سه‌شنبه 18 نوامبر 14 | 14:58
بیست و دومین دوره تکریم مقام کتابداران و ترویج فرهنگ کتابخوانی

مشکلات کتاب‌داران هرچه سریعتر حل شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید شأن منزلت کتابدار پاس داشته شود هر چه سریعتر باید مشکلات رفاهی کتابداران به ویژه کتابداران روستایی حل و برطرف شود.


13930827000418_PhotoA

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید شأن منزلت کتابدار پاس داشته شود هر چه سریعتر باید مشکلات رفاهی کتابداران به ویژه کتابداران روستایی حل و برطرف شود.

مراسم بیست و دومین دوره تکریم مقام کتباداران و ترویج فرهنگ کتابخوانی و یادبود ارتحال علامه طباطبایی صبح امروز با حضور حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی ریاست دفتر مقام معظم رهبری، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، سید رضا صالحی امیری رئیس کتابخانه ملی و جمعی از فعالان عرصه فرهنگ و کتاب در تالار وحدت برگزار شد.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بیست و دومین دوره تکریم مقام کتابداران و ترویج فرهنگ کتابخوانی و یادبود ارتحال علامه طباطبائی گفت: حضور شما در این ایام که با نام کتابخوانی عجین شده فرصتی مغتنم است. ملتی که با کتاب خوبگیرد می‌تواند به آسانی از فراز و فرودهای زمان گذر کند و دیده‌ایم که چه سان ملت ایران از پس سده‌های بسیار با کمک کتاب گذر کردند. به یاد بیاوریم سخن حضرت امیر را که فرموده‌اند هر کس با کتاب آسایش یابد آن آسایش را از دست نمی‌دهد.

*تمدن اسلامی مبتنی بر کتاب بوده است

وی افزود: کند و کاوی کوتاه در لابلای فراز و فرودهای تاریخ اسلام این حقیقت را نشان می‌دهد که کتاب و دانش‌اندوزی از نخستین دهه‌های بالندگی اسلام رواج و گسترش داشته است تمدن اسلامی از اساس مبتنی بر کتاب بوده است. امروز شاهد شکوفایی کتاب و کتابخوانی در میان ایرانیان هستیم و باید شما بر خود ببالید که در این میان نقشی دارید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: کتاب ارزش افزوده اقتصادی چندای برای پدید‌آورنده آن ندارد اما ارزش معنوی آن به اندازه‌ای است که ارزش آن با هیچ کالایی قابل مقایسه نیست. بر اساس سند چشم‌انداز 1404 ایران باید نخستین کشور در منطقه از حیث علم و فناوری باشد و باید هر چه سریعتر گام‌های اجرایی آن برداشته شود. وزارت فرهنگ نیز خود را برای محقق نمودن این نهضت متعهد می‌داند.

*روز موفقیت ایرانیان است

وی ادامه داد: مطالعه مفید باید معطوف به نتیجه و دستاورد باشد و در مسیر به فضیلت رساندن فرد قرار گیرد. اگر کتاب‌خواندن و مطالعه به عادت روزانه ایرانیان تبدیل شود آن روز، روز موفقیت ما است. آرزو داریم روزی اگر فردی به خواستگاری می‌رود به جای میزان ثروت و دارایی وی از وی در مورد میزان مطالعه وی سوال شود.متاسفانه عده‌آی فکر می‌کنند که مدرک دانشگاهی نشان علم و دانش افراد است ولی ورود به دانشگاه در میزان علم و دانش افرد تاثیری ندارد و آن فرد است که می‌تواند از محیط دانشگاه به نفع علم‌اندوزی استفاده کند.

*کتاب باید در سبد اقتصادی خانوار قرار بگیرد

وزیر ارشاد گفت: سستی در مطالعه نقصی است که گریبانگیر جامعه شده و باید برای آن علاجی اندیشید یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی در جهان سرانه مطالعه مردم آن جامعه است و برای نهادینه‌کردن کتابخوانی باید شوق مطالعه را در جان کودکان و نوجوانان ایجاد کنیم. ورود به حوزه کودک و نوجوان و همین طور تجهیز کتابخانه‌های مدارس و ترغیب نوجوانان به مطالعه متناسب با فرهنگ دینی ما زمینه‌های اهل کتاب شدن نسل آینده را فراهم می‌کند.

وی افزود: شمارگان و نوبت چاپ برای عموم مردم باید افزایش یابد و در دسترس مردم قرار گیرد، کتاب باید در سبد اقتصادی خانوار قرار گیرد و کتاب را باید در خانه بومی کرد. هر خانه با کتابخانه زیباست و فضای آن را فرهنگی تلطیف می‌کند. خواندن کتاب به انسان اعتماد به نفس می‌دهد و دل را فراخ و روح را لطیف می‌کند. معرفی کتاب‌های خوب و پرکشش وظیفه همه فعالان این عرصه است.

