یکشنبه 02 نوامبر 14 | 11:01
نوجوانی که مسئولیت‌پذیر بود

«محمدحسین»به‌روایت نویسنده«شهیدفهمیده»

نویسنده کتاب «شهید فهمیده» گفت: شهید محمدحسین فهمیده فردی مسئولیت‌پذیر و آینده‌نگر بود که نسبت به پدر، مادر و اطرافیان احساس مسئولیت می‌کرد.


13930701000864_PhotoA

نویسنده کتاب «شهید فهمیده» گفت: شهید محمدحسین فهمیده فردی مسئولیت‌پذیر و آینده‌نگر بود که نسبت به پدر، مادر و اطرافیان احساس مسئولیت می‌کرد.

محمدرضا اصلانی، نویسنده کتاب «شهید فهمیده» اظهار داشت: این کتاب از سوی انتشارات مدرسه منتشر شده است و برای نوشتن این کتاب علاوه بر منابع که در دسترس بوده است، با خانواده شهید فهمیده به صورت حضوری و مکاتبه‌ای در تماس بوده‌ام.

وی ادامه داد: در زمان نگارش کتاب، رئیس دادگستری شهرستان هشتگرد بودم که با سپاه شهرستان کرج، خانواده شهید فهمیده و کسانی که از شهید فهمیده اطلاعاتی داشتند، ارتباط برقرار کرده و شروع به نگارش کتاب کردم؛ البته داستان از دوران تولد شهید فهمیده است اما ناشر نصف کتاب یعنی 100 صفحه اول که مربوط به قبل از جنگ بود را حذف کرد.

اصلانی افزود: این کتاب بیش از 10 بار تجدید چاپ شده است و بنده نزدیک به 40 عنوان کتاب در حوزه رمان، مجموعه داستانی و زندگینامه داستانی دارم و به لحاظ علاقه‌ای که به زندگی شهید فهمیده داشتم، وقتی انتشارات مدرسه پیشنهاد این کار را داد پذیرفتم.

نویسنده کتاب شهید فهمیده یادآور شد: برای بنده شخصیت خانواده شهید فهمیده به ویژه پدر شهید بسیار جالب بود، وی از لحاظ اخلاق و حُسن سلوک با مردم مثال‌زدنی است و فکر می‌کنم هر کس با وی مراوده داشته باشد، مجذوب او می‌شود.

وی با اشاره به شخصیت شهید محمدحسین فهمیده گفت: شهید فهمیده، فردی مسئولیت‌پذیر و آینده‌نگر بود و نسبت به پدر، مادر، خواهران و اطرافیان احساس مسئولیت می‌کرد.

اصلانی در توضیح ویژگی‌های شخصیتی شهید فهمیده یادآور شد: این شهید هرگز اجازه نمی‌داد مادرش نان بخرد یا از منبع آب، آب بیاورد؛ شب‌ها تا درس خواهران خود را کنترل نمی‌کرد و مطمئن نمی‌شد آنها تکلیف خود را انجام داده‌اند، نمی‌خوابید.

نویسنده کتاب شهید فهمیده تصریح کرد: شهید فهمیده صدای شیپور جنگ را زودتر از دیگران شنید و خیلی قبل از آنکه تجاوز عراق به طور رسمی اعلام شود در جبهه حضور داشت و کارنامه‌های درس شهید فهمیده مطابق کارنامه‌های تحصیلی نوابغ است.

وی اضافه کرد: آن طور نیست که همه نمرات شهید فهمیده بیست باشد و بعضی دروس مثل ادبیات نمره بالایی داشته و برخی پایین‌تر؛  شهید فهمیده یک انسان دارای نمودار فطرت الهی است.

اصلانی به کارهای دیگر خود در خصوص شهدا اشاره کرد و گفت: زندگینامه شهید بهنام محمدی به بنده پیشنهاد شد اما شرایط آن فراهم نشد و در حال حاضر رمانی دارم که در مراحل پایانی‌ است با عنوان «ماه پشت ابرها» سرگذشت رزمنده‌ای است که بعد از پایان جنگ با داشتن مجروحیت زندگی می‌کند و روابطی با نوجوانان دارد و آنها اصرار دارند این شخصیت خاطراتش را بازگو کند اما او خاطرات یکی از شهدا را همیشه بیان می‌کند.

نویسنده کتاب شهید فهمیده خاطرنشان کرد: برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در بین نوجوانان و جوانان باید تمام جوانب را بررسی کرد و  نقطه‌های قوت و واقعیت‌ها را متناسب با درک و سن آنها بازگو کنیم و ابزار آن، روش‌های هنری است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: