سه‌شنبه 18 نوامبر 14 | 22:07

رویاروییِ صريح با بدعت‌گذاری در فرهنگ شیعی

در طول این یک دهه، رحیم‌پور دشمنان و مخالفان زیادی برای خود ساخته است. او به صورتی صریح، با چندین جریان معرفتی در عرصة عمومی، دست به گریبان شده و به نقّادی شجاعانه و عالمانة آن‌ها همّت گمارده است. در عین حال، او از تجربة کشمکش‌ها و منازعه‌های طاقت‌فرسای مطهری با این جریان‌های معرفتی درس‌ها آموخته و می‌داند به زودی باید هزینة گفته‌های صریح و شفاف خود را بپردازد.


خبرگزاری فارس: آزادی اندیشه در غرب نوعی «اباحی‌گری» استتریبون مستضعفین – مهدی جمشیدی (عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشة اسلامی)

[نگاه يكم]: استاد مطهري به مثابه خط‌شكنِ عرصه‌ي اصلاح‌گري ديني

استاد مرتضی مطهری، در طول دهه‌های چهل و پنجاه شمسی، در محاصرة تبلیغاتی هر دو جریان معرفتی «متجمّد» و «متجدّد» قرار داشت. اگرچه در نهایت، گلولة ترور از اسلحه‌ای به سمت مغز متفکّر انقلاب اسلامی شلیک شد که به جریان متجدّد تعلّق داشت، اما مطهری از جریان متجمّد نیز، خون‌دل‌ها خورده بود و زخم‌ها به تن داشت. گفته ‌می‌شود یکی از دلایل هجرت مطهری از قم به تهران، فشارهایی بود که از ناحیة جریان متجمّدِ حوزوی – که گفتمان مسلّط بر حوزه بود و ظاهراً هست – به او وارد شد. همین جریان معرفتی بود که کتاب «مسألة حجاب» را برنتابید و تحلیل‌های فقهی و اجتماعی مطهری از آموزة حجاب را به شدّت طرد و تخطئه کرد. در حسینیة ارشاد نیز، اگرچه مطهری با پاره‌ای از تفکّرات و رفتارهای شریعتی موافق نبود، اما جریان متجمّد، شریعتی را به دستاویزی برای حمله به مطهری قرار داده بودند. جریان معرفتیِ متجمّد، در سطح عوام و اجتماع نیز بدنه داشت و این بدنه، «روشنگری‌ها» و «خرافه‌زدایی‌ها»ی مطهری را برنمی‌تافت. مطهری به برنامة «احیای تفکّر دینی» باور راسخ داشت و معتقد بود که ارزش‌های اسلامی در ذهنیّت دینیِ مردم، صورتی واژگونه یافته است. از این‌رو، حجم درخور توجّهی از تلاش‌های فکری و فرهنگیِ مطهری، به آسیب‌شناسی و اصلاح «دیانت عمومی» اختصاص یافت. برجسته‌ترین نقطة این رویکرد، انتقادات تند و تیز مطهری به تصوّر شایع از ماهیّت قیام امام حسین(علیه الس%

 1. اصفهاني
  19 نوامبر 2014

  جا دارد از جريان متحجر و متجمد سوال شود كه اگر نظرات آقاي رحيم پور را رد مي كنيد، چرا از دايره تقوا و انصاف خارج مي شويد؟ چرا وي را ترور شخصيت مي كنيد؟

  • ناشناس
   20 نوامبر 2014

   این سوال از آقای ازغدی باید پرسیده شود. اگر این جریان را متجمد و متحجر می دانید ، چرا نسبت انگلیسی و اسرائیلی به آنها می دهید؟
   مگر هر جریان متعصب و منجمدی انگلیسی است؟
   بهتر نیست به جای این مدل پرخاش و این مدل توهین – که در تاریخ معاصر شیعه بی سابقه است – به نقد علمی این جریان بپردازید، نه اینکه آنها را قالتاق بدانید و دست پرورده انگلیس.
   این ادبیات متعلق به قشر دانشگاهی و حوزوی نیست ، ادبیات کوچه و بازاری است و از هیچ کس مقبول نیست نه از شهید مطهری نه رحیم پور ازغدی و نه هیچ فرد اندیشمند دیگر.

 2. ناشناس
  19 نوامبر 2014

  او واقعا انسان ارزشمندی است که نیروهای امنیتی کشور باید تمام شرایط رو برای امنیت وی فراهم کنند

  ما نباید مطهری های دیگه ای رو از دست بدهیم

 3. ميرزا
  21 نوامبر 2014

  هر رزمنده دلير و بي پروا نسبت به تهديدات دشمن اسلام و مسلمين ، با نهايت شجاعت و دليري و بي باكي ، اقدام به روشنگري جريانهاي نفاق و تزوير و دشمني آنان براي ملت ها نمايد ، از ديدگاه مرتجعين بايد تكفير شود و از گردونه سياست استكباري خارج گردد ؛ حال با ترور شخصيت يا با ترور شخص او …
  همانندي كه بهشتي ها و مفتح ها و باهنر ها و مطهري ها … را ترور كردند…
  اما دشمن بايد بداند كه آزموده را آزمودن خطاست و ديگر اين اتفاق نخواهد افتاد .
  ما هم بايد به اين اصل پايبند باشيم و بر آن اصرار ورزيم تا دشمن نتواند به نيات پليد خود دست يابد .
  انشاءلله
  يا علي مدد .

 4. ناشناس
  21 نوامبر 2014

  از نگارنده محترم تشکر میشود و امیدواریم مسئولین محترم و دلسوز نظام مراقب جان ایشان باشند تا خائنین و وطن فروشان جسارتی به ایشان نکنند .