*فعالان کتاب، خادم کتاب هستند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تحقق مطالبات رهبری در حوزه کتاب نیازمند عزم ملی است و رهبری کتاب خوب را معرفی می‌کند و کتاب خوب را مادر و عصاره تمدن‌ها می‌دانند و نه تنها کتابخوانی را یک وظیفه ملی بلکه آن را یک واجب دینی می‌دانند. از این رو کوشش برای تحقق مطالبات رهبر انقلاب از جمله مسئولیت مسئولان در این عرصه است.

جنتی اضافه کرد:‌نمی‌توان از کتاب و کتابخوانی سخن گفت ولی از کتابداران چیزی نگفت کسانی که در بالندگی کتاب نقش دارند و تلاش می‌کنند هر کسی که در حوزه تولید و فراگیری کتاب نقش داشته باشد بی‌گفت‌وگو خادم فرهنگ است. توانمندسازی کتابداران در ارائه سیر مطالعاتی و راهنمایی مراجعه کنندگان تاثیر به سزایی دارد. وقتی از کتابداران مراجعه‌کنندگان در مورد موضوعی راهنمایی می‌خواهند اطلاعات آنها می‌تواند به مراجعه‌کننده کمک کند. بدیهی است چینین برنامه‌هایی برای افزایش توان کتابداران نیاز به آموزش دارد.

*شان و منزلت کتابدار باید پاس داشته شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وضعیت معیشتی و رفاهی کتابداران با منزلت آنها در این جایگاه همخوانی ندارد. کتابداران حافظان میراث مکتوب ایرانی هستند و کتابداران هستند که مردم را در مسیر حرکت به سوی روشنایی سوق می‌‌دهند. کتابداران در میان قفسه‌های کتاب کمتر به چشم می‌آیند و چنین ادب و حیایی به خاطر همنیشینی با کتاب است و این نباید موجب پایمال شدن حقوق آنها شود.

وی در ادامه گفت: کتابدار همانطور که رهبری نیز به آن اشاره کرده‌اند صرفاً‌ فقط کسی نیست که کتاب را می‌آورد و می‌برد بلکه ایشان در راهنمایی مخاطبان نقش مهمی ایفا می‌کند و باید شان منزلت کتابدار پاس داشته شود  هر چه سریعتر باید مشکلات رفاهی کتابداران به ویژه کتابداران روستایی حل و برطرف شود در یکسال اخیر کوشش‌هایی شده است تا مشکلات این گروه برطرف شود.

جنتی گفت:‌رشد معنادار شاخصه‌های مهمی چون کتاب، تعداد اعضاء، نسخ موجود و امانت داده شده نشان از توجه نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور به این مسئله دارد در حال حاضر تعداد کتابداران نسبت به سال گذشته 14 درصد رشد داشته‌اند و 3 میلیون کتاب به این کتابخانه‌ها اضافه شده و این‌ها حاکی از رشد متوازن در این بخش است و نشان از حرکت رو به جلو برای محقق ساختن سند چشم‌انداز دارد.

وی در پایان گفت:‌تعالی فکری و فرهنگی ایران در گرو فرهیختگان است جان شما هرگز از دانستن سیراب نمی‌شود و چون گذشته به این مسئله توجه داشته باشید و از اندیشمندان که چراغ علم را روشن نگه داشته‌اند سخن بگویید.

محمد اله‌یاری فومنی دبیر بیست و دومین دوره هفته کتاب نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با بیان برخی از ویژگی‌های متمایز برنامه‌های این دوره نهاد در هفته کتاب اظهار داشت: تمرکز در باز معرفی و ترویج اندیشه های عالم فقید و مفسر گرانقدر علامه سید محمدحسین طباطبایی(قدس سره) با توجه به اینکه در تقویم رسمی کشور روز 24 آبان روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار به مناسبت بزرگداشت مقام این عالم بزرگوار نامگذاری شده است، باعث شد تا نهاد برنامه های خود را با محوریت شخصیت ایشان ترتیب دهد.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد در ادامه تصریح کرد: امسال به منظور تکریم یکسان همکاران نهاد کتابخانه های عمومی کشور لوح تقدیری برای همه همکاران نهاد که بیش از 6500 نفر هستند توسط دبیرکل امضاء و به همه استان ها ارسال شد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: یکی از نکات مهم دیگر این دوره، پرونده های رسیده از استان ها در ارتباط با انتخاب «عضو نمونه کتابخوان» و «پیشکسوت نمونه» بود که پس از ارزیابی های صورت گرفته، نفرات برتر در این مراسم مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

اله‌یاری در پایان یادآور شد: مدیریت نهاد در ماه های اخیر تلاش نمود با ارتقای حقوق و دستمزد کتابداران عزیز انگیزه همکاران و همراهی آنها را در اجرای برنامه های کتابخوانی افزایش دهد و اکنون «هفته کتاب» زنگ شروع دوره جدید فعالیت های ترویج کتابخوانی در نهاد کتابخانه های عمومی کشور خواهد بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: