پنج‌شنبه 04 نوامبر 10 | 20:16

چهل حدیث امام ترجمه می‌شود

رایزنی فرهنگی ایران در جاکارتا برای آشنایی هر چه بیشتر دانشجویان و دانشگاهیان اندونزی با جاذبه های فرهنگی ایران اسلامی اقدام به برپایی نمایشگاههای فرهنگی، هنری در مراکز مختلف دانشگاهی اندونزی کرد .


هفته فرهنگی ایران در دانشگاه محمدیه که با داشتن 12 هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه از مجموعه 200 دانشگاه وابسته به سازمان اسلامی محمدیه اندونزی است، برگزار شد.
در مراسم افتتاحیه هفته فرهنگی ایران نمایشگاهی با بیش از یکصد اثر عکاسی از هنرمند عکاس کشورمان “رضا محمدی” به نمایش گذاشته شد و کتابخانه ایران با بیش از 3 هزارعنوان کتاب به زبانهای اندونزیایی، عربی و انگلیسی با حضور سفیر کشورمان در جاکارتا، رئیس دانشگاه محمدیه، برخی از مسئولین و جمع کثیری از دانشجویان افتتاح شد .

در این مراسم رئیس دانشگاه محمدیه ارتباط فرهنگی و دانشگاهی با ایران اسلامی را دارای سودمندیهای بسیاری برای جامعه اندونزی بویژه دانشگاهیان این کشور دانست و خاطرنشان کرد ایران از دیرباز مهد فرهنگ وتمدن اسلامی بوده وبسیاری از متفکرین واندیشمندان برجسته اسلامی مربوط به این کشوربزرگ اسلامی می باشند.

خانم دکتر ماشطه با اشاره به تاثیر انقلاب اسلامی در جریان فکری واسلامی اندونزی گفت که پس از پیروزی انقلاب اسلامی درایران بسیاری ازآثار متفکرین ایرانی همچون امام خمینی،استاد مطهری ،علامه طباطبایی و دکتر شریعتی به زبان اندونزیایی ترجمه و در اختیار متفکرین وعلاقمندان اندونزیایی قرارگرفت .
رئیس دانشگاه محمدیه با اشاره به برخی همکاریهای علمی و دانشگاهی با ایران به خاطرات سفرش به ایران اشاره کرد و از علاقمندی و تصمیم خود پیرامون ترجمه و شرح کتاب چهل حدیث امام خمینی (ره ) خبر داد.

سفیر کشورمان نیز در این مراسم به تشریح رابطه تعلیم وتربیت در نظام آموزشی اسلام پرداخت و با اشاره به جایگاه رفیع و بلند علم و ارزش تفکر در اسلام خاطر نشان ساخت مبنا و مضمون همه تلاش های علمی و فکری بشر کشف و درک حقیقت هستی و هدایت بسوی کمال کمال معنوی است .
محمود فرازنده در ادامه به سابقه ودیرینه علم ودانش در جهان اسلام اشاره کرد و یادآورشد در زمانیکه هیچ اثری از علم ودانش و تمدن در غرب و بسیاری دیگر از کشورها نبود دانشمندان مسلمان ایرانی پله های پیشرفت و ترقی درعرصه های مختلف علم ریاضی ،فیزیک وطب و سائر علوم را یکی پس از دیگری طی می کردند.

سفیر کشورمان همکاری مراکز دانشگاهی ایران واندونزی را در ارائه مدل اسلامی توسعه یک ضرورت خواند و براهمیت نقش همکاریهای علمی ودانشگاهی جهان اسلام در دستیابی به دستاوردهای علمی و بازیافتن مکانت و شکوه گذشته جهان اسلام در عرصه های علمی تاکید کرد.
وی دانشگاهها را مناسب ترین محل برای تربیت منابع انسانی مناسب و لازم جهت رشد و توسعه کشورهای اسلامی دانست و برنقش دانشگاهیان درایفاء نقشی مناسب در توسعه وگسترش هممکاریها و مناسبات دو کشوربزرگ ایران واندونزی تاکید کرد.

فرازنده در بخش دیگری ازسخنانش با اشاره به ماهیت فکری و فرهنگی انقلاب اسلامی،انقلاب اسلامی را تنها انقلابی برشمرد که تحت رهبری متفکر و عالمی اندیشمند همانند امام خمینی(ره) بر مبنای مبارزه فکری و فرهنگی و با هدف ایجاد تحول و تغییرات بنیادی سیاسی واجتماعی شکل گرفت .
در ادامه این مراسم، نشست مشترکی با حضور سفیر کشورمان و رئیس دانشگاه محمدیه برگزار شد و به پرسش های مطرح شده از سوی اساتید و دانشجویان پاسخ داده شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.