پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
جمعه ۰۲ آبان ۹۳ | ۱۳:۰۱
مدیرکل نظام بهره‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی :

کاهش مصرف‌آب با یکپارچه‌سازی زمین‌کشاورزی

مدیرکل نظام بهره‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی با بیان اینکه در اراضی خرد اجرای روش‌های نوین آبیاری بسیار هزینه‌بر است، گفت: یکی از روش‌ها برای کاهش مصرف و جلوگیری از پرت آب یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی است.


13930319000563_PhotoA

مدیرکل نظام بهره‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی با بیان اینکه در اراضی خرد اجرای روش‌های نوین آبیاری بسیار هزینه‌بر است، گفت: یکی از روش‌ها برای کاهش مصرف و جلوگیری از پرت آب یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی است.

نادر علیزاده مدیرکل نظام‌ بهره‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی در مورد راه‌های جلوگیری از کاهش مصرف آب در اراضی کشاورزی گفت: یکی از راهکارهای اساسی برای کاهش مصرف و جلوگیری از پرت آب حرکت به سمت یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی است.

وی با بیان اینکه بیش از 90 درصد آب موجود در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، افزود: در اراضی خرد اجرای روش‌های نوین آبیاری به عنوان یکی از روش‌های کاهش مصرف آب در کشاورزی، بسیار پرهزینه و سخت است.

علیزاده تصریح کرد: علیرغم اینکه موانعی در قانون برای پیشگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی لحاظ شده که یکی از آنها ندادن سند قطعی به اراضی کوچک شده است، اما در دهه‌های اخیر اراضی کشاورزی در ایران به قطعات کوچکتر تبدیل شده است.

وی افزود: اجرای قانون ارث در کشورمان یکی از دلایل عمده تبدیل اراضی کشاورزی به قطعات کوچکتر است، زیرا با فوت مالک اصلی زمین، زمین کشاورزی بین وراث تقسیم می‌شود، در حالی که در بسیاری از کشورها وراث حق تبدیل زمین کشاورزی را به قطعات کوچکتر ندارند.

مدیرکل نظام‌ بهره‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی با بیان اینکه باید برای کاهش مصرف آب ضریب مکانیزاسیون را در زمین‌های کشاورزی افزایش داد، اظهار داشت: اجرای عملیات آب و خاک و مهندسی اراضی و تبدیل اراضی به قطعات منظم هندسی یکی از راههای کاهش مصرف آب در اراضی کشاورزی است.

علیزاده افزود: برخلاف کشور ما که در دهه‌های اخیر اراضی کشاورزی مرتب به سمت خرد شدن پیش رفته در برخی کشورها مثل ترکیه طی 13 سال گذشته جریان خرد شدن اراضی معکوس و به سمت بزرگ شدن و تبدیل به بنگاه‌های بزرگ بوده است.

مدیرکل نظام‌ بهره‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی با بیان اینکه در اراضی خرد امکان کشاورزی صنعتی فراهم نیست، اظهار داشت: هزینه‌های تولید در اراضی خرد و پراکنده بالا است و تولید محصول برای کشاورزان چندان به صرفه نیست.

علیزاده گفت: عدم فراهم بودن  زیرساخت‌ها اساسی ترین مشکل بخش کشاورزی است و برای کاهش مصرف، بصرفه شدن کشاورزی و … باید ساختار بخش کشاورزی مدیریت و بازنگری شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: