شنبه 08 نوامبر 14 | 12:22
تحلیل دیده‌بان حقوق بشر از وضعیت شیعیان عربستان

عربستان رسواترین ناقض حقوق شیعیان

در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲، مقامات عربستان، محکومیت‌های سنگینی را نسبت به کسانی که در استان‌های شرقی علیه تبعیض‌های موجود اقدام به اعتراض کرده بودند، قرار داده است.


Adam_Coogle
در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲، مقامات عربستان، محکومیت‌های سنگینی را نسبت به کسانی که در استان‌های شرقی علیه تبعیض‌های موجود اقدام به اعتراض کرده بودند، قرار داده است. دیده‌بان حقوق بشر بعضی از این پرونده‌ها را بررسی کرده است و متوجه زیرپا گذاشتن آشکار حقوق دادرسی همچون محکومیت‌های بیش از اندازه، عدم امکان داشتن وکیل، بازداشت‌های طولانی مدت و عدم رسیدگی به اعتراضات ناظر به شکنجه‌های صورت گرفته، شده است. و از همه فجیع‌تر محکومیت شیخ نمر به اعدام در دادگاه تروریسم عربستان بود.

در سوم نوامبر مصادف با روز عاشورا، تعدادی از افراد مسلح ناشناس با حمله به گروهی از شیعیان عزادار حسینی در روستای الدلوا، در یکی از استان‌های شرقی عربستان موجب کشته شدن حداقل ۷ نفر و مجروح شدن بسیاری دیگر شدند. این عزاداران در حال بازگشت از مراسم آیینی خود در روز عاشورا مورد هجوم این افراد مسلح قرار گرفتند. منابع امنیتی عربستان بعداً اعلام کردند که رهبر این گروه تروریستی جزو افرادی بوده است که قبل از این در عراق و سوریه اقدام به جنگ مسلحانه علیه شیعیان می‌کرده است.

مقامات سعودی بعد از درگیری صورت گرفته میان مهاجمین و پلیس و در نهایت کشته شدن دو تن از تروریست‌ها و دو مأمور پلیس، اقدام به محکوم کردن این واقعه کردند. اما آنها باید تدابیر اساسی‌تری برای مقابله با تبعیض طولانی مدت و پیوسته‌ای که در عربستان نسبت به شیعیان صورت می‌گیرد، داشته باشند و مقابله فوری آنها را نسبت به این مسأله را می‌طلبد.

از سال ۲۰۰۸ تاکنون، دیده‌بان حقوق بشر به اشکال مختلف، اسنادی ناظر به نحوه تبعیض نژادی در حال وقوع در قبال شیعیان در عربستان، به دست آورده است. این اسناد در مورد تبعیض‌هایی است که شیعیان در تحصیلات عمومی، در نظام قضایی و همچنین در رابطه با آزادی مذهب و اشتغال، با آن روبرو می‌شوند. عموماً شهروندان شیعه قادر به کسب جواز برای ساخت مسجد را ندارند. دولت هیچگاه شیعیان را در مناصب دولتی قرار نداده است.

علاوه بر این، سخنرانی‌هایی علیه شیعیان در محافل عمومی توسط سران دینی صورت می‌گیرد که مقامات سعودی هیچگاه نسبت به آنها واکنش نشان نداده‌اند. در مقابل، دولت به زندانی کردن شیعیانی می‌پردازد که نسبت به این سخنرانی‌های نفرت‌آمیز واکنش نشان می‌دهند. نمونه اخیر آن محکوم کردن شیخ توفیق الآمر به ۸ سال حبس به خاطر جرم اعتراض به سخنان صورت گرفته علیه شیعه بود. همچنین در روز وقوع کشتار خونین عاشورا، دادگاه سعودی، یکی از فعالان حقوق بشر به نام مخلیف الشماری را به خاطر دیدار از مکان‌های مذهبی شیعی در استان‌های شرقی، به دو سال زندان و ۲۰۰ ضربه شلاق محکوم کرده است.

در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲، مقامات عربستان، محکومیت‌های سنگینی را نسبت به کسانی که در استان‌های شرقی علیه تبعیض‌های موجود اقدام به اعتراض کرده بودند، قرار داده است. دیده‌بان حقوق بشر بعضی از این پرونده‌ها را بررسی کرده است و متوجه زیرپا گذاشتن آشکار حقوق دادرسی همچون محکومیت‌های بیش از اندازه، عدم امکان داشتن وکیل، بازداشت‌های طولانی مدت و عدم رسیدگی به اعتراضات ناظر به شکنجه‌های صورت گرفته، شده است. و از همه فجیع‌تر محکومیت شیخ نمر به اعدام در دادگاه تروریسم عربستان بود.

این چنین اقدامات نشان دهنده روند ضدشیعه و خطرناکی است که به دنبال زدودن هرگونه نشانه شیعه از جامعه عربستان است. اگر مقامات سعودی واقعاً خوستار برپایی عدالت برای کشته‌شدگان حادثه روز عاشورا باشند، باید روندی بلندمدت و نظام‌مند برای رسیدگی به حقوق شیعیان عربستان داشته باشد.

 

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: