پنج‌شنبه 30 اکتبر 14 | 09:28
شکست در حصول توافق هسته‌ای ایران

هدف آمریکا نابودی ایران به عنوان ابرقدرت خاورمیانه است

چند تحلیلگر مطرح روسی طی سخنانی خاطر نشان ساختند شکست در حصول توافق هسته‌ای ایران با گروه موسوم به ۱+۵ بحران جهانی را در بر خواهد داشت.


13930224000745_PhotoA

چند تحلیلگر مطرح روسی طی سخنانی خاطر نشان ساختند شکست در حصول توافق هسته‌ای ایران با گروه موسوم به ۱+۵ بحران جهانی را در بر خواهد داشت.

«ولادیمیر ساژین» تحلیلگر اندیشکده آکادمی علوم روسیه روز سه‌شنبه طی گفت‌وگو با شبکه خبری  روسی «راشا تودی» در تحلیلی در زمینه مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی گفت:«شکست در حصول توافق هسته‌ای ایران منجر به بحران بین‌المللی خواهد شد و این امر سیاست جهانی را دگرگون ساخته  و اثرات منفی در برخواهد داشت.»

ساژین در ادامه تحلیل خود گفت: «نه اوباما و نه روحانی به عنوان روسای جمهور آمریکا و ایران خواهان تمدید مذاکرات نیستند. در این میان راهبرد اوباما مبتنی بر حضور در خاورمیانه است. روحانی ریس جمهور ایران نیز در شعارهای انتخاباتی خود بر حل و فصل این مسئله تاکید کرده بود. همچنین اروپایی‌ها، چین و روسیه نیز از لحاظ اقتصادی به نفعشان است که این مسئله حل شود. اگر مذاکرات شکست بخورد، بحرانی بین‌المللی ایجاد می‌شود.»

ساژین با رد ادعای مخالفت مسکو و پکن با رفع تحریم‌های ضد ایرانی گفت: «روسیه و چین خواستار روابط تجاری با ایران هستند و اروپای غربی نیز خواهان این مسئله می‌باشد اما آمریکا در این مسیر محدودیت ایجاد کرده است.»

این کارشناس روسی در ادامه مدعی صورت گرفتن پیشرفت‌هایی در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 شد و افزود: «آنچه که باقی مانده تصمیم در زمینه میزان اورانیوم غنی شده و همچنین نحوه رفع تحریم‌ها علیه ایران است زیرا اعمال تحریم به نسبت رفع آن فرایندی ساده‌تر است.»

و اما «اسکساندر کوزنتسوف» دیگر تحلیلگر روسی در این زمینه با بیان نیات شوم آمریکا در مذاکره هسته‌ای با ایران گفت: «هدف اصلی آمریکا حل مناقشه هسته‌ای نیست بلکه از میان برداشتن ایران به عنوان ابرقدرت خاورمیانه‌ای و مانع سازی در مسیر این کشور در رسیدن به اهداف خود است.»

وی در خاتمه با صراحت اعلام داشت که ایران خواهان ورود به عرصه سیاست و اقتصاد جهانی است اما برخی کشورها  هستند که مایل به باقی ماندن ایران در مشکلات غیر قابل حل می‌باشند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: