شنبه 15 نوامبر 14 | 18:28
الیاس حضرتی

دفع سلطه‌طلبی پیام انقلاب اسلامی است

مدیرمسئول روزنامه اعتماد با بیان اینکه پیام انقلاب، استقلال کشور بود، گفت: دفع سلطه‌طلبی یکی از پیام‌های مهم انقلاب بوده است، انقلاب این پیام را داد که نه اجازه می‌دهیم کسی بر ما سلطه پیدا کند، نه بر کشوری سلطه خواهیم داشت.


13910725000287_PhotoA

مدیرمسئول روزنامه اعتماد با بیان اینکه پیام انقلاب، استقلال کشور بود، گفت: دفع سلطه‌طلبی یکی از پیام‌های مهم انقلاب بوده است، انقلاب این پیام را داد که نه اجازه می‌دهیم کسی بر ما سلطه پیدا کند، نه بر کشوری سلطه خواهیم داشت.

الیاس حضرتی مدیرمسئول روزنامه اعتماد در میزگرد سیاسی که با موضوع خط امام(ره) و گفتمان اسکتبارستیزی به همت بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس با حضور ناصر نوبری، محمدجواد حق‌شناس و محمد صادق کوشکی برگزار شد،‌ در رابطه با اینکه استکبارستیزی در گفتمان انقلاب و خط امام(ره) چه جایگاهی دارد و اینکه استکبارستیزی از چه زمانی آغاز شد، گفت: جای بسی خوشحالی است که این بحث با تبلیغات عمیق‌تر و گسترده‌تری انجام می‌شود ولی اینکه چرا در گذشته به این شکل این بحث مطرح نبود و چرا در زمان مذاکرات هسته‌ای بیشتر به آن پرداخته می‌شود جای سؤال دارد.

وی با بیان اینکه استکبارستیزی یک ریشه فطری و قرآنی دارد، افزود: ائمه ما چنین نگاه و دیدگاهی و چنین پیامی در مقابل دشمنان زمان خود داشته‌اند. ولی همیشه در آن زمان هم این بحث دچار افراط و تفریط‌‌هایی شده است

مدیرمسئول روزنامه اعتماد خاطرنشان کرد:‌ امام(ره) از سال 42 با هدف قرار دادن آمریکا و اسرائیل بحث استکبارستیزی را مطرح کرده‌اند و در سال‌های بعد با هدف قرار دادن شاه جرقه انقلاب اسلامی را زدند.

وی افزود: در گذشته نیز مراجع و علمایی بودند که در رابطه با بحث استکبارستیزی فعالیت‌هایی کرده‌اند. انقلاب اسلامی یک پیام روشن‌تر و مدون‌تری به ماجرای استکبارستیزی داد.

حضرتی تصریح کرد: پیام انقلاب این بود که کشورها باید مستقل باشند و دفع سلطه‌طلبی یکی از پیام‌های مهم انقلاب بوده است. انقلاب این پیام را داد که نه اجازه می‌دهیم کسی بر ما سلطه پیدا کند، نه بر کشوری سلطه خواهیم کرد.

وی اظهار داشت: مهمترین دستاورد جمهوری اسلامی استقلال است. انقلاب اسلامی دستاوردهای مختلفی داشته که مهم‌ترین آن جمهوری اسلامی بوده است.

حضرتی ادامه داد:‌ تأمین نیازهای جامعه و ایجاد ارتباط و تعامل با کشورهای مختلف و بحث صدور انقلاب همیشه به عنوان دو هدف برای ما مطرح بوده است اگر کسی فکر می‌کند حصاری دور کشور کشید و همه کشورها را علیه خود شوراند و تنها زندگی کرد، اشتباه است.

حضرتی گفت: ایجاد زمینه و بستر برای تفاهم‌نامه و قرارداد با کشورهای مختلف همواره از برنامه‌های ما بوده است. اغلب صاحب‌نظران که از تجربه کافی و وافی در سیاست خارجی برخوردارند مانند دکتر ولایتی در رابطه با اهداف مورد نظر انقلاب هم نظر هستند.

وی افزود: ائمه اطهار(ع) با کسانی که در زمان آنها حکومت داشتند مذاکراتی انجام داده‌اند که با توجه و نگاه به واقعیت‌های تلخ افق‌های پیش رو را نیز در نظر گرفته‌اند.

مدیرمسئول روزنامه اعتماد تأکید کرد: عده‌ای احساس می‌کنند ما امروز پای میز مذاکره نشسته‌ایم و با حضور وزیر خارجه آمریکا داریم انقلاب اسلامی را له می‌کنیم و خون شهدا را پایمال می‌کنیم. یک عده هم هستند که فکر می‌کنند اگر با آمریکا صحبت شود تمام مشکلات حل خواهد شد. عده‌ای نیز معتقدند که مذاکره نباید انجام شود که همه اینها اشتباه می‌کنند.

حضرتی ادامه داد: اهداف انقلاب منافع ملی و تأمین بقا و عزت جمهوری اسلامی ایران برای ما بسیار اهمیت دارد و اصل است. اگر قرار است فقط برای ما چاوز باقی بماند و مرتب به فامیل‌های او سر بزنیم نتیجه چیز خوبی نمی‌شود.

حضرتی تصریح کرد: روزی که روحانی بحث مذاکرات را پیش کشید بهترین راه را مطرح کرد. ما در یک دنیای پر پیچ و خم زندگی می‌کنیم ایجاد زمینه و بستر برای تفاهم‌نامه و اجرا شدن قراردادها در گذشته نیز جزو برنامه‌ها بوده است.

وی گفت: اگر یک روزی و زمانی بین این دو هدف یعنی استکبارستیزی و دفاع از انقلاب و تأمین نیازهای جمهوری اسلامی ایران تصادم پیش آمد به عقیده بسیاری از صاحب‌نظران مجرب تأمین نیازهای جمهوری اسلامی و حفظ نظام از اوجب واجبات است.

مدیرمسئول روزنامه اعتماد تصریح کرد:‌ نه باید تسلیم واقعیت‌های تلخ شد و نه اینکه حقیقت را فراموش کرد.

حضرتی در ادامه به باند سید مهدی هاشمی در زمان انقلاب اشاره کرد و افزود: آنها در بحث نهضت آزادی که وقتی در سپاه بود معتقد بودند که ما کاری به حفظ نظام نداریم و هرجا شد یک نهضت آزادی‌بخش تأسیس کردیم باید در جهت براندازی حکومت وقت فعالیت کنیم که بعد از مدتی با توجه به مخالفت امام(ره) آن ماجرا پیش آمد و امروز هم ما این بحث را داریم.

حضرتی گفت: کشوری که ادعای استکبارستیزی دارد باید روحیه استبدادی نداشته باشد و باید اول از خودمان شروع کنیم. شیطان درون و نفس عماره درون اگر کنترل نشوند هر کدام توانایی دارند به یک استکبار تبدیل شوند.

وی گفت: امروز در یک شرایط سخت قرار داریم و باید از تمام توان و ظرفیت و توانایی فرزندان این مرز و بوم در این میدان بزرگ استفاده کنیم.

حضرتی تأکید کرد: اینکه صحبت و شعاری داده می‌شود اما از کسانی که تجربه دارند استفاده نشود و با نیروهای ناپخته وارد شویم بیشتر به شوخی نزدیک است.

حضرتی افزود: اگر هر کسی را با یک اتهام برانیم و همه را ضد انقلاب بدانیم و فقط یک عده کم را درست قلمداد کنیم یک جای کار ایراد دارد. کج سلیقه‌ای و تحجر خودش از نمودهای استکبار است.

حضرتی با بیان اینکه ما در یک نبرد سنگین قرار داریم، گفت: ما امروز در مبارزه با کشوری هستیم که از تمام راه‌ها در مقابل ما استفاده کرده است و امروز ظریف به عنوان سردار و سرباز این وطن پنجه در پنجه آمریکا انداخته و حال به جای اینکه وی را تقویت کنیم و به او روحیه بدهیم در مقابلش می‌ایستیم. نباید با کسی که رفته تا از خون شهدای دانشمند هسته‌ای دفاع کند چنین رفتاری داشت و از او کاریکاتورهای آنچنانی کشید که اگر چنین باشد معلوم است یک جای کار ایراد دارد.

وی گفت: معلوم است که هر کشوری به دنبال منافع خودش است. ما توافق بد و خوب نداریم، توافق مناسب داریم. هر کشوری به دنبال این است که پیروز شود و لازمه این سیاست برد- برد است یعنی هر دو طرف راضی باشند.

وی گفت: ما مذاکره را شروع کردیم‌رهبری هم اعلام کردند که می‌خواهیم نرمش قهرمانانه داشته باشیم. ما می‌خواهیم در مذاکرات پیروز شویم و به نتیجه دلخواه برسیم حال اگر نشد ما فرزندان روزهای سخت هستیم و آن طور نباشد که بگوییم ذلت‌نامه به دامن ملت ایران افتاده است.

حضرت تصریح کرد: آنها فهمیده‌اند که براندازی در جمهوری اسلامی ایران جواب نمی‌دهد و کشور ما بر کشورهای مختلف اثرگذاری دارد و با این حال دست از دشمنی با ما برنداشتند.

وی تأکید کرد: همه ملت ایران فرهنگ انقلاب اسلامی دارند و پشت رهبری و کلام امام هستند حال یک عده کم هم وجود دارد که با انقلاب مشکل دارند. لازمه پیروزی ما این است که بتوانیم تمام اقشار و تمام جناح‌ها را در کنار خود داشته باشیم.

حضرتی خاطر نشان کرد: ایران مصر است که همه تحریم‌ها برداشته شود. آقای رئیس‌جمهور نیز تأکید دارند که همه تحریم‌ها علاوه بر مصوبات شورای امنیت برداشته شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: