چهارشنبه 12 نوامبر 14 | 17:51
طلا در بازار جهانی

طلا از سقوط باز ایستاد

طلا در بازار جهانی صبح امروز چهارشنبه صعود قیمتی که در واپسین ساعات روز سه‌شنبه به آن دست یافت را حفظ کرده با اینهمه انتظار می‌رود دورنمای افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا مانع صعود بیشتر این فلز ارزشمند شود.


طلا از سقوط باز ایستاد

طلا در بازار جهانی صبح امروز چهارشنبه صعود قیمتی که در واپسین ساعات روز سه‌شنبه به آن دست یافت را حفظ کرده با اینهمه انتظار می‌رود دورنمای افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا مانع صعود بیشتر این فلز ارزشمند شود.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات صبح چهارشنبه بازار سنگاپور حداقل ۰.۲ درصد کاهش یافت و ۱۱۶۳ دلار در مقایسه با قیمت نهایی ۱۱۶۴ دلار در روز سه شنبه، معامله شد.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر از ۱۱۶۳ دلار در روز سه شنبه به ۱۱۶۷ دلار صعود کرد.

طلا روز جمعه به به ۱۱۳۲ دلار سقوط کرده بود که پایین‌ترین رقم در چهار سال گذشته بود اما پس از انتشار گزارش بازار کار آمریکا که چندان مطلوب نبود و موجب کاهش ارزش دلار شد، به ۱۱۷۸ دلار صعود کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، با آماده شدن بانک مرکزی آمریکا برای افزایش نرخ‌های بهره، طلا برای نخستین بار از سال ۱۹۹۸ در حال حرکت به سوی دومین کاهش سالانه پیاپی است. قوی شدن ارزش دلار، صعود بازارهای سهام و بهبود وضعیت اقتصاد آمریکا عواملی هستند که بانک مرکزی آمریکا را به افزایش نرخ‌های بهره تشویق می‌کنند.

ذخایر اس پی دی آر گولد تراست که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه گذاری طلای قابل معامله در بورس در جهان است، روز سه شنبه برای ششمین روز پیاپی کاهش یافت و به ۷۲۴.۴۶ تن رسید که پایین‌ترین میزان در شش سال گذشته بود.

طلا در شرایط آشفتگی اقتصادی و سیاسی، سرمایه گذاری جایگزین دارایی‌های ریسک بالایی مانند سهام به شمار می‌رود اما خوشبینی در مورد احیای اقتصادی آمریکا موجب صعود سهام و دلار شده است.

ارز آمریکا همچنین از ضعیف شدن ارزش ین ژاپن سود می‌برد که به پایین‌ترین سطح هفت سال گذشته در برابر دلار نزول کرده است. صعود دلار آمریکا که معاملات طلا به این ارز انجام می‌گیرد، با گران‌تر کردن طلا مانع تقاضا خریدارانی می‌شود که از ارزهای دیگر استفاده می‌کنند.

انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا زودتر از موعد به افزایش نرخ‌های بهره اقدام کند که قیمت طلا را تحت فشار بیشتری قرار خواهد داد.

تقاضای فیزیکی نشانه‌های افزایش را نشان می‌دهد. قیمت طلا در در چین که بزرگ‌ترین مصرف کننده این فلز در جهان است، دو تا سه دلار بالاتر از قیمت جهانی است. خرید فیزیکی از زمانیکه طلا به پایین‌ترین قیمت مشاهده شده در چهار سال و نیم گذشته سقوط کرده است، چندان قوی نبوده که گویای قیمت‌های پایین‌تر برای این فلز است.

تحلیلگران و معامله‌گران معتقدند طلا ممکن است تا پایان سال برای نخستین بار از سال ۲۰۰۹ تاکنون به ۱۰۰۰ دلار در هر اونس سقوط کند.

در بازار فلزات ارزشمند دیگر، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد کاهش، به ۱۵.۶۷۹۴ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۱۲۰۱ دلار و هر اونس پالادیم ۷۷۲ دلار بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: