چهارشنبه 29 اکتبر 14 | 15:27

کتاب «پروانگان عشق» زینت‌بخش هیات‌ها

شعله بی‌تاب شمع، پروانگان عاشق را از خویش حذر می‌داد و پروانگان، حیات جاوید را در دل شعله می‌دیدند. اکنون پس از قرن‌ها و با در دست داشتن منابع موثق و بسیار، اینان را پروانه می‌نامیم. این سعادتمندان که از میان آن همه مسلمان در قلمرو وسیع ممالک اسلامی آن عصر، موفق به شناخت و انتخاب حق شدند، چه کسانی و با چه ویژگی‌هایی بوده‌اند؟ معیارشان چه بود که در انتخاب خویش چنان استوار و مصمم بودند؟


به گزارش تریبون مستضعفین ، «أمَّا بَعدُ فَإنِّي لا أعلَمُ أصحاباً أوفى‏ وَ لا خَيراً مِن أصحابي وَ لا أهلَ بَيتٍ أبَرَّ وَ لا أوصَلَ مِن أهلِ بَيتي فَجَزاكُمُ اللهُ عَنِّي خَيرا» (الإرشاد في معرفة حجج الله على العباد، ج ‏2، ص 91)

این جملات در شبی تاریخی و تاریخ‌ساز بر زبان امام عشق جاری شد: من يارانی بهتر و وفادارتر از ياران خود و خاندان و خويشی نيكوكارتر و پایبندتر بر صله رحم از قوم و خويش خود نمی‏شناسم.

تاج سر بوالبشر خاک شهیدان توست           کاین شهدا تا ابد فخر بنی آدم‌اند

parvaneghane-eshgh1l

شعله بی‌تاب شمع، پروانگان عاشق را از خویش حذر می‌داد و پروانگان، حیات جاوید را در دل شعله می‌دیدند. اکنون پس از قرن‌ها و با در دست داشتن منابع موثق و بسیار، اینان را پروانه می‌نامیم. این سعادتمندان که از میان آن همه مسلمان در قلمرو وسیع ممالک اسلامی آن عصر، موفق به شناخت و انتخاب حق شدند، چه کسانی و با چه ویژگی‌هایی بوده‌اند؟ معیارشان چه بود که در انتخاب خویش چنان استوار و مصمم بودند؟

متأسفانه پاسخ تاریخ به این پرسش بسیار ناقص و مبهم است تا جایی که دربارۀ موضوعات روشنی مثل تعداد و نام ایشان نیز نظر یکسانی وجود ندارد و تعداد شهدای کربلا از ۷۲ تا حدود ۱۵۰ نفر ذکر شده است. با این وجود مسلم این است تنها افرادی توانستند با حرکت بی‌نظیر و جاودانۀ حسین(ع) همراه شوند که در اوج طهارت و تقوا ودارای برترین اخلاق بودند. چنین است که در سخت‌ترین شرایط، در اردوی امام(ع)هیچ اثری از ناملایمت، آشفتگی، گناه و زشتی دیده نمی‌شود.

در همین زمینه موسسه مطالعاتی شمس الشموس اقدام به چاپ اثری به نام «پروانگان عشق» کرده است. این اثر که در 116 برگ تهیه شده شامل شرح حال اصحاب سید الشهدا(ع)، ملحق شدن آنها به سپاه حضرت عشق و نحوه شهادت آنهاست. جملات اصحاب در لحظه شهادت خطاب به حضرت سید الشهدا(ع) به زیبایی و غنای این اثر حسینی افزوده است.

این مجموعه که در نوع خود بی نظیر است، می تواند زینت بخش حسینه ها، ادارات، مساجد، تکیه و هیات های مذهبی باشد. قیمت این اثر ماندگار، 50 هزار تومان است و برای خرید آن با شماره 02188406055 و 09126780714 تماس حاصل فرمایید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: