یکشنبه 09 نوامبر 14 | 05:50
یادداشت- ایلیا مغنایر

داعش؛ خلافت منهای دیانت

آنها اینگونه اعتقاد دارند که جنگ علیه آنها جنگ علیه اهل سنت است و این گروه‌ها همان کسانی هستند که پرچم اسلام را در دست دارند و در مسیر صحیح به دنبال احیای شریعت اسلامی هستند و جنگ آنها علیه کفر، سرکشی و تسلط آمریکا در منطقه خارومیانه است.


13930817000562_PhotoA

ایلیا ج.مغنایر- در خلال کار رسانه‌ای با افراد وابسته با النصره و داعش برخورد داشتم. آنها اینگونه اعتقاد دارند که جنگ علیه آنها جنگ علیه اهل سنت است و این گروه‌ها همان کسانی هستند که پرچم اسلام را در دست دارند و در مسیر صحیح به دنبال احیای شریعت اسلامی هستند و جنگ آنها علیه کفر، سرکشی و تسلط آمریکا در منطقه خارومیانه است.

اما هنگامی که از علت قتل بیش از 500 نفر زن و مرد و کودک طایفه سنی «بونمر» عراق به دست این داعش پرسیده می‌شود پاسخ آنها این است که این افراد به «شوراهای بیداری» وابسته به آمریکا پیوسته بودند، علیه داعش می‌جنگیدند و شیعیان را یاری می‌کردند(علیرغم اینکه حکومت عراق از شیعه و سنی تشکیل شده است).

دهها نفر از زنان و کودکان عشیره بونمر در گروهای دسته جمعی پیدا شدند و داعش به قول خودش قصد داشت درسی به دیگران بدهد تا دیگر کسی در مقابل این گروه برنخیزد. علیرغم اینکه عشیره بونمر از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین قبایل سنی در عراق است. املاک و چهارپایان این عشیره نیز به اسم غنایم جنگی توسط داعش مصادره شد.

اما پاسخ داعش در قبال پرسش کشتار کردها و به اسارت بردن زنان ایزدی این است که آنها کافرند و خداوند را نمی‌پرستند و اگر به اسارت بردن زنان در زمان پیامبر (ص) حلال بوده است چرا تا به امروز حلال نباشد؟ داعش در قبال کشتار قبیله سنی «شطایت» در دیرالزور سوریه نیز می‌گوید که این قبیله از حکم خلیفه خارج شده بود و در مقابل داعش سلاح به دست گرفته بود.

داعش در مقابل «جبهه اسلامی» نیز ایستاد، گروهی که پیرو روش «محمد بن عبدالوهاب» و «ابن تیمیه» است. داعش مدعی شده است که جبهه اسلامی از سیاست‌های عربستان سعودی که ما پیشتر دشمنی خود را با حکام آن اعلام کرده ایم ، می باشد و به همین دلیل مبارزه با جبهه اسلامی و پیروان آن در سوریه و نابودی آنها واجب است زیرا این گروه مفسدان فی الارض زیر پرچم اسلام هستند.

برخی از طرفداران داعش می‌گویند که اسلام حقیقی در سوریه فقط در میان داعش و النصره وجود دارد. النصره مجموعه‌ای است که «ابوبکر بغدادی» رهبر داعش در سال 2012 و همزمان با شروع ناآرامی‌های سوریه آنها را به این کشور فرستاد و النصره تحت فرمان بغدادی بود تا اینکه رهبر این گروه «ابومحمد الجولانی» با رهبر القاعده «ایمن الظواهری» بیعت کرد و از آن زمان النصره به جبهه النصره شناخته شد. تفکر النصره و القاعده و داعش مانند هم است و اینجاست که مشخص می‌شود علت ایستادن آنها در مقابل یکدیگر عقیده نیست بلکه تحت عنوان نفوذ و سلطه صورت می‌گیرد.

اما چه کسی می‌گوید که دین و قدرت با یکدیگر برخورد ندارند؟ در لیبی شیعه‌ای وجود ندارد و جنگ بر سر قدرت است ، در مصر هم وضعیت همین است. موضع داعش نسبت به حماس و جهاد اسلامی در فلسطین نیز منفی است زیرا حماس از اخوان المسلمین تاثیر گرفته است و جهاد اسلامی نیز اموالی از شیعیان دریافت می‌کنند. همچنین داعش خون مسلمانان مراکش را مباح می‌دانند زیرا آنها با داعش همراه نشده‌اند و به عقیده داعش تحت حاکمیت حاکمان غربی قرار گرفته‌اند و باید به عراق و سوریه برای جهاد در راه خدا بیایند .

در لبنان نیز داعش مدعی است علیه حزب‌الله و ارتش مسیحی در حال جنگ است با علم به اینکه رئیس حکومت و وزیر کشور و وزیر دادگستری همه از اهل تسنن هستند و «نور الجمل» اولین سربازی که در عرسال سر بریده شد نیز سنی بود.

بنابراین جنگ سنی و شیعی کجاست؟ چه کسی پیروان اهل سنت را مشخص می‌کند و خون و اموال و آبروی آنان را حلال اعلام می‌کند؟ این جنگ یک جنگ برای قدرت، سلطنت و خلافت است و بس.

*نویسنده و تحلیلگر عرب

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.