چهارشنبه 12 نوامبر 14 | 18:52
نامه بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف به نمایندگان مجلس

شرایط رانت‌خواری را در پتروشیمی فراهم نکنید

بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف با انتشار نامه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خواستار عدم تصویب یا اصلاح فرمول موجود در طرح الحاق موادی به قانون تنظیم مقررات مالی دولت برای قیمت گذاری خوراک گاز واحدهای پتروشیمی شد.


13920327000084_PhotoA

بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف با انتشار نامه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خواستار عدم تصویب یا اصلاح فرمول موجود در طرح الحاق موادی به قانون تنظیم مقررات مالی دولت برای قیمت گذاری خوراک گاز واحدهای پتروشیمی شد.

بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف با انتشار نامه ای خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خواستار عدم تصویب یا اصلاح فرمول موجود در طرح الحاق موادی به قانون تنظیم مقررات مالی دولت برای قیمت گذاری خوراک گاز واحدهای پتروشیمی شد و تاکید کرد که در صورتی که احساس کنیم مجلس مشغول اتخاذ تصمیمات غلط در این موضوع است، سکوت نخواهیم کرد.

متن نامه بسیج دانشجویی دانشگاه شریف به این شرح است:

باسمه تعالی

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام

پس از رد کلیات لایحه الحاق موادی به قانون تنظیم مقررات مالی دولت در اواخر مهرماه، این لایحه به صورت طرح توسط کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بار دیگر در هفته جاری در صحن علنی مجلس مطرح شده و کلیات آن نیز به تصویب رسیده است. با توجه به مشکلات متعدد موجود در این طرح، بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف  بر خود واجب دیده است که با نمایندگان مجلس پیرامون رانت‌خواری ناشی از تصویب این طرح اتمام حجت نماید.

در ابتدای امر لازم است که نمایندگان مجلس به این موضوع توجه ویژه داشته باشند که بسیج دانشجویی دانشگاه شریف تا نهایی شدن نرخ خوراک و اتخاذ تصمیمات صحیح توسط نمایندگان، پیگیر این موضوع خواهد بود و تلاش خواهد کرد عموم مردم را در جریان این موضوع قرار دهد.

در ادامه نکات و سوالاتی به تفکیک مطرح می‌شود:

1. در سال گذشته، مجلس شورای اسلامی اقدامات مثبت و قابل تقدیری در خصوص تعیین میزان نرخ خوراک پتروشیمی‌های گازی داشت، اقداماتی که ریشه در هوشیاری نمایندگان مجلس به ویژه نمایندگان کمیسیون صنایع مجلس داشت. اما انتظار می‌رفت این روند مثبت ادامه داشته باشد و در مسئله تصویب فرمول بلند مدت برای خوراک نیز ادامه یابد، اما با تصویب کلیات طرح الحاق موادی به قانون تنظیم مقررات مالی دولت این سوال به صورت جدی ایجاد شده است که مجلسی که یکبار در تصویب قانون بودجه سال 93 و بار دیگر در رد لایحه الحاق موادی به قانون تنظیم مقررات مالی دولت با کاهش نرخ خوراک گاز پتروشیمی‌ها مخالفت کرده است، چرا اینبار به کلیات این طرح رای مثبت داده است؟ آیا مجلس قصد دارد که در تصمیم صحیح گذشته خود تجدید نظر کند؟

2. آنچه در سال گذشته مشهود بود، حضور فعالانه کمیسیون‌های تخصصی مرتبط با موضوع پتروشیمی‌ها همچون کمیسیون صنایع و معادن و کمیسیون انرژی بود ولی متاسفانه امسال حرکت قابل توجهی از این دو کمیسیون مجلس دیده نشده است که خود محل سوال است که به چه علت تاکنون در مسئله تعیین بلند مدت نرخ خوراک این دو کمیسیون نقش فعالی ایفا نکرده‌اند؟ بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف از نمایندگان این کمیسیون‌های تخصصی انتظار دارد تا مانند سال گذشته مواضع اصولی خود پیرامون این موضوع را اتخاذ کند.

3. بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف، یکبار دیگر به صورت مختصر مشکلات اصلی این طرح را اعلام می‌کند:

الف: همانطور که در نامه پیشین ذکر کردیم، تعیین نرخ خوراک گاز پتروشیمی‌ها به نحوی که حداقل سود برای آن‌ها تضمین شود تصمیمی اشتباه است، چرا که در این صورت صنایع پتروشیمی دچار تن‌پروری شده و به دلیل اینکه حداقلی برای نرخ سود آن‌ها تضمین شده است، انگیزه‌ای برای حرکت در جهت افزایش بهره‌وری خود نخواهند داشت.

ب: همچنین ارتباط پیدا کردن نرخ خوراک گاز پتروشیمی‌ها با قیمت محصولات نهایی موجب لختی بیشتر صنایع پتروشیمی می‌شود، چرا که بخش خصوصی در وهله اول به دنبال سود خود است و زمانی که می‌تواند با زحمت کم ، سود مناسب بدست آورد، به خود زحمت تلاش برای توسعه صنایع میان دستی و پایین دستی را نخواهد داد. لذا می‌توان پیش‌بینی کرد که در صورت تصویب این طرح، امید‌ها برای اصلاح خام فروشی در صنعت پتروشیمی کم‌فروغ‌تر خواهد شد.

بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف به نمایندگی از قشر آگاه دانشجویی از مجلس شورای اسلامی انتظار دارد رویه سال‌ گذشته خود را در موضوع قیمت گذاری خوراک پتروشیمی تکرار کند و با کمک گرفتن از  کمیسیون‌های تخصصی مربوطه، موجبات رانت‌خواری را برای گروه های خاص فراهم نکند. همچنین باید به این نکته توجه شود که تلاش‌های پیشین مجلس سبب افزایش نرخ خوراک پتروشیمی تا 13 سنت شده است و اگر نرخ جدید به پایین تر از 13 سنت برگردد، این موضوع باعث بروز مجدد رانت‌خواری در صنایع پتروشیمی می‌شود و خیانت به منابع ملی تلقی می‌شود.

امیدواریم نمایندگان مجلس شورای اسلامی، از این امتحان تاریخی سربلند بیرون آیند و در پایان یادآور می‌شویم همچون گذشته پیگیر مسئله هستیم و در صورتی که احساس کنیم مجلس مشغول اتخاذ تصمیمات غلط در این موضوع است، سکوت نخواهیم کرد.

والسلام علی من اتبع الهدی

بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف

 

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.