چهارشنبه 19 نوامبر 14 | 11:37
در مراسم امضای تفاهم‌نامه «فرهنگ سلامت»

جنتی:نیازمند نظارت بر کتب پزشکی هستیم

‌وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حوزه سلامت باید نهاد نظارتی به منظور اتنشار کتاب‌ها پدید آید تا ما بدانیم به کدام آثار مجوز بدهیم؛ حتی در انتشار کتاب‌های درسی دانشجویان پزشکی هم بهتر است نظارت بیشتر اعمال شود.


13930827000418_PhotoA

‌وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حوزه سلامت باید نهاد نظارتی به منظور انتشار کتاب‌ها پدید آید تا ما بدانیم به کدام آثار مجوز بدهیم؛ حتی در انتشار کتاب‌های درسی دانشجویان پزشکی هم بهتر است نظارت بیشتر اعمال شود.

علی جنتی در مراسم امضای تفاهم‌نامه با وزارت بهداشت در قالب «فرهنگ سلامت» افزود: در حوزه سلامت باید نهاد نظارتی به منظور اتنشار کتاب‌ها پدید آید تا ما بدانیم به کدام آثار مجوز بدهیم؛ حتی  در انتشار کتاب‌های درسی دانشجویان پزشکی هم بهتر است نظارت بیشتر اعمال شود، در بیشتر زمینه‌های نشر کتاب از آثار حوزه دینی و کودک بخش نظارت داریم اما در حوزه انتشار کتاب‌های پزشکی فاقد این بخش هستیم که وزارت بهداشت باید برای تایید علمی این کتاب‌ها به ما کمک کند.

وی به انجام امور فرهنگی برای اشاعه سلامت مردم اشاره کرد و افزود: در حوزه‌های سینما، تئاتر، هنرهای تجسمی و مطبوعات می‌توان فعالیت‌هایی را به حفظ سلامت مردم اختصاص داد، مثلا در صفحات روزنامه‌های خارجی به این مقوله بسیار پرداخته می‌شود که در روزنامه‌های داخلی کمتر شاهد آن هستیم و من با روزنامه ایران به عنوان نهاد دولت رایزنی کرده‌ام که بیشتر به این موضوع بپردازد؛ دیگر روزنامه‌ها هم بهتر است صفحات سلامت خود را گسترش دهند.

جنتی با اشاره به ترویج سلامت در سینما ادامه داد: در کنار این هنر حتی می‌توان در بخش‌های کاریکاتور و تبلیغات پوستر‌ها هم برای اشاعه سلامت مردم بهره برد. البته انتخاب سوژه برای هنرمندان بسیار مهم است تا آثار آنان علاوه بر کارکرد سرگرمی، ترویج مبانی سلامتی هم داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره فعالیت‌های فرهنگی منتاسب با سلامت مردم اظهار داشت: باید در زمینه آگاهی بخشی عمومی در حوزه سلامت و انتشار کتاب‌هایی از این دست با وزرات بهداشت تعامل داشته باشیم؛ در عین حال، ارتقای فرهنگ مطالعه کادر پزشکی و پرستاری بسیار اهمیت دارد تا آنان علاوه برکسب مهارت‌ها با کتاب‌های اخلاق حرفه‌ای و مبانی اعتقادی و فرهنگی بیشتر آشنا شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: دانشجویان و استادان رشته‌های پزشکی هم بهتر است با کتاب‌های علمی مناسب تغذیه شوند و این مهم، با تالیف و ترجمه کتاب‌های مناسب میسر است؛ کتابخانه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز درمانی و بیمارستان‌ها هم باید تجهیز شود و از نویسندگان و مترجمان کتب تخصصی پزشکی هم حمایت به عمل آید.

جنتی به اهمیت ایجاد کتابخانه تخصصی علوم پزشکی اشاره کرد و ادامه داد: مدتی پیش از کتابخانه دانشگاه علوم پزشکی تهران بازدید و به دکتر فرجی‌دانا که آن زمان همکار ما بود پیشنهاد کردم که کتاب‌های مرجع و تخصصی پزشکی برای تشکیل یک کتابخانه تخصصی به این مکان منتقل شود.

وی با اشاره به اهمیت هفته کتاب افزود: پیوندی که باید بین فرهنگ و سلامت برقرار شود در زندگی فردی و اجتماعی بسیار مهم است که  در دولت یازدهم با تلاش‌های دکتر هاشمی وزیر بهداشت به این مقوله در قالب طرح تحول نظام سلامت به خوبی توجه شده است.

جنتی تاکید کرد: همه پیشرفت‌های حوزه پزشکی مرهون مطالعات و پژوهش‌های کتاب‌های آن است و ما هم  افتخار می‌کنیم که بسیاری از شخصیت‌های مهم علم پزشکی از جمله ابن‌سینا در کشورمان زیسته‌اند.

جتنی همچنین اظهار داشت: هفته کتاب فرصتی است که اهل علم و فضل بیشتر به ترویج این مقوله بپردازند و افتخار ما مسلمانان هم به این است که معجزه پیامبرمان کتاب است.

در ادامه این مراسم امضای تفاهم‌نامه میان دو وزارت‌خانه بهداشت و ارشاد در قالب «فرهنگ سلامت» دکتر سید حسن هاشمی افزود: در ایران هر روز و هر ساعت شاهد کاستی‌های ناشی از فرهنگ هستیم و در حوزه سلامت هم اگر بخواهیم بار بیماری‌ها را کم کنیم راهی جز آگاهی بخشی فرهنگی به مردم نداریم.

وی ادامه داد: اگر در شهر تهران، دود خودرو و دیگر دودها وجود دارد به فرهنگ مردم بر می‌گردد؛ مشکلات قلبی و عروقی همین طور؛ باید ببینیم که درباره مشکلات کم تحرکی، نوع رفتار و نوع تغذیه چه قدر فعالیت فرهنگی انجام داده و چه میزان کتاب منتشر شده است. اگرچه هر چه نویسندگان کتاب منتشر می‌کنند درسطح جامعه کم خوانده می‌شود و حداقل اگر هم خوانده شود اثر کمی دارد. به هر حال فرهنگ عامه مردم در حفظ سلامت آنان نقش مهمی دارد که امیدواریم ارتقا یابد.

هاشمی به میزان مطالعه مناسب در جامعه پزشکی اشاره کرد و ادامه داد: مایل هستیم که در تدوین سوژه‌های تبلیغات برای حوزه سلامت با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری کنیم، اگرچه در بیشتر موارد خود جامعه پزشکی و پرستاری مورد سوژه قرار می‌گیرند.

وزیر بهداشت درباره تبلیغات کنونی تاکید کرد: بیشتر تبلیغات دروغ است و اگر هم صحت داشته باشد برای سلامتی ضرر دارد.

وی ادامه داد: برای رسیدن به هدف‌مان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به فعالیت‌ها و همکاری‌های بین بخشی نیاز داریم و البته باید توجه داشت که نظام‌های سلامت کشورها در بهترین حالت قادر به تامین  20 درصد از سلامت مردم شان خواهند بود.

وزیر بهداشت در این برنامه از برنامه نهاد متبوعش برای حمایت از ناشران حوزه سلامت و نویسندگان کتاب‌های پزشکی خبر داد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: