پنج‌شنبه 23 اکتبر 14 | 03:43
در راستای نمایش پوسترهای اجتماعی

برابری جنسیتی در خانه هنرمندان

نمایشگاه «83 ریشتر» به مدت یک هفته در نگارخانه‌های بهار و تابستان خانه هنرمندان در راستای نمایش پوسترهای اجتماعی طراحان جهان برپا شد.


13930730000552_PhotoA

نمایشگاه «83 ریشتر» به مدت یک هفته در نگارخانه‌های بهار و تابستان خانه هنرمندان در راستای نمایش پوسترهای اجتماعی طراحان جهان برپا شد.

«83 ریشتر» عنوان نمایشگاهی است که این روزها در نگارخانه‌های بهار و تابستان خانه هنرمندان، با نمایش پوسترهایی از طراحان سراسر جهان بر پا شده است، که در این نمایشگاه فقط آثار «رضا عابدینی» به عنوان هنرمند ایرانی به چشم می‌خورد.

علی عمرانی که گردآوری آثار این نمایشگاه را بر عهده داشته، در این درباره می‌گوید: موضوع پوسترهای این نمایشگاه اجتماعی، موضوعاتی از جمله صلح، جنگ، آفریقا، تحصیلات، حفاظت از زمین، آلودگی هوا، ترافیک شهری و حقوق بشر است. در واقع این آثار یک اطلاع رسانی اجتماعی در مورد موضوعات و مشکلات جهانی به شمار می‌رود. این مجموعه علاوه بر یک نمایشگاه، مرجعی برای هنرجویان گرافیک است تا با تعداد زیادی از آثار مطرح دنیا آشنا شوند.

نامه‌ای از مادرم زمین اثر «رضا عابدینی»

وی درباره آثار تنها هنرمند ایرانی در این نمایشگاه ادامه می‌دهد: تنها هنرمند ایرانی که در این نمایشگاه حضور دارد، رضا عابدینی است و این موضوع به دلیل تاثیری است که آثار او روی گرافیک ایران گذاشته است. عابدینی وجهه بین‎‌المللی دارد و دانشجویان ایرانی با آثارش آشنا هستند و شیوه کاری او نیز در برخی از دانشگاه‌ها تدریس می‌شود.

برابری در نظام کمونیستی اثر «فلدین فمیلی»

عمرانی درباره آثار ارسال شده طراحان، می‌افزاید: در جمع‌آوری آثار، حدود 198 اثر به دست ما رسید که حدود 15 اثر مورد ممیزی خانه هنرمندان قرار گرفت و یک سری از این آثار به نمایش درآمد. در این نمایشگاه آثار هنرمندان 15 کشور انتخاب شده است.

برابری جنسیتی اثر «المیر سوسا»

در این نمایشگاه آثاری مبنی بر «برابری در نظام کمونیستی» و همچنین «برابری جنسیتی» دیده می‌شود که عمرانی در توضیح این آثار و معیارهای نمایش آثار گفت: در این رابطه آقای سرسنگی می‌‌تواند پاسخگو باشد چرا که صلاح دید وی بوده این پوسترها به نمایش در آید.

نلسون ماندلا در حال مقاومت اثر «مارکو آنتونیو»

یکی دیگر از پوسترهای این نمایشگاه مربوط به «نلسون ماندلا» است که این پوستر توسط «مارکو آنتونیو» از کشور مکزیک طراحی شده است؛ عمرانی اظهار داشت «نلسون ماندلا» نماد صلح و پایداری و مقاومت است!

هوای پاک

طراحِ این پوستر بر روی لاستیک دوچرخه، خودروهایی را طراحی کرده است؛ بهنام رئیسیان که در جمع‌آوری این آثار نقش داشته، می‌گوید: طراح این پوستر، جایگزینی دوچرخه به جای خودرو را برای رفع آلودگی هوا پیشنهاد می‌دهد.

کشورهای جنگ‌طلب اثر «فونس هیچمن»

فقیر و ثروتمند اثر «لکس دروینسکی»

نمایشگاه «83 ریشتر» تا پایان امروز، سی‌ام مهر ماه در خانه هنرمندان برپا بوده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: