پنج‌شنبه 04 نوامبر 10 | 20:18

لزوم توجه دولت به رفاه معنوي و روحي اصحاب حكمت

آيت‌الله سيدمحمد خامنه‌اي، مديرمسئول فصلنامه علمي ـ پژوهشي «خردنامه صدرا» در سرمقاله شماره اخير اين نشريه از بي‌توجهي به رفاه معنوي و روحي اصحاب حكمت و دانش در حوزه‌ و دانشگاه‌ انتقاد مي‌كند.


شصتمين شماره فصلنامه علمي ـ پژوهشي فلسفه اسلامي با عنوان «خردنامه صدرا» به صاحب‌امتيازي و مديرمسئولي آيت‌الله «سيدمحمد خامنه‌اي» از سوي انتشارات بنياد حكمت اسلامي صدرا منتشر شد.
اين مجله، با هدف انتشار آثار و مقالات برجسته پژوهشي در حوزه فلسفه اسلامي و تلاقي افكار اساتيد و علاقمندان مباحث فلسفي منتشر مي‌شود.
سردبير فصلنامه، سخن خود را در سرآغاز اين شماره به لزوم رسيدگي مادّي و معنوي به انديشمندان كشورمان اختصاص داده است.

در بخشي از سرمقاله عنوان شده است: سخن درباره مقام عالي علم و حكمت و اهميت و احترام عالم و حكيم، فراوان گفته مي‌شده و مي‌شود. قرآن و حديث كه منبع اصلي انديشه و عمل مسلمين است، در اين‌باره سنگ تمام گذاشته است و بزرگان كشور نيز در اين‌باره سخن گفته‌اند؛ امّا شگفت اينجاست كه وقتي پاي تجربه به ميان مي‌آيد، در بسياري موارد و مواقع، اين سلسله شريفه حكمت‌مداران و مقام علوم و معارف، در آخر صف الطاف صاحب منصبان قرار مي‌گيرند و به قول سعدي همچون حلقه درب خانه در عين وابستگي به آن، از مجموعه درون خانه، خارج و از برخورداري از مزاياي آن محرومند.
يكي از اموري كه در برنامه‌هاي مالي و اداري دولتي و دانشگاه‌ها و حوزه‌ها كمتر مورد توجه و عنايت خردمندانه قرار مي‌گيرد؛ بي‌توجهي به مسئله رفاه معنوي و روحي اصحاب حكمت و دانش است، با آنكه همه كس رابطه مستقيم فراغت روحي و فكري و رفاه جسمي و بدني و نقش آنرا در توليد فكر و علم به خوبي مي‌دانند و بر زيان «روحيه و رفاه» نداشتن اصحاب دانش براي دانش و تعالي آن آگاهند.
مدير مسئول فصلنامه در ادامه به تلاش‌هاي «بنياد حكمت اسلامي صدرا» در دهه گذشته به منظور حفظ شئون فلسفه و اصحاب آن و تأمين نسبي مسائل رفاهي آنان و تأسيس مركزي بنام «خانه حكمت و فلسفه» براي تحقّق اهداف ذكر شده اشاره كرد و در ادامه گلايه و پيشنهاد خود را براي جامه عمل پوشانيدن به اين مهم اينگونه به دولت ارائه داد: امّا از اميدو آرزو و تا تحقق آن، راه درازي هست و با وجود طرح گاهگاه آن و علي‌رغم بودجه‌هاي كلاني كه در كشور صرف كارهاي سطحي يا بي‌فايده ميشود، هنوز دستي آشنا برنخاسته و براي برپايي اين مؤسسه مهم و ضروري از راه نرسيده است. شايد علت اصلي اين بي‌عنايتي‌هاي دستگاه‌هاي مسئول و مجري، عدم اذعان و اعتقاد باطني آنان بر اهميت عالم و علم و تقدم و اولويت آن بر فن و فناوري يا هنر و هنرورزي يا مانند آنها بوده است، كه اين خود مسئله‌يي شايسته بررسي ميباشد.
از دولت محترم مي‌خواهيم بدليل اهميت نقش انديشه و انديشمندان و فراغ خاطر آنان و براي تشويق عملي نه زباني اصحاب معارف و حكمت و فلسفه به اين تذكر رسيدگي نمايند و به مركز مذكور كه براي رفاه آنان فراهم شده توجه خاص مبذول و حمايت مادي و معنوي منظور گردد.

در بخش مقالات، جلال الدين دواني و احياي انديشه فلسفه سهروردي (دكتر قاسم پورحسن) و قاعده الواحد و مسئله نخستين افاضه باري تعالي (دكتر منصور ايمانپور) عناوين دو مقاله از اين شماره را تشكيل داده‌اند.
شماره شصتم فصلنامه خردنامه صدرا، مقالاتي را نيز «به نقد و بررسي مهمترين تقريرهاي برهان صديقين» و «نوآوري‌هاي فلسفي شهيد سيد مصطفي خميني در الهيات بالمعني الاعم» از دكتر صالح حسن‌زاده و دكتر زهرا مصطفوي اختصاص داده است.
همچنين بخشي از فصلنامه نيز به ارائه گزارش جامعي از چهاردهمين همايش بزرگداشت مقام حكيم صدرالمتألهين شيرازي اختصاص يافته كه اول خرداد ماه 1389 با عنوان «تربيت فلسفي جوان امروز» در تهران برگزار شد؛ در بخش نخست گزارش، مشروح سخنراني رياست بنياد حكمت اسلامي صدرا به جهت اهميت بسزاي آن آورده شده و پس از آن چكيده‌اي از سخنراني‌هاي دكتر رضا داوري اردكاني، دكتر كريم مجتهدي، دكتر سيد مصطفي محقق داماد، دكتر آيت‌اللهي و دكتر غلامحسين ابراهيمي ديناني مطرح شده است.
در فصل پاياني فصلنامه نيز طبق روال هميشگي آن، چكيده‌اي از مقاله آيت‌الله سيد‌محمد خامنه‌اي با عنوان «زندگي، آثار و فلسفه ملاصدرا» و چكيده‌اي از مقالات عنوان شده در اين شماره توسط ديگر اساتيد با ترجمه انگليسي آنها به چاپ رسيده است.
شصتمين شماره فصلنامه «خردنامه صدرا» در 144 صفحه و به بهاي 10هزار ريال روانه بازار نشر شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.