چهارشنبه 03 نوامبر 10 | 13:48

شکست یاران اوباما در انتخابات آمریکا

به رغم تلاش های “باراک اوباما” و سفرهای دوره ای‌اش به 14 ایالت آمریکا برای جلب حمایت های بیشتر از نامزدهای دموکرات در انتخابات میان دوره ای کنگره، براساس شمارش اولیه آرا و نتایج غیر رسمی حزب جمهوری خواه اکثریت کرسی های مجلس نمایندگان آمریکا را از آن خود کرد.


تریبون مستضعفین- انتخابات کنگره و ایالت‌های آمریکا روز سه شنبه (دوم نوامبر) در این کشور برگزار شد. این انتخابات به دلیل این که در نیمه دوره چهارساله‌ زمامداری رئیس‌جمهور برگزار می‌شود، اصطلاحا «میان‌دوره‌ای» نامیده می‌شود. این انتخابات در حالی برگزار شد که  حزب دموکرات باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در هر دو مجلس نمایندگان و سنا اکثریت را در اختیار داشت.

همچون سایر انتخابات آمریکا دو حزب جمهوری‌خواه و دمکرات نقش بسزایی در این انتخابات داشتند اما نتایج اولیه حاکی از آن است که به رغم سفرهای دوره‌ای اوباما  برای جلب حمایت بیشتر از هم‌حزبی‌هایش، جمهوریخواهان حزب دموکرات باراک اوباما را در رقابت‌های مجلس سنا شکست داده‌اند.

اکثر ناظران قبل از برگزاری انتخابات هم شکست یاران اوباما و حزب دمکرات را پیش بینی کرده بودند.  براساس نتایج نظرسنجی‌ها که پیش از موفقیت جمهوری خواهان در مجلس سنا صورت گرفت 55 در صد رأی دهندگان گفته بودند به نمایندگان جمهوری‌خواه رأی خواهند داد در حالی که تنها 40 درصد اعلام کرده بودند به دموکرات‌ها رأی می‌دهند.

این ناظران وضع اقتصادی نامطلوب ایالات متحده را مهم‌ترین عامل نارضایتی مردم از کاندیداهای حزب حاکم آمریکا می‌دانند. از سوی دیگر جمهوری‌خواهان این رای گیری را رفراندومی درباره عملکرد دولت آقای اوباما می‌دانستند. در حال حاضر میانگین بیکاری در سراسر آمریکا نه و شش – دهم درصد است و دولت فدرال با کسری بودجه ای حدود یک تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلار روبروست.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا طی روزهای گذشته به یاری کاندیداهای حزب دموکرات شتافته بود. برخی امیدوار بودند این امر باعث شود تا دموکرات‌ها شکست سنگینی در این انتخابات از جمهوریخواهان نخورند.

در همین راستا، «جان بینر» رهبر جدید اکثریت جمهوری خواه در مجلس نمایندگان آمریکا گفت: نتیجه انتخابات میان دوره ای پیامی است به “باراک اوباما” تا اوضاع را تغییر دهد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.