دوشنبه 27 اکتبر 14 | 11:53
برای آنهایی که می‌خواهند ۱۲۰ ساله شوند

۵ روش عملی برای زندگی طولانی

۱۲۰ساله شدن آرزویی است که ذهن خیلی‌ها را به‌خود درگیر کرده‌است، آن هم در صورتی که جوانی را پشت سر گذاشته‌باشید و با هر طلوع و غروب خورشید یک روز دیگر به مرز میانسالی نزدیک‌تر شوید.


IMG21232665

الهام صادقی- ۱۲۰ساله شدن آرزویی است که ذهن خیلی‌ها را به‌خود درگیر کرده‌است، آن هم در صورتی که جوانی را پشت سر گذاشته‌باشید و با هر طلوع و غروب خورشید یک روز دیگر به مرز میانسالی نزدیک‌تر شوید. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که عمر طولانی همراه با شادابی و سلامتی یکی از رویا‌هایشان است و بیشتر اوقات به اسرار طول عمر فکر می‌کنید، بد نیست بدانید که با اطلاع از برخی نکات می‌توان سلامت جسم و روان را ارتقا داد و روز به روز بر تعداد برگ‌های تقویم عمر افزود. مواردی که اگر آنها را در گوشه ذهنتان داشته‌باشید و رعایت کنید می‌توانید به این رویای خود جامه عمل بپوشانید.

استرس‌ها را مدیریت کنید
همه ما می‌دانیم که اضطراب و استرس می‌تواند زمینه را برای گرفتار شدن ما به پیری زودرس فراهم آورد. بنابراین می‌توان گفت که مدیریت استرس می‌تواند حداقل علایم ظاهری این روند را در روز شمار عمر ما به تاخیر بیندازد. بنابراین یکی از مهارت‌های چندگانه در زندگی همه ما که باید از زمان کودکی و نه فقط در دوران بزرگسالی، به‌کار بسته شود همین گزینه است. مطمئن باشید با هر قدمی که برای کاهش استرس و اضطراب در زندگی روزمره خود برمی‌دارید، چندین گام به سلامتی و آرامش نزدیک می‌شوید. ورزش کردن در پارک یا هوای آزاد، تمرینات تن‌آرامی و عمیق نفس کشیدن از جمله روش‌های ساده‌ای هستند که می‌توانند روان شما را از احساسات ناخوشایند‌‌‌ رها کنند.این را هم بگویم که ترس ناشی از اضطراب و استرس بر بخش‌های مختلف بدن تاثیرگذار است. برای مثال پوست، استخوان و سایر سلول‌های بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بارز‌ترین این حالت اثر مخربی است که در چهره افراد به جای می‌گذارد. جالب است بدانید که محققان در هلند آزمایشی را انجام دادند که در آن از داوطلبان خواسته‌شد تا با نگاه کردن به عکس ۳۰۰ نفر، سن آنان را حدس بزنند. البته پیش از این کار آنان میزان هورمون استرس(کورتیزول) را در این افراد اندازه‌گیری کرده بودند. بعد از انجام این پژوهش مشخص شد اشخاصی که میزان ترشح این هورمون در بدن آنان زیاد است مسن‌تر از سن واقعی خود به نظر می‌رسند. توجه داشته باشید که تحقیقات نشان می‌دهند که کمترین میزان افزایش کورتیزول در بدن افراد ممکن است موجب شود که فرد ۶ ماه پیر‌تر به نظر برسد. پس مراقب جوانی خود باشید.

معجزه‌ای به نام چرت سبک نیمروزی
راحت و بی‌پرده بگویم، مردان و زنانی که کمتر از ۶ ساعت یا بیشتر از هشت ساعت در شب می‌خوابند چهار تا هفت سال روند پیر شدن خود را تسریع می‌کنند. به زبان ساده‌تر بی‌خوابی و پرخوابی تاثیرات مضری بر عملکرد فیزیکی بدن فرد دارند. پژوهشگران مرکز پزشکی کیس در کلولند کشور اسکاتلند، پرونده پزشکی ۶۰ نفر را که ۳۰ تا ۴۹ سال داشتند بررسی کردند. تحقیقات نشان داد که نیمی از این افراد با اختلال و کمبود خواب درگیر بودند. علایم این مشکل در آنان در قالب تسریع روند پیر شدن پوست قابل رویت بود، مواردی مانند خطوط عمیق، رنگ ‌دانه‌های غیر معمول، شل شدن پوست و کاهش قابلیت ارتجاعی آن که نشان از بروز پیری زودهنگام در آنان بود. در این میان اشاره به این نکته نیز ضرورت دارد که خواب ظهرگاهی هم می‌تواند موجب افزایش طول عمر و به تعویق افتادن آثار پیری در بدن افراد شود. به‌عبارتی این عادت یکی از رسم‌های رایج در کشورهای مختلف جهان است، تاحدی که روزهای باقی‌مانده عمر شما را چند برابر خواهد کرد. برخی تحقیقات نشان می‌دهند خواب منظم یکی دو ساعت پس از صرف غذا، خطر بروز سکته یا سایر بیماری‌های قلبی را به‌تاخیر می‌اندازد. درواقع خواب نیم‌روز سطح هورمون‌های ناشی از استرس را در خون پایین می‌آورد و وضع قلب و عروق را بهبود می‌بخشد.

چربی‌های اضافه را قلم بگیرید
لاغری صد‌ها حسن دارد که عمر طولانی فقط یکی از آنهاست. یادتان باشد هرقدر شاخص توده بدنی یا نسبت وزن به قد شما بیشتر باشد ریسک ابتلای شما به بیماری‌های مزمن ازجمله دیابت نیز به‌‌‌ همان نسبت بالا‌تر می‌رود. این مسئله به‌ویژه درباره مردان که دچار چاقی شکمی هستند و اندازه دور کمرشان بیشتر از ۱۰۲ سانتی‌متر است، صدق می‌کند. البته فراموش نکنید که برای رهایی از چربی‌های اضافه نباید به رژیم‌های غیر استاندارد روی بیاورید زیرا این نوع از رژیم‌ها باعث بروز نشانه‌های پیری زودرس در پوست فرد می‌شوند. درباره اینکه چرا چنین اتفاقی رخ می‌دهد هم باید بگویم که به‌طورمعمول نتیجه چنین برنامه‌های غذایی غیر کار‌شناسانه پایین و بالا رفتن مداوم وزن خواهد بود. در حالی که فرد دچار افزایش وزن شود پوست کشیده شده و حالت الاستیسیتی آن کم و کمتر می‌شود. در نتیجه کاهش وزن نتیجه‌ای جز ایجاد چین و چروک همچنین شل شدن پوست را با خود به همراه نخواهد داشت.

مجرد‌ها بخوانند
برخلاف جوک‌ها و شوخی‌های رایج درباره اینکه افراد مجرد راحت‌تر زندگی می‌کنند؛ باید بگویم که اگر می‌خواهید عمر طولانی‌تری داشته‌باشید و هنوز ازدواج نکرده‌اید، از همین حالا به فکر یافتن همسر مناسب برای خود باشید. شاید تصور کنید که با توجه به مشکلاتی مثل بیکاری، گرانی و… ازدواج کردن نه‌تنها بر عمر شما نمی‌افزاید بلکه زود‌تر پیرتان می‌کند. اما ۱۰۰ درصد اشتباه می‌کنید ازدواج ضامن عمر طولانی همراه با سلامتی‌ است. حتی تحقیقات نشان می‌دهند که افرادی که بعد از ازدواج همسرشان را به‌ هر دلیلی از دست می‌دهند، بیشتر از اشخاصی که تا پایان عمر مجرد می‌مانند، زندگی خواهند کرد.

تعاملات مثبت اجتماعی گسترده هم مفید است
شاید ندانید که یکی از رازهای پنهان آدم‌هایی که زیاد عمر می‌کنند، داشتن روابط اجتماعی گسترده و البته سالم است. افرادی که دوست‌های بیشتر دارند در مقایسه با سایر همسن و سالان خود انگیزه بیشتری برای قوی ماندن دارند و کمتر دچار افسردگی همچنین ناامیدی می‌شوند. البته به شرط اینکه دوستانشان را از بین افراد سالم و پرانرژی انتخاب کنند. در غیر‌ این صورت عادات غلط یا روحیات ناخوشایند دوستان بر سلامت جسم و جان آنان هم اثر نامطلوب می‌گذارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: