یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۲۰ آبان ۹۳ | ۱۸:۵۷
از سوی وزارت نیرو عنوان شد

گتوند علیا برترین نیروگاه ایران

شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران اعلام کرد: عنوان برترین واحد نیروگاه برق آبی کشور از سوی وزارت نیرو به نیروگاه گتوند علیا اختصاص یافت.


13930715000008_PhotoA

شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران اعلام کرد: عنوان برترین واحد نیروگاه برق آبی کشور از سوی وزارت نیرو به نیروگاه گتوند علیا اختصاص یافت.

توسعه و پیشرفت صنایع در سال های اخیر نیاز به استفاده از انرژی برق در کشور را به طور فزاینده ای بالا برده و صنعت برق ایران با برخورداری از مزیت های نسبی داخلی و بهره مندی از فناوری های روز به بلوغ کامل رسیده و با توجه به توانمندی بالای متخصصان داخلی در اجرا ، مدیریت و بهره برداری نیروگاه ها و سایر زیر ساخت های تولید ، انتقال و مدیریت توزیع علاوه بر قطع وابستگی ، سهم قابل توجهی در صادرات فنی و مهندسی کشور دارد.

همزمان با برگزاری چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق ، عنوان برترین واحد نیروگاه برق آبی کشور از سوی وزارت نیرو به نیروگاه گتوندعلیا اختصاص یافت.

در ارزیابی سال 92 وزارت نیرو، عنوان برترین واحد نیروگاه برق‌آبی کشور به نیروگاه گتوندعلیا اختصاص یافت.

سید محمدرضا رضازاده مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در این خصوص گفت: در دوره اجرای نیروگاه گتوندعلیا به مسائل اصلی کار به‌خوبی توجه و از ورود به حاشیه‌ها خودداری شد که نتیجه آن وضعیت خوب عملکرد نیروگاه در شرایط بهره برداری است.

همچنین حسن اطاعتی معاون بهره‌برداری شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با ارائه گزارشی از نیروگاه‌های در دست بهره‌برداری شرکت گفت: بعد از نیروگاه‌های لوارک و شهید رجایی، نیروگاه‌های بزرگ کارون4 و گتوندعلیا نیز موفق به دریافت پروانه دائم بهره‌برداری شدند.

وی با اشاره به نقش بسیار مهم و ارزنده نیروگاه‌های برق‌آبی در تولید انرژی پاک، همچنین کنترل فرکانس و تنظیم ولتاژ شبکه برق کشور، یادآور شد : نیروگاه گتوندعلیا در ارزیابی سال 92 وزارت نیرو به لحاظ عملکرد بالا در تولید برق و از سوی دیگر خروج اضطراری پایین، توانست این موفقیت را کسب کند.

سپس کریم شیبانی یکتا مجری طرح‌گتوند علیا ضمن تقدیر از تلاش های ارزنده تمامی همکاران در بخش های مختلف پیمانکار ، مشاور و کارفرما افزود: برای ساخت نیروگاه گتوندعلیا نیروهای با سابقه انتخاب شدند و با تعامل خوب همه عوامل ، امروز شاهد عملکرد مناسب آن با کمترین مشکل هستیم.

وی با اشاره به اقدامات ارزشمند صورت گرفته در نیروگاه ، یادآور شد: با عملیاتی شدن فاز توسعه ، این نیروگاه به لحاظ تنوع ظرفیت واحدها ،تبدیل به یک نیروگاه منحصر به‌فرد می‌شود که با دارا بودن واحدهای 250 و 160 مگاواتی امکان مانور و همراهی بسیار خوبی را با شبکه سراسری در سطوح مختلف فراهم می‌کند.

در ادامه غلامحسین سمندگانی مدیر امور مهندسی برق و مکانیک طرح گتوندعلیا طی سخنانی موفقیت بدست آمده را نتیجه تلاش و استفاده از تجارب همه دست‌اندرکاران طرح دانست و گفت : از جمله مهمترین عوامل برتری نیروگاه گتوندعلیا ،رعایت دقیق و منظم بحث تعمیرات پیشگیرانه در دوره‌های زمان‌بندی ،همچنین حساسیت بهره‌بردار و رسیدگی سریع به مشکلات است.

مجموع تولید این نیروگاه در سال 92 حدود سه هزار گیگاوات ساعت بود. نیروگاه گتوندعلیا درمجموع دارای هشت واحد شامل چهار واحد 250 مگاواتی فاز اول و چهار واحد160 مگاواتی فاز توسعه ( در دست ساخت ) است.

این نیروگاه بیشترین میزان تولید انرژی سالیانه را در میان تمام نیروگاه‌های برق‌آبی کشور داراست و می‌تواند ضمن برطرف ساختن محدودیت تولید نیروگاه‌های بالادست در زمان نیاز شبکه سراسری، امنیت شبکه برق کشور را تضمین نموده و در کنترل فرکانس و پایداری شبکه سراسری نقش منحصربه‌فردی ایفا نماید.

 

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: