چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹
شنبه ۲۴ آبان ۹۳ | ۱۳:۵۵
رئیس اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد

رقابت دولت با بخش خصوصی

رئیس اتاق بازرگانی تهران معتقد است، نظام بودجه‌ریزی کشور مربوط به ۷۰ سال پیش است که ۶۰ تا ۷۰ درصد آن هم صرف هزینه حقوق کارمندان دولت می‌شود. در عین دولت برای چابک سازی و برون سپاری وظایف نباید رقیب بخش خصوصی شود.


13930126000644_PhotoA

رئیس اتاق بازرگانی تهران معتقد است، نظام بودجه‌ریزی کشور مربوط به ۷۰ سال پیش است که ۶۰ تا ۷۰ درصد آن هم صرف هزینه حقوق کارمندان دولت می‌شود. در عین دولت برای چابک سازی و برون سپاری وظایف نباید رقیب بخش خصوصی شود.

یحیی آل اسحاق  در پاسخ به اینکه طی هشت ماه گذشته چقدر در راستای اقتصاد مقاومتی حرکت کرده‌ایم، گفت: طرف‌های ما طی 30 سال گذشته هر تجربه‌ای که در قالب تحریم داشتند، علیه ما اعمال کردند و فکر می‌کردند، کن فیکون می‌شویم در صورتی که چنین اتفاقی نیفتاده است.

وی با تاکید بر اینکه آنها می‌خواستند در سایه تحریم‌ها ارتباطات بین‌المللی شکل نگیرد، افزود: اما آمار گمرک می‌گوید، گردش مالی تجارت خارجی ما بالای 120 میلیارد دلار بوده است. یعنی به هر حال ما کارها را پیش برده‌ایم، فقط کمی گرانتر! که مقاومت سبب آن بوده است.

آل اسحاق در مورد اجرا شدن مفاد ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی گفت: من به عنوان فعال بخش خصوصی تایید می‌کنم، قریب به اتفاق این بندها در کشور همانند 30 سال اخیر اجرایی شده است. لذا با واقعیت‌های اقتصادی و کشور همراه است و دولت هم به صراحت اعلام کرده که به دنبال اجراست.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی تهران بخش خصوصی و نهادهای عمومی هم در کنار دولت برای اجرای تمام مفاد اقتصاد مقاومتی خود را آماده می‌کنند، اما جنس موضوع کوتاه مدت نیست و در یکسال حل نمی‌شود. از این رو باید ساختارها و نرم افزار برای مقابل باید یک رویداد محتمل تاریخی برای مقاومت اقتصادی تغییرات کلی پیدا کند.

60 تا 70 درصد بودجه کشور صرف حقوق کارمندان دولت می‌شود

وی با ذکر مثالی از روندهای موجود که ضرورت در راستای اقتصاد مقاومتی تغییر کند، تصریح کرد: ما در مورد بودجه واقعا مشکل تاریخی داریم. بودجه کنونی از نظر ساختار،حجم و شکل و مصارف آن، متناسب با اقتصاد مقاومتی نیست. بالای 60 تا 70 درصد بودجه در هزینه‌ها برای حقوق کارمندان دولت صرف می‌شود و دائما رو به افزایش است که بدنه دولت باید چابک سازی شود. از آن طرف درامدها وابسته به نفت است.

دولت نباید در خصوصی سازی رقیب بخش خصوصی باشد

وی به این نکته هم اشاره کرد که نظام تدبیر و نحوه برخورد با حوزه‌ها در حوزه اقتصاد مقاومتی باید تغییر کند که سرمایه گذاری و بودجه‌های عمرانی از جمله آنهاست.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: از یک طرف ایراد گرفته می‌شود که بودجه عمرانی کم شده یا بودجه اختصاص نیافته از طرف دیگر معتقدیم کار باید برون سپاری شود و به مردم واگذار شود. اگر بودجه عمرانی به دست بخش خصوصی داده شود، هرچقدر دولت بودجه را کم کند بهتر است، به شرط آنکه دولت خرید خدمت کند، نه آنکه رقیب بخش خصوصی شود.

باید نظام تدبیر در حوزه های مختلف را دگرگون کنیم

وی در پاسخ به اینکه امسال سهم تولید آنطور که باید اختصاص داده نشد و برخی وعده ها فقط روی کاغذ است که در نهایت کارها را کند می‌کند گفت: ما باید به «پسا تحریم» هم توجه کنیم، معلوم نیست که اگر تحریم‌ها برداشته شود، آمادگی ورود به بازار جهانی را داشته باشیم و باید نظام تدبیر را در حوزه‌های مختلف تغییر دهیم.

ساختار بودجه مربوط به 70 سال پیش است

همه چیز در حال تحول است چطور ممکن است که همه جای دنیا در عرصه‌های علم ،‌فناوری و تکنولوژی تغییر کند، ولی بودجه ما همان ساختار 70 سال پیش را داشته باشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: