سه‌شنبه 28 اکتبر 14 | 12:40

معنای زندگی با رویکرد عاشورایی

مساجد و تکایا اصل هستند اما هر جا بنشینی و متوسل شوی آنجا تبدیل به حسینیه می‌شود، ما بزرگترین حسینیه‌ها را در قلب‌های خودمان داریم. بزرگترین حسینیه ها را در سبک زندگی خود پیاده می کنیم. اما اینکه از فضای مسجد و تکایا دور شویم به نظرم اصلا خوب نیست، شاید تضعیف آن فضاها هم بشود اما هرجا را که بتوانیم جدای از مساجد و تکایا برای برگزاری مجلس امام حسین (ع) تقویت کنیم، هیچ اشکالی ندارد.


برماییبه گزارش تریبون مستضعفین سلسله نشست های معرفتی معنای زندگی یک برنامه مذهبی در قالبی مدرن است که قرار است از سوی خانه شهریاران جوان در روزهای 7 و 8 آبان ماه برگزار شود.با حجت الاسلام برمایی یکی از اساتید و سخنرانان سلسله نشست های معرفتی دررابطه با محتوا، قالب و هدف از برگزاری این برنامه گفتگو کرده ایم که در ادامه می آید.

درباره محتوای معنای زندگی و موضوع هویت توضیح بفرمایید ؟

دنیای امروز ما دنیایی شده که آدما بیشتر از اینکه به روزمرگی زندگی شان  فکر کنند در یک خلوتی به بن بست می رسند و آنجا به دنبال معنای زندگی می گردند. معنای زندگی رد پای زیادی در زندگی ما دارد. همین که بدانیم حسین بن علی(ع) با اینکه می دانست در کربلا شهید می‌شود و اگر جنگی در بگیرد حتما شکست می‌خورد چرا می‌رود؟ برخی از سوال و جوابهای ما درباره به دست آوردن‌ها و از دست داد‌نها تنها با معنای زندگی قابل جواب دادن است. مثل کسی که بعد از ده سال بچه‌دار می‌شود اما بعد از پنج سال آن را از دست می‌دهد. معنای زندگی آنقدرمهم است که درعصر حاضر شما می‌بینید بسیاری از عرفان‌ها  و مکاتب خودش را نشان می‌دهد و شاهد هستیم که مشتریان  زیادی هم پیدا می‌کند.

یکی از جاهایی که ما مسلمان‌ها معنادار و هدفدار می‌شویم، و در روال زندگی  روز مره‌مان  در یک آداب  آئینی معنادار می‌شویم و حال خوبی به دست می‌آوریم داستان کربلا و قیام امام حسین علیه السلام است. معنای زندگی درشادی و غم و به دست آوردن و از دست دادن ما مهم است و جنس دیندارانه زندگی ما باید به ما معنا بدهد.

مثلا معنای نماز در انتها نهی از منکر است. معنای زندگی از این دست مهم است که دنیای امروز به دنبال آن می‌گردد.

 سلسله نشست‌های معرفتی معنای زندگی چه اهداف ویژه ای را دنبال می‌کند؟

در ادبیات دینی خود باور داریم هرچقدر در سن جوانی به  مفاهیم و باورها و نظام ارزشی عمیق اسلام دست یابیم جوانها زندگی موفق‌تری خواهند داشت. در نتیجه در جوانی باید مهارت‌های زیادی کسب کنیم.

اتفاقا مشتری این مباحث جوان‌ها هستند، کسانیکه به معارف و عرفان دینی خیلی نیاز دارند. دنیای امروز به دنبال 120 ساله شدن نیست به دنبال با کیفیت زندگی کردن است. مهم‌ترین کسانیکه به دنبال این کیفیت هستند جوان‌ها هستند. معنای زندگی دقیقا به‌کیفیت زندگی مربوط می‌شود و به دو دلیل مهم است، یکی اینکه در غریزه جوانان معنای زندگی وجود دارد و دیگر اینکه خودشان به دنبال آن هستند. خوب است در فرآیند زندگی جوانان کیفیت زندگی بالابرود. مثل شهریاری که  کیفیت جوانی است، خود جوانی نیست. جوانی باید در خدمت شهریاری قرار بگیرد اگر این اتفاق بیفتد، اولین کسانیکه از این برنامه استقبال می کنند جوانان شهر هستند.

