یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۱۸ آبان ۹۳ | ۱۰:۵۲
۳ میلیون آمریکایی جویای کار

تناقض در اقتصاد دوگانه آمریکا

علی‌رغم آمارهایی مبنی بر بهبود شرایط اقتصادی در آمریکا، عدم بهبود برخی شاخص‌های اقتصادی در این کشور، شرایط اقتصادی آمریکا را به نوعی متناقض کرده است.


13920927000465_PhotoA

علی‌رغم آمارهایی مبنی بر بهبود شرایط اقتصادی در آمریکا، عدم بهبود برخی شاخص‌های اقتصادی در این کشور، شرایط اقتصادی آمریکا را به نوعی متناقض کرده است.

طی ماه های گذشته نرخ بیکاری در آمریکا روند نزولی را تجربه کرده است و دولت آمریکا این روند را به نوعی تقویت اقتصاد داخلی این کشور عنوان کرده است. در واقع به گفته آنان نرخ بیکاری کنونی 5.8 درصدی در این کشور نزدیک به نرخ 5 درصد پیش بینی شده از سوی کارشناسان در وضعیت مطلوب اقتصادی است.

بنا به اعلام سی ان ان،  حقیقت متناقض در این بخش حضور بیش از 3 میلیون بیکار در این کشور است که بیش از 6 ماه از زمان بیکار شدن آنها می گذرد. این میزان تقریبا دو برابر میزان متوسط بیکاران از این نوع پیش از وقوع بحران های اقتصادی در این کشور است.

از سوی دیگر سهم قابل توجهی از مشاغل ایجاد شده در این کشور نیمه وقت هستند. بر اساس آمارها،‌ در حال حاضر 7 میلیون نفر در ایالات متحده در مشاغل نیمه وقت اشتغال دارند و تا کنون تلاش آن ها برای یافتن شغل تمام وقت بی نتیجه بوده است.

یکی دیگر از تناقضات موجود در اقتصاد آمریکا عدم افزایش دستمزد اقشار متوسط و ضعیف این جامعه است. در حال حاضر در آمد یک خانواده آمریکایی معادل متوسط درآمد این قشر در سال 1995 ارزیابی شده است.

این عدم تغییر در درآمد خانوارهای آمریکایی با در نظر گرفتن این نکته است که درآمد اقشار بسیار ثروتمند این جامعه بیش از 31 درصد از زمان آغاز بهبود اقتصادی در این کشور افزایش یافته است و ثروتمندان در این کشور ثروتمندتر شده و فقرا فقیرتر می شوند که این امر نشان دهنده عدم تقسیم عادلانه ثروت رشد اقتصادی میان شهروندان آمریکاییست.

فاصله درآمدی بین اقشار فقیر و پردرآمد این کشور رو به افزایش است تا آنجا که رئیس کل بانک مرکز آمریکا طی هفته های گذشته نسبت به ادامه این روند در ایالات متحده ابراز نگرانی کرده است.

این در شرایطی است که مسئولان این کشور گفته‌اند نشانه‌های بهبود وضعیت اقتصادی در ایالات متحده در حال بروز است به گونه‌ای که در شرایط کنونی قیمت هر گالن بنزین در این کشور به طور متوسط به زیر 3 دلار کاهش یافته است و از سوی دیگر بازارهای سهام در این کشور رشد قابل توجهی داشته و روند قابل قبولی را در پیش گرفته اند.

 

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: