یکشنبه 02 نوامبر 14 | 09:45
هیات فرهنگی ایران به آمریکا سفر کرد

جزییات سفر گروه فرهنگی ایران به آمریکا

هیات فرهنگی ایران در حالی در سکوت خبری به آمریکا سفر کردند که برخی منابع آگاه دلیل سفر این هیات را رایزنی برای حضور ارکستر سمفونیک آمریکایی «پیتسبورگ» در ایران عنوان کرده‌‌اند.


13930810000804_PhotoA

هیات فرهنگی ایران در حالی در سکوت خبری به آمریکا سفر کردند که برخی منابع آگاه دلیل سفر این هیات را رایزنی برای حضور ارکستر سمفونیک آمریکایی «پیتسبورگ» در ایران عنوان کرده‌‌اند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حالی هیات فرهنگی به آمریکا اعزام کرده است که برخی منابع آگاه دلیل سفر این هیات را رایزنی برای حضور ارکستر سمفونیک آمریکایی «پیتسبورگ» در ایران عنوان کرده‌‌اند.

بنابراین گزارش، سال گذشته خبری مبنی بر حضور ارکستر سمفونیک آمریکایی «پیتسبورگ» در جشنواره موسیقی فجر منتشر شد. اما ارکستر سمفونیک پیتسبورگ کشور آمریکا اعلام کرد که فقط در شهریور ماه می تواند در ایران حضور داشته باشد و با توجه به برگزاری جشنواره در ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، حضور این گروه عملا منتفی شد.

در زمان اعلام انتشار این خبر و احتمال حضور این گروه در ایران، شائبه‌های سیاسی به وجود آمد و برخی از جریان‌های سیاسی از حضور این گروه آمریکایی استقبال کردند و آن را نشان دهنده آب شدن یخ ارتباط با آمریکا دانستند!

حسن ریاحی دبیر جشنواره موسیقی فجر در زمان درج انتشار این خبر گفته بود: با توجه به اینکه ارکستر سمفونیک پیتسبورگ کشور آمریکا فقط برای شهریور ماه می توانست در کشورمان حضور پیدا کند و از سوی دیگر جشنواره موسیقی فجر طبق تقویم در ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار می شود بنابراین در جشنواره امسال ارکستر سمفونیک پیتسوگ آمریکا شرکت نخواهد کرد. ارکستر سمفونیک پیتسبورگ از گروه‌های خوب موسیقی است که حضور آنها در ایران از نظر فرهنگی تاثیرگذار است.»

از سویی دیگر ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در توئیتر خود در واکنش به گزارش «فری‌بیکن» مبنی بر حضور هیات ایران در آمریکا نوشته است: این سفر هیچ ارتباطی به مسائل تجاری نداشته و هیچ چیز «مشکوکی» در مورد آن وجود ندارد.

به گزارش فارس در نشست موسوم به انجمن پیتسبورگو چهره هایی چون علی مرادخانی معاونت هنری وزارت ارشاد، علی ترابی مدیر انجمن موسیقی، حسین موسویان عضو پیشین هیئت مذاکره‌کننده اتمی و فرزین پیروزپی حضور داشتند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: