چهارشنبه 05 نوامبر 14 | 10:26
از آثار آیت‌الله جوادی آملی؛

کتاب «میزان شناخت قرآن» منتشر شد

مرکز بین‌المللی نشر اسراء کتاب «میزان شناخت قرآن» برگرفته از آثار حضرت آیت‌الله جوادی آملی را منتشر کرد.


13930814000130_PhotoA

مرکز بین‌المللی نشر اسراء کتاب «میزان شناخت قرآن» برگرفته از آثار حضرت آیت‌الله جوادی آملی را منتشر کرد.

کتاب «میزان شناخت قرآن»، برگرفته از آثار حضرت آیت‌الله جوادی آملی به تازگی در 265 صفحه از سوی مرکز بین‌المللی نشر اسراء منتشر و روانه بازار نشر شده است.

این کتاب دربردارنده  سه فصل نظیر «شناخت‌نامه قرآن در قرآن»، «اوصاف عام و ویژگی‌های خاص قرآن در قرآن درآمد» و «رسالت‌های قرآن در حوزه هدایت‌گری» و بخش‌هایی همچون «قرآن در لغت و اصطلاح»، «مفهوم لغوى وحى»، «معناى قرآنى وحى»، «وحى مستقىم و بى‌واسطه»، «وحى از پشت حجاب»، «مبدأ نزول قرآن»،‌«قیومیت و ربوبیت الهى»، «تعلیم و کرامت الهى» و «نزول دفعى و تدرىجى قرآن»، است.

در بخشی از کتاب «میزان شناخت قرآن» درباره «حقانیت وحی قرآنی»، می‌خوانیم:کسى که در آیات قرآن تأمل، تدبّر و خردورزى داشته باشد، به گوشه‏اى از اسرار وحى الهى آشنا مى‏شود، زیرا قرآن، کلام خداوند است و سخن الهى نیز، وحى اوست. او معلمى است که به وسیله وحى با انسان سخن مى‏گوید و سرتاسر جهان هستى و بشر، متعلّم و مستمع کلام الهى‏ هستند.

خداى سبحان درباره نزول قرآن کریم مى‏فرماید که از آغاز تا پاىان حق است، زیرا قرآن کریم را هم به حق فرو فرستاد و هم در طول راه و هنگام نزول بر قلب مطهّر حضرت رسول (ص) همراه حق بوده و هرگز بیگانه‏اى در آن راه نیافته است: ﴿و بِالحَقِّ اَنزَلنـٰهُ و بِالحَقِّ نَزَل﴾.

بر اساس آیات، آورنده قرآن کریم، جبرئیل امین و گیرنده وحى، قلب معصوم نبوی است و فرشته‏هاى امین وحى نیز، این امانت الهى در آسمان را هماهنگ با واقع دریافت مى‏کنند و آن را به امین الله در زمین مى‏رسانند. خداى والا در این باره مى‌فرماید: قرآن را روح الامین به قلب تو نازل کرد، تا از بیم‌دهندگان باشى:

﴿نَزَلَ بِهِ الرّوحُ الاَمین * عَلىٰ قَلبِکَ لِتَـکونَ مِنَ المُنذِرین﴾.

اگر فرشته الهى، وحى را حفظ نمى‏کرد و مانع تهاجم بیگانه نمى‏شد، «روح امین» نام نمى‏گرفت. نه تنها پیک وحى، امین است، بلکه دىگر فرشتگان دست‏اندرکار نىز، «سفیران بزرگوار» نامىده شده‏اند، چنان ‌که قرآن کریم مى‌فرماید: قرآن، وسیله یادآورى و به دست سفیرانى گرامى و نیکوکار است: ﴿کَلّا اِنَّها تَذکِرَة… * بِاَیدى سَفَرَة * کِرامٍ بَـرَرَة﴾. کرامت و نیکوکارى آنان، نشان امانت‌دارى‌شان است. آنان مى‏گویند که ما جز به دستور پروردگار تو فرود نمى‏آییم: ﴿و ما نَـتَنَزَّلُ اِلّا بِاَمرِ رَبِّک﴾. رسول خدا هم که امین وحى الهى است، مطابق با واقع آن را مى‏گیرد و حفظ مى‏کند و بى‌کم و کاست، به مردم مى‌رساند.

گفتنى است، قلب مبارک رسول اکرم (ص) نقطه پایانى وحى قرآنى نیست، بلکه اىن پىام الهى، در سیر ابلاغ خود، از قلب رسول امین (ص) تا لب‌هاى مطهر آن حضرت و از آنجا تا گوش امت اسلامى و شنوندگان آیات، همچنان وحى الهى است که در

امت اسلامى و شنوندگان آیات، همچنان وحى الهى است که در مسیر تنزّل از مبدأ متعالى تا گوش امت اسلامى، به وسیله فرشتگان محافظ و مراقب و معصومى حراست مى‌شود، تا شىاطین به آن راه نیافته و از تحریف و هرگونه کاهش ىا افزایش و آسیبِ عیب و نقص، مصون و محفوظ بماند، چنا‌نه خداى والا مى‌فرماید: اىن قرآن، گفتار و سخن فرستاده بزرگوارى است. او توانمندى است که نزد خداوندِ صاحب عرش، مقام و جاىگاه والایى دارد و در مىان فرشتگان آسمانى، فرماندهى مطاع و امین است: ﴿اِنَّهُ لَقَولُ رَسولٍ کَریم * ذى قُوَّةٍ عِندَ ذِى العَرشِ مَکین * مُطاعٍ ثَمَّ اَمین﴾. در آیه دىگرى نىز آمده است: خداوند، داناى غیب است و کسى را بر اسرار غیبى خود آگاه نمى‏کند، مگر فرستاده برگزیده خود را که از پىش رو و پشت سر او نگهبانانى (از فرشتگان محافظ) روانه مى‏کند: ﴿عـٰلِمُ الغَیبِ فَلا یُظهِرُ عَلىٰ غَیبِهِ اَحَدا * اِلّا مَنِ ارتَضىٰ مِن رَسولٍ فَاِنَّهُ یَسلُکُ مِن بَینِ یَدَیهِ و مِن خَلفِهِ رَصَدا﴾.

بر اساس این گزارش، مرکز بین‌المللی نشر اسراء کتاب «میزان شناخت قرآن»، برگرفته از آثار حضرت آیت‌الله جوادی آملی را در 265 صفحه و با قیمت 7000 تومان منتشر و روانه بازار نشر کرده است که علاقه‌مندان برای تهیه آن می‌توانند به سایت مراجعه کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: