراد جزء نخبگان کشور هستند.

… و این بار هم عده‌ای به آتش سیاست سوختند، اما این بار این آتش دامن نخبگانی را گرفت که هر از گاهی مسئولان مدعی می‌شوند که برای جلوگیری از خروجشان از کشور برنامه‌ها دارند.

 

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: