چهارشنبه 19 نوامبر 14 | 11:12
محسنی اژه‌ای در مراسم تحلیف کارآموزان قضایی:

قضات نباید به مشکلات مردم بی تفاوت باشند

معاون اول قوه قضاییه گفت: قضات نباید نسبت به مشکلات، حیثیت و حقوق مردم بی‌تفاوت باشند و اگر به حکم قطعی رسید، آن را قاطعانه اعلام کند.


13930701000525_PhotoA

معاون اول قوه قضاییه گفت: قضات نباید نسبت به مشکلات، حیثیت و حقوق مردم بی‌تفاوت باشند و اگر به حکم قطعی رسید، آن را قاطعانه اعلام کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در ادامه سخنان خود در مراسم تحلیف کارآموزان قضایی گفت: قاضی باید دقیق باشد و دقت و موشکافی کمک انسان می‌کند تا در مسیر حق قدم بگذارد. اگر قاضی با بی توجهی حکمی را صادر کند یک فرد یا افرادی مورد ظلم و اجحاف قرار می‌گیرند.

وی افزود: دقت ما در تطبیق از قوانین و برداشت از قانون بسیار مهم است. قاضی باید در فهم از قانون و تصمیم‌گیری اهل مشورت باشد و این هیچ منافاتی با استقلال قاضی ندارد.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: قاضی بعد از اینکه با رعایت تمام مقدماتی که قانون و شرع برای آن مقرر داشته، وقتی به یک حکمی رسید باید قاطعانه حکم را صادر کند.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: قاضی نباید بعد از اینکه به حکمی قطعی رسید، شک و تردید به خود راه دهد و بعضی افراد متأسفانه به وسواس در رأی مبتلا هستند. همچنین قاضی بعد از رأی و دستور اجرا باید اجرا شدن آن را نیز پیگیری کند.

وی با بیان اینکه گاهی اوقات احتیاط‌های ما خلاف احتیاط است گفت: جان مردم بسیار ارزش دارد و آبروی مومن از حرمت کعبه بسیار بالاتر است اما این بدان معنی نیست که اگر ما یقین کردیم که شخصی مفسد فی‌الارض و مجرم است احتیاط کنیم و حکم درست را صادر نکنیم.

وی ادامه داد: سرعت توأم با دقت یکی دیگر از وظایف قاضی است اما ما هیچگاه نمی‌خواهیم دقت را فدای سرعت کنیم ولی باید به سوی رسیدگی سریعتر همراه با دقت پیش برویم.

محسنی اژه‌ای به قضات توصیه کرد دقت کنید که همیشه حساسیت‌تان در دوره فعالیت‌تان مانند همان روز اول باشد و مراقب باشید که مشکلات، حیثیت و حقوق مردم برایتان بی‌تفاوت شود.

وی در خاتمه گفت: اگر چنانچه بی‌تفاوت و بی‌مسئولیت شدید هم حق مردم ضایع می‌شود و هم یک روزی دامن خودمان را می‌گیرد و سرانجام شقی می‌شویم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: