شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
جمعه ۱۶ آبان ۹۳ | ۱۷:۳۰
اخبار امنیت اطلاعات

حمله بدافزار به آیفون از طریق رایانه‌های مک

کارشناسان از شناسایی بدافزار تازه‌ای خبر می‌دهند که می‌تواند از طریق رایانه‌های مک ساخت شرکت اپل به گوشی‌های آیفون حمله کرده و آنها را آلوده کند.


13930715000272_PhotoA

کارشناسان از شناسایی بدافزار تازه‌ای خبر می‌دهند که می‌تواند از طریق رایانه‌های مک ساخت شرکت اپل به گوشی‌های آیفون حمله کرده و آنها را آلوده کند.

تاکنون گوشی‌های آیفون به علت امنیت نسبتا خوبشان مورد ستایش قرار می‌گرفتند، اما به نظر می رسد دیگر از این لحاظ هم مزیت چندانی در مقایسه با گوشی های آندرویدی نخواهند داشت.

محققان شرکت امنیتی پالوآلتو نتورک می‌گویند بدافزار یاد شده از ویژگی های منجصر به فردی برخوردار است که تاکنون در هیچ یک از بدافزارهای مشابه که پلاتفورم های ساخت اپل را هدف قرار می دهند مشاهده نشده بود.

این بدافزار که WireLurker نام دارد قادر به سرقت اطلاعات متنوعی از درون گوشی های کاربران است و به سرعت خود را با دریافت دستورات از سرور فرمان و کنترلش به روز می کند. بدافزارهای قبلی مشابه معمولا تنها می توانستند به آن دسته از گوشی های آیفون حمله کنند که توسط کاربران برای نصب نرم افزارهای ثالث و غیرتایید شده از سوی اپل دستکاری شده بودند. اما بدافزار جدید می تواند گوشی های عادی و قفل نشکسته اپل را هم مورد حمله قرار دهد.

پیچیدگی این بدافزار موجب نگرانی کارشناسانی شده که از طراحی نمونه های مشابه آن در آینده به شدت اظهار نگرانی می کنند. این بدافزار تنها زمانی می تواند خود را به آیفون یا آی پد منتقل کند که این دو وسیله از طریق پرت یواس بی به رایانه های مک متصل شوند.

این بدافزار توانسته به یک فروشگاه برنامه های همراه چینی نیز نفوذ کند و تاکنون 467 برنامه را آلوده کرده و این برنامه ها هم در مجموع بیش از 356 هزار بار بارگذاری شده اند، امری که باعث نگرانی کاربران چینی آیفون و آی پد شده است.

 

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: