شنبه 08 نوامبر 14 | 15:39
گزارش تصویری از پایان و انهدام مسکن اجتماعی در دنیا

ناکارآمدی طرح وزارت‎راه‎و‎شهرسازی دولت‎یازدهم

طرح مسکن اجتماعی که توسط وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم مطرح شد و در طرح جامع مسکن نیز برای آن برنامه ریزی شده است.


طرح مسکن اجتماعی که توسط وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم مطرح شد و در طرح جامع مسکن نیز برای آن برنامه ریزی شده است، سالهاست به عنوان یک طرح ناکارآمد و منسوخ در دنیا شناخته می شود؛ این طرح که در سالهای میانی قرن بیستم در اروپا و آمریکا اجرا شد به علت تبعات سنگین اجتماعی و مشکلات فراوان دیگر متوقف و بسیاری از آنها منهدم شد.

طرح مسکن اجتماعی که توسط وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم مطرح شد و در طرح جامع مسکن نیز برای آن برنامه ریزی شده است، سالهاست به عنوان یک طرح ناکارآمد و منسوخ در دنیا شناخته می شود؛این طرح که در سالهای میانی قرن بیستم در اروپا و آمریکا اجرا شد به علت تبعات سنگین اجتماعی و مشکلات فراوان دیگر متوقف و بسیاری از آنها منهدم شد. در زیر گوشه ای از این سیاست شکست خورده به صورت تصویری آمده است:

اجرای پروژه‌های مسکن اجتماعی در دهه‌های 60 و 70 میلادی همواره مورد انتقاد کارشناسان بوده است. به عقیده منتقدان، از نظر طراحی و مدیریت ایراداتی جدی به این پروژه‌ها وارد است که نه تنها ساکنین آنها بلکه محیط پیرامون‌شان را هم متاثر ساخته است.

یکی از ساکنینی که تا دو سال پیش در خیابان زندگی می‌کرد و حالا در مسکن اجتماعی؛ به عقیده او اینجا از کنار خیابان فقط کمی بهتر است!

کار گذاشتن تله موش تنها راه حلی است که ساکنین مسکن اجتماعی در آمریکا برای مشکل خود سراغ دارند!

ساکنین پروژه‌های مسکن اجتماعی آمریکا با مشکلات زیادی دست به گریبانند: از هجوم جانوران موذی گرفته تا عدم رسیدگی به وضعیت و امنیت ساختمان‌ها. با این همه، کسی از مسوولان پاسخگو نیست. به گفته یکی از ساکنین مسوولین با ساکنین این ساختمان‌ها مثل حیوان رفتار می‌کنند. 

تحقیقات نشان می‌دهد به دلیل رطوبت و آلودگی موجود در پروژه‌های مسکن اجتماعی آمریکا، انواع بیماری‌های تنفسی از جمله آسم در بین ساکنین این خانه‌ها شیوع بالایی دارد. 

به عقیده منتقدان، سیاست مسکن اجتماعی در آمریکا به جای توانمندسازی اقشار ضعیف، قشر محروم و به شدت وابسته‌ای را به وجود آورده که در صورت از دست دادن این خانه‌ها کاملا درمانده خواهند شد. تصویر فوق عده‌ای از ساکنین مسکن اجتماعی نیو اورلئان را نشان می‌دهد که به تخریب خانه‌های خود اعتراض دارند

به دلیل مشکلاتی که مسکن اجتماعی طی چند دهه گذشته ایجاد کرده، دولت آمریکا تخریب تدریجی و حذف کامل این پروژه‌ها را به طور جدی در دستور کار قرار داده است.  

از تخریب پروژه مسکن اجتماعی پرویی ایگو با عنوان پایان رویای مدرنیته یاد می‌شود. ساخت این پروژه عظیم که در ایالت میسوری واقع شده، به سال 1954 برمی‌گردد. این پروژه که زمانی با عنوان آبادی‌ای در میان برهوت شناخته می‌شد، خیلی زود به کابوسی تبدیل شد که از سال 1972 تخریب آن در دستور کار قرار گرفت.

… و حناچی معاون آخوندی وزیر راه و شهرسازی در (مصاحبه)ای با انتقاد از مسکن مهر گفته بود:«در دهه 60 میلادی و پس از جنگ جهانی دوم تعداد زیادی از این نوع مسکن‌ها در اروپا ساخته شد اما کمتر از یک دهه بعد، مشکلات اجتماعی ناشی از توسعه این مناطق آنچنان گریبان مسئولان را گرفت که کمتر از دو دهه بعد، تصمیم گرفته شده این مسکن‌ها منفجر و تخریب شوند.»؛ بنظر می رسد وی «مسکن اجتماعی» را با «مسکن مهر» اشتباه گرفته است.

تحقیق و ترجمه: گلناز منتظری

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: