چهارشنبه 29 اکتبر 14 | 14:56
پیشنهاد گاز مایع به جای خط لوله صلح

سفر وزیر نفت پاکستان به تهران

قرار است وزیر نفت پاکستان با پیشنهاد تازه‌ای مبنی بر دریافت گاز مایع ایران از طریق کشور عمان برای یک توافق گازی جدید با تهران مذاکره کند.


13921210000551_PhotoA

قرار است وزیر نفت پاکستان با پیشنهاد تازه‌ای مبنی بر دریافت گاز مایع ایران از طریق کشور عمان برای یک توافق گازی جدید با تهران مذاکره کند.

هیئت مذاکره کننده پاکستان به سرپرستی شاهد‌خاقان‌ عباسی وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان برای به توافق رسیدن در زمینه تکمیل خط لوله صلح راهی تهران شد.

وزیر نفت پاکستان دراین سفر با زنگنه همتای ایرانی خود ملاقات خواهد کرد.

عباسی تلاش می‌کند برای پیشبرد پروژه 7.6 میلیارد دلاری بین ایران و پاکستان پیشنهادات تازه‌ای ارائه دهد.

شاهد‌خاقان‌ عباسی در این سفر پیشنهاد می‌کند پاکستان به جای دریافت گاز معمولی گاز مایع از ایران خریداری کند تا بتوان ضمن تسهیل در قرارداد گازی بین 2 کشور از ترمینال گازی عمان برای واردات گاز استفاده کرد.

عمان برای واردات گاز طی 25 سال آینده به توافق رسیده و ارزش این قرارداد بالغ بر 60 میلیارد دلار می‌باشد.

قرار بود پروژه خط لوله صلح تا دسامبر سال 2014 تکمیل شود اما بر اثر فشارهای جامعه بین‌الملل و آمریکا پاکستان نتوانست به تعهدات خود عمل کرده و پروژه خط لوله صلح را در خاک خود اجرا کند.

 ایران 900 کیلومتر از خط لوله گاز را تکمیل کرده اما کار بر روی 700کیلومتر از این پروژه که باید در خاک پاکستان انجام شود هنوز آغاز نشده است.

هیئت تجاری- سیاسی پاکستان در سفر به ایران علاوه بر تبادل نظر درباره تکمیل خط لوله صلح درباره امنیت مرزها، مبارزه با تروریسم و جلوگیری از قاچاق به رایزنی با مقامات ایرانی می‌پردازد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: