جمعه 14 نوامبر 14 | 14:36
جروزالم پست:

اوباما می‌خواهد با ایران به توافق برسد

یک روزنامه صهیونیستی طی تحلیلی در زمینه مذاکرات هسته‌ای با ایران، نوشته رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد به هر قیمت ممکن با تهران به توافق برسد.


13930525000206_PhotoA

یک روزنامه صهیونیستی طی تحلیلی در زمینه مذاکرات هسته‌ای با ایران، نوشته رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد به هر قیمت ممکن با تهران به توافق برسد.

روزنامه دست راستی «جروزالم پست» طی تحلیلی در زمینه مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+ 5 نوشت به نظر می‌رسد با وجود اظهارات متناقض، دولت اوباما سعی دارد به هر نحو ممکن با ایران به توافق برسد.

بر اساس این گزارش، همراه با سخت‌گیری‌های سیاسی مقام‌های ایرانی و در عین حال متوجه شدن آن‌ها از این واقعیت که آمریکا خواهان مواجه شدن با این کشور نیست، احتمالا تاریخ تعیین شده 24 نوامبر تمدید خواهد شد ، امری که آن‌ها را قادر خواهد ساخت تا فعالیت سانتریفیوژهای خود را ادامه داده و همزمان گفت‌وگوهای بیفایده با 1+5 نیز تداوم یابد.

این روزنامه در ادامه گزارش خود با اشاره به ریشخند مقام‌های ایرانی به پیشنهادهای «جان کری» وزیر خارجه آمریکا نوشت: «با وجود این موارد دولت آمریکا در تلاش برای آرام کردن ایرانیان است. هم‌اکنون به طور گسترده‌ای این باور وجود دارد که دشمنی بی‌سابقه‌ای علیه اسرائیل مشاهده می‌شود بویژه اینکه اخیرا گفته شده است اسرائیل فرصت بکارگیری گزینه نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای را از دست داده و این در وهله اول به نفع ایران بوده است.»

در این میان همکاری در ابتدا پنهانی و تلاش در جلب نظر ایران در نبرد علیه داعش در صورتی که این کشور از سوی آمریکا به عنوان کشوری خرابکار شناخته شده است، به حداقل اعتبار آمریکا در بین کشورهای عرب میانه‌رو لطمه زده است.

در بخش دیگر این مطلب با اشاره به کوتاه نیامدن ایران در مذاکره با قدرت‌های جهانی آمده است: دولت آمریکا تاکنون با فرایند غنی سازی اورانیوم در ایران موافقت کرده است. در حالی‌که قدرت‌های جهانی با وجود 1000 هزار سانتریفیوژ در چرخه هسته‌ای ایران موافقت کرده بودند، ایرانیان آشکارا با انهدام این تعداد سانتریفیوژ مخالفت کرده‌اند. این روزنامه در ادامه با اشاره به گزارش اخیر آژانس، ایران را به نقض توافق با این سازمان متهم کرده است.

جروزالم پست در ادامه با شاره به نفرت ایران از اسرائیل و سخنان مقام رهبری ایران در زمینه جنایت‌های این رژیم نوشت: اسرائیل نمی‌تواند پذیرای این باشد که چنین حکومتی یک قدرت هسته‌ای شود.

بنوشته این روزنامه، به دنبال افشای نامه ارسالی اوباما به رهبری ایران، رییس جمهور آمریکا با عقب نشینی از این مسئله خاطر نشان ساخت که هنوز شکافی بزرگ در توافق با ایران وجود دارد. اوباما در این‌باره افزود: «اولویت اول ما در رابطه با ایران این است که آن‌ها کشوری مجهز به تسلیحات هسته‌ای نشوند.» این جملات البته نزد نزدیکترین یاران اوباما نیز اعتبار وی را زیر سئوال برد.

در بخش دیگر این گزارش آمده است: سئوال اینجاست که آیا در این مرحله پیشرفته در مذاکرات، کشورهای عضو 1+5 که از رسیدن به توافق با ایران نامید شده‌اند می‌توانند از حصول توافق به هر قیمت با این کشور جلوگیری کنند.

البته بخش مهم این جریان بسته به آمریکا دارد. پیروزی فوق‌العاده جمهوری خواهان در انتخابات میان دوره‌ای سنای این کشور آشکارا رای عدم اطمینان به اوباما بود و شاید امیدواری‌هایی را در این زمینه فراهم آورد. باید گفت که داخل نظام سیاسی آمریکا رییس جمهور احاطه مقدماتی را بر روابط خارجی دارد. با پیروزی جمهوری خواهان در کنگره و سنا آن‌ها قادر خواهند بود قطعنامه‌هایی را تصویب نمایند اما در واقع این لزوما به مفهوم محدود کردن کاخ سفید در عرصه روابط خارجی نیست.

ایران می‌خواهد تا رییس جمهور تحریم‌های تحمیلی کنگره را لغو کند. اما اوباما احتمالا با استفاده از اختیاراتش تحریم‌های کنگره را لغو خواهد ساخت که این مسئله هم منجر به مواجهه وی با کنگره خواهد شد.

البته باید ذکر شود که در صورت حصول توافق معقول با ایران، این مسئله باید به تصویب کنگره نیز برسد اما شواهد حکایت از این دارند که اوباما در پی توافق «آلیس در سرزمین عجایب» با ایران است که باید با مخالفت کنگره مواجه شود.

در انتهای این گزارش این روزنامه با درخواست کمک از لابی‌های با نفوذ موجود در آمریکا نوشت: در برهه حساس فعلی، یهودیان آمریکایی و دوستان اسرائیل باید از نفوذ خود در متقاعد کردن دولت آمریکا و کنگره نسبت به توافق با حکومت ایران و عواقب بلند مدت آن استفاده کنند.

اگر سرخوردگی فعلی موجود در دولت آمریکا در مواجهه با ایران، این کشور  را به آستانه هسته‌ای شدن برساند، این مسئله احتمالا تبعات جهانی طولانی مدت‌تری به نسبت توافق «چمبرلین» نخست وزیر وقت انگلیس با آلمان نازی در مونیخ خواهد داشت که آن مسئله منجر به آغاز جنگ جهانی دوم شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: