چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۱۹ آبان ۹۳ | ۱۷:۵۶
قائم‌مقام وزیر نیرو:

دو عامل تحول در صنعت برق

قائم‌مقام وزیر نیرو با بیان اینکه جایگاه کنونی صنعت برق، جایگاه مناسب و قابل اعتمادی است اما به‌دلیل فضای رقابتی بسیار سنگین قابل دوام نیست به تشریح دو عامل تحول در صنعت برق پرداخت.


13930819000450_PhotoA

قائم‌مقام وزیر نیرو با بیان اینکه جایگاه کنونی صنعت برق، جایگاه مناسب و قابل اعتمادی است اما به‌دلیل فضای رقابتی بسیار سنگین قابل دوام نیست به تشریح دو عامل تحول در صنعت برق پرداخت.

ستار محمودی در نشست تخصصی بررسی مشکلات تولیدکنندگان بخش خصوصی که در حاشیه برگزاری چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران تشکیل شد، با بیان اینکه جایگاه کنونی صنعت برق، جایگاه مناسب و قابل اعتمادی است،گفت: تکیه حوزه انرژی بر دوش بخش خصوصی بوده و بخش خصوصی نقش‌آفرین اصلی در حوزه انرژی است.

 وی تاکید کرد: وزارت نیرو هماهنگ‌کننده و تنظیم‌کننده روابط بین بخش خصوصی و دولت است. مسیر را برای این بخش هموار خواهد کرد و صنعت برق و صنایع پشتیبان آن جزو صنایع پیشرو هستند.

محمودی با بیان اینکه سرعت تحولات جهانی زیاد است و از سال گذشته تاکنون پیشرفت زیادی در دنیا حاصل شده، ادامه داد: توسعه کشور مستلزم تفکر و تلاش بخش خصوصی است و همواره این ظرفیت‌ها در کشور با وجود چالش‌های پیش رو که مهمترین آنها شرایط حاصل از تحریم است، رو به توسعه است.

وی با بیان اینکه سرعت پیشرفت‌های صنعتی در جهان رو به افزایش است، اظهار داشت: از سال گذشته تا امسال جلوه‌های نوینی در ساخت تجهیزات، نرم‌افزار و توانمندی‌های مدیریتی مشاهده می‌شود و در جهان این سرعت به هیچ‌وجه کم نخواهد شد.

صنعت برق پیشانی توسعه هر کشور است 

به گفته وی، صنعت برق پیشانی توسعه هر کشور است و هر پیش جبهه که در کشور ما صنعت برق است، دارای چالش هایی نیز هست.

قائم‌مقام وزیر نیرو راهبرد کنونی صنعت برق کشور را در دو محور ارتقای وضع موجود و توسعه صنعت برق عنوان کرد و افزود: این کار در مرحله نخست در گرو ارتقا طراحی و کنترل‌های کیفی بالاتر در خود وزارت نیرو و صنعت برق کشور و ایجاد تجهیزات موردنیاز و مشتری‌پسند است، چراکه تجهیزات بهتر و مناسب‌تر سرانجام بازار خود را خواهد یافت.

وی ادامه داد: وجه دیگر بیرون از صنعت برق و در اقتصاد کلان کشور وابسته است و اینکه با رشد اقتصادی کشور اقتصاد برق نیز متحول می‌شود و تا زمانی که جاذبه‌های اقتصادی نباشد، صنعت‌گران اشتیاقی برای تقویت بازار نخواهند داشت. این دو عامل در کنار هم می‌تواند این صنعت را متحول کند.

محمودی با اشاره به رقابت سنگین تولیدکنندگان تجهیزات برق در سطح بین‌المللی، گفت: خوشبختانه صنعت برق ما به‌دلیل فرصت‌هایی که برای توسعه صادرات دارد و خدماتی که توانسته است در بیرون از مرزهای کشور ارایه دهد، خیلی از رقبای منطقه‌ای خود را پشت سر گذاشته است.

وی تصریح کرد: مهم‌ترین وظیفه بخش خصوصی این است که با به‌روز کردن فناوری‌ها و تجهیزات خود را با جهان همگام نموده و بر سرعت توسعه صنعتی خود و کشور بیافزاید.

محمودی خاطر نشان کرد: با به‌روز شدن فناوری‌ها و سخت‌کوشی تولیدکنندگان بخش خصوصی، حمایت وزارت نیرو و دولت از این بخش مشکلات پیش روی این صنعت یکی پس از دیگری از مقابل آن برداشته شده و انگیزه‌های جدید برای شکوفایی صنعت برق و توسعه اقتصادی کشور خلق می‌شود.

*جایگاه کنونی صنعت برق  به‌دلیل فضای رقابتی بسیار سنگین دوام پذیر نیست

وی با بیان اینکه فضای حاکم بر صنعت برق کشور را مثبت و رو به جلو عنوان کرد و افزود: جایگاه کنونی صنعت برق جایگاه مناسب و قابل اعتمادی است، اما به‌دلیل فضای رقابتی بسیار سنگین دوام‌پذیر نیست و باید با پژوهش و سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف، این صنعت همچنان در مسیر پیشرفت حرکت کند.

 

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: