پنج‌شنبه 04 نوامبر 10 | 08:32

شما غلط کرده‌ای درس خوانده‌ای!

یاد آن روزهایی می افتم که من و هم قطارانم برای کنکور درس می خواندیم و هیچ تفریحی نداشتیم جز درس و تست و مسئله و سوال حل کردن… ما از تلاش خود خشنود بودیم که هر چیز را بتوان با پول خرید ، دیگر «دانش و آزادگی و دین و مروت / این همه را بنده ی درم نتوان کرد.»


یاد آن روزهایی می افتم که من و هم قطارانم برای کنکور درس می خواندیم و هیچ تفریحی نداشتیم جز درس و تست و مسئله و سوال حل کردن. بسیاری از ما روز و شب خود را فدای کنکور و درس و علم کرده بودیم. همان طور که اکنون نیز در دانشگاه ، هم کلاسانی را داریم که این روش را پیش گرفته اند.

این ها به جای خود امید وار کننده اند. ما از تلاش خود خشنود بودیم که هر چیز را بتوان با پول خرید ، دیگر «دانش و آزادگی و دین و مروت / این همه را بنده ی درم نتوان کرد.»

مشغول گشت و گذار در اینترنت بودم که چشمم به این دولینک از سایت الف افتاد : (+) و (+) . یکی شان مربوط به قسمتی از لایحه ی برنامه ی پنجم بود و اجازه می داد که دانشگاه های دولتی در دوره ی روزانه بدون کنکور دانشجو پذیرش کنند. دیگری هم از امکان بازگشت دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور خبر می داد. مسئول محترمی که این طرح را توضیح داده ، فرموده :« این آیین نامه برای دانشجویان کاردانی و کارشناسی مورد بازنگری قرار گرفته به طوری که بدون محدودیت رشته و با کمترین سنوات و کمترین معدل قابل جابجایی هستند.  » همو در ادامه افاضات خود را اینطور تکمیل کرده : « دانشگاه‌های خارج از کشور را با دانشگاه‌های ایران تطبیق داده‌ایم به طوری که به عنوان مثال اگر دانشجوی ایرانی در دانشگاه معتبر گروه 1 کشور مالزی مشغول به تحصیل باشد و درخواست انتقال به دانشگاه‌های داخل کشور را کند می‌تواند در دانشگاه‌های برتر ایران تحصیل کند و حتماً با فوریت این انتقال انجام می‌شود. »

نمی دانم به چه پشتوانه ی فکری این طرح ها تصویب می شود؟ آیا مصوب این آیین نامه نمی داند که این طرح باعث نمی شود دانشجوی نخبه که در دانشگاه های سطح یک دنیا تحصیل می کند برگردد به ایران؟ با این کار فقط یک عده از دانشگاه های سطح پایین خارج خواهند آمد به داخل. البته با دو مزیت : 1- بدون کنکور 2- معاف از سربازی و مطمئنا با منت گذاشتن برای این که ما برگشتیم تا به وطن خدمت کنیم و مثل آن هایی که رفته اند MIT بی معرفت نیستیم و ….!

جالب است که این مسئول که خودش می داند با این طرح کنکور را دور زده است در آخر گفته : « نباید برخی فکر کنند می‌توانند کنکور ورود به دانشگاه را دور بزنند و با اخذ پذیرش و ثبت نام در یک دانشگاه خارجی و بعد از آن با ارائه درخواست به دانشگاه‌های داخل از تسهیلات انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور استفاده کنند. »

لذا همه ی کسانی که تا به حال فکر می کردند می توانند کنکور را دور بزنند ، از این کار صرف نظر کردند!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.