ارتباط برنامه «معنای زندگی» با فرهنگ عاشورایی چیست؟

کل محتوایی که در نظر گرفته شده درحوزه دین و روان است. در زندگی اسلامی و ایرانی باید مباحث روان‌شناسی و جامعه‌شناسی را با مباحث دینی تلفیق کنیم تا مخاطبی که امروز دارد سبک زندگی ایرانی اسلامی را تجربه می‌کند برایش ملموس و قابل استفاده باشد. اساتیدی که در جلسات دعوت هستند و قرار است با جوانان گفتگو داشته باشند مباحثشان بر محور دین و روان است. چون قائلیم در فرهنگ عاشورا فقط جنگ و جهاد رخ نداده است، بلکه جدایی از این یک صبغه تاریخی و فرهنگی و سیاسی دارد. عاشورا یک جریان خانواده و مهارت‌های زندگی دارد. کل دین اسلام در داستان یک روزه عاشورا زندگی میشود.محتوایی که  ما به دنبال آن هستیم یک بخش از این جریانهای متعدد عاشورا را بررسی می کند.

کدامیک از جنبه های  معرفتی فرهنگ عاشورایی در زندگی امروزه جوانان بیشتر می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد؟

بیشترین بخش هویتی است که در کل شخصیت‌هایی که در عاشورا بوده اند و به عنوان الگو و اسوه برای ما تعریف می‌شوند مهم است، به علاوه سبک زندگی آنها که برای ما مهم است. اینها کسانی بودند که در یک تعالی فردی و روحی بالا زندگی کردند. چون بزرگترین انتخاب زندگی شان را کردند. به نظر می‌رسد بخش دین و روان در عاشورا با توجه به تخصص و رسالت ما مهم ترین بخش است.

این برنامه قرار است چه تفاوت‌هایی با  سایر برنامه‌های مذهبی داشته باشد؟

به لحاظ ساختار یک برنامه ترکیبی است که معمولا از سوی جوانان مورد استقبال قرار می‌گیرد.به این شکل که بخش تاریخی، بخش مهمان و بخش مداحی فاخر و در نهایت زیارت عاشورا خواهد داشت. تفاوت چندانی به لحاظ محتوا نخواهد داشت. یک مقدار فضا به لحاظ مکانی متفاوت است با فضای سنتی که معمولا در مسجد و هیات برگزار می شود.

poster (3)

فکر می کنید در برنامه های مذهبی سنتی چه نکاتی باید در نظر گرفته شود که طیف جوان ارتباط بهتری برقرار کند؟

به نظرم اصالت ما از فضاهای سنتی است.مثلا پیرغلام نمادی از فردی متواضع و پر ازدغدغه و معرفت است که زندگی خود را برای امام حسین (ع) وقف کرده. جلساتی که در تکایا برگزار می‌شوند اصالت دارند نسبت به هر نوع جلسات دیگر و اینکه کارکردشان انتقال آداب عزاداری اباعبدالله به نسل‌های بعدی است.

شما کهن ترین و ریشه دارترین آداب و باورهای دینی که در ناخودآگاه جمعی شیعیان ایران وجود دارد را در این نوع عزاداری‌ها شاهد هستیم. عزاداری سنتی ریشه است و باید حفظ شود. تنها کاری که می شود انجام داد اصلاح و هرس کردن به منظور دوری از خرافه و غلو نمایی است.دیگر اینکه فرآیند عزاداری سنتی ما عالم محور است که این عالم جلسه را به لحاظ محتوایی تامین میکند.جوانان ما اصالت عزاداری عاشورایی را در این مجالس یاد می گیرند.البته کسی که آداب را یاد میگیرد در فضاهای غیر سنتی هم می تواند اجرا کند.

اجرای برنامه‌های مذهبی خارج از فضای سنتی چه بازخوردی خواهد داشت؟

مساجد و تکایا اصل هستند اما هر جا بنشینی و متوسل شوی آنجا تبدیل به حسینیه می‌شود، ما بزرگترین حسینیه‌ها را در قلب‌های خودمان داریم. بزرگترین حسینیه ها را در سبک زندگی خود پیاده می کنیم. اما اینکه از فضای مسجد و تکایا دور شویم به نظرم اصلا خوب نیست، شاید تضعیف آن فضاها هم بشود اما هرجا را که بتوانیم جدای از مساجد و تکایا برای برگزاری مجلس امام حسین (ع) تقویت کنیم، هیچ اشکالی ندارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: