پنج‌شنبه 06 نوامبر 14 | 21:16
وال استریت ژورنال مدعی شد

نامه محرمانه اوباما به رهبر معظم انقلاب

روزنامه وال استریت ژورنال مدعی شد رئیس‌جمهور آمریکا ماه گذشته با ارسال نامه‌ای به تهران، به تشریح منافع مشترک دو کشور در مبارزه با داعش پرداخته است.


13930512000523_PhotoA

روزنامه وال استریت ژورنال مدعی شد رئیس‌جمهور آمریکا ماه گذشته با ارسال نامه‌ای به تهران، به تشریح منافع مشترک دو کشور در مبارزه با داعش پرداخته است.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال روز پنج‌شنبه به نقل از منابع مطلع، مدعی شده است که «باراک اوباما» رئیس‌‌جمهور آمریکا ماه گذشته با ارسال نامه‌ای به ایران، به تشریح منافع مشترک دو کشور در مبارزه با داعش پرداخته است.

این روزنامه آمریکایی هدف از این نامه را جلوگیری از پیشرفت گروه تروریستی داعش و همچنین جلب رضایت رهبر عالی ایران در مذاکرات هسته‌ای توصیف کرده است.

وال‌استریت‌ژورنال همچنین اشاره کرده است که ارسال این نامه نشان می‌دهد که از دید اوباما، ایران در مبارزه با داعش، عنصری مهم به شمار می‌آید و می‌تواند نقشی سازنده یا منفی ایفا  کند.

بنا بر این گزارش، افراد مطلع می‌گویند اوباما متحدان خاورمیانه‌ای خود نظیر اسرائیل، عربستان سعودی و امارات متحده عربی را در جریان ارسال نامه به رهبر ایران، قرار نداده است.

وال‌استریت‌ژورنال با اشاره به روند مذاکرات هسته‌ای و ابراز نگرانی تل‌آویو و حاشیه‌نشین‌های خلیج فارس، نوشته است که مقامات عالی‌رتبه ایالات متحده از اظهار نظر در مورد این نامه خودداری کرده‌اند، اما زمانی که از سوی دیپلمات‌های خارجی در این رابطه مورد سوال قرار گرفته‌‌اند، وجود چنین نامه‌ای را رد نکرده‌اند.

این روزنامه همچنین عنوان کرده است که هرچند آمریکا اعلام کرده است که در نبرد با داعش با ایران هماهنگی‌ای ندارد، اما در  مواردی پیام‌هایی را از طریق دولت عراق و همچنین آیت‌الله سیستانی برای ایران ارسال کرده است.

یکی از مقامات ارشد آمریکایی که در جریان این پیام‌ها قرار دارد، گفته است: «ما از طریق دولت عراق و (آیت‌الله) سیستانی این پیام را به آن‌ها رساندیم که هدف ما داعش است و به دنبال این نیستیم که از این بستر برای اشغال مجدد عراق یا تضعیف ایران استفاده کنیم.»

این خبر در حالی منتشر می‌شود که مقامات آمریکایی دو ماه قبل زمانی که در حال تشکیل ائتلاف موسوم به مبارزه با داعش بودند، در رسانه‌ها ادعا کردند که حضور ایران در ائتلاف «مناسب نیست.» اندکی بعد بود که رهبر معظم انقلاب از درخواست‌های مکرر واشنگتن برای پیوستن تهران به ائتلاف خبر دادند.

به گفته ایشان، آمریکایی‌ها از طریق سفیر خود در عراق، همین طور مستقیما توسط «جان کری» وزیر خارجه خود و همچنین «وندی شرمن» قائم مقام وزارت خارجه‌شان، از ایران در این رابطه درخواست همکاری کرده‌اند.

در همین حال، «جاش ارنست» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به درخواست ها برای اظهار نظر در مورد گزارش وال استریت ژورنال، عنوان کرده است «نمی تواند «مکاتبه خصوصی» را تائید کند و سیاست واشنگتن در قبال ایران «تغییر نکرده است.»

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.