چهارشنبه 29 اکتبر 14 | 12:41
با تصمیم پارلمان قرقیزستان

حجاب غیر بومی در قرقیزستان ممنوع شد

نمایندگان مجلس قرقیزستان به دنبال حذف حجاب غیر بومی در مدارس این کشور اعلام کردند ورود و استفاده از سایر مدل‌های حجاب ممنوع است.


13930807000255_PhotoA

نمایندگان مجلس قرقیزستان به دنبال حذف حجاب غیر بومی در مدارس این کشور اعلام کردند ورود و استفاده از سایر مدل‌های حجاب ممنوع است.

بتازگی تعدادی از نمایندگان مجلس و جناح جوانان حزب «آرنامیس» موضوع ممنوعیت استفاده از روسری در مدارس و دانشگاه‌ها را مطرح کردند.

بنابر اعلام «مایرمکول تیلنچی‌یوا» یکی از نمایندگان مجلس قرقیزستان، قرقیزها هرگز حجاب را به این شکل نداشتند و آنها لباس را با آستین بلند و جلیقه می‌پوشند، دختران از کلاه ملی استفاده می‌کردند به طوری که حجاب کامل را در اختیار داشتند اما در حال حاضر ورود مدل‌های گوناگون از حجاب کشورهای دیگر باعث از بین رفتن مدل حجاب ملی این کشور شده است.

در همین رابطه «جمال فرانت بیک‌کیزی» رئیس بنیاد اجتماعی «متکلم» در قرقیزستان معتقد است: هر ساله ما با وزارت آموزش و پرورش در خصوص نحوه حجاب دانش آموزان با مشکلاتی روبرو هستیم.

در ادامه وی افزود: به دانش‌آموزان دانشگاه ملی قرقیزستان، دانشگاه قرقیز-ترکی «ماناس»، دانشگاه «اسلاوی» قرقیزستان-روسیه به زنان مسلمان اجازه‌ پوشیدن روسری و حجاب اسلامی را در کلاس‌ها نمی‌دهند.

وی در ادامه اضافه کرد: دختران با میل باطنی خود لباس و روسری ملی می‌پوشند اما این خواست با قیمت 300-500 $ برای دانش‌آموزان که هزینه زیادی است، تمام می‌شود.

«قادر ملک‌اف» رئیس مرکز تحلیلی «دین، حقوق، سیاست» نیز در این باره می‌گوید: از یک سو ممنوعیت حجاب می‌تواند به افراط‌گرایی و تروریسم منجر بشود و از سوی دیگر مخالفان پوشش حجاب می‌ترسند که حجاب بتواند به قدرت گرفتن گروه‌های رادیکال کمک کند.

به گفته کارشناسان در قرقیزستان، نیاز به ایجاد دادگاه‌های اسلامی در نظام قانونی به طور خاص احساس می‌شود تا این دادگاه‌ها به مسائل مربوط به ازدواج، ارث و اختلافات مختلف خانواده و جامعه رسیدگی کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: