پنج‌شنبه 04 نوامبر 10 | 23:41

۱۳ آبان سال گذشته، دانشجویان چه می‌کردند؟ + فیلم + عکس

سال گذشته 13 آبان همراه بود با ادعاها و اغتشاش‌طلبی‌های عده‌ای موسوم به گروهک سبز. کسانی که قصد داشتند ایران را از مسیر مبارزه با آمریکا منصرف کنند. همین مساله باعث شد تا دانشجویان دانشگاه‌های تهران در یک حرکت با شکوه و با راه‌پیمایی 7 کیلومتری حضوری به یادماندنی در سطح شهر داشته باشند. اتفاقی که با این وسعت…


تریبون مستضعفین– سال گذشته 13 آبان همراه بود با ادعاها و اغتشاش‌طلبی‌های عده‌ای موسوم به گروهک سبز. کسانی که قصد داشتند ایران را از مسیر مبارزه با آمریکا منصرف کنند. همین مساله باعث شد تا دانشجویان دانشگاه‌های تهران در یک حرکت با شکوه و با راه‌پیمایی 7 کیلومتری حضوری به یادماندنی در سطح شهر داشته باشند. اتفاقی که با این وسعت (هم در نفرات، هم منطقه حضور، هم زمان و هم اثرگذاری) در تاریخ سالیان اخیر بی‌سابقه بود. و به حق تنها می‌توان آن را با تسخیر لانه جاسوسی مقایسه کرد. در ادامه گزارشی از این حرکت عظیم را به نقل از سایت بسیج دانشجویی امیرکبیر می‌خوانید

*****

راهپیمایی ضداستکباری دانشجویان در روز 13 آبان، از دانشگاه صنعتی امیرکبیر آغاز و پس از طی مسیری طولانی در میدان انقلاب تهران به پایان رسید. در طی این مسیر جمعی از دانشجویان دانشگاه های تهران، شریف، علامه طباطبایی، علم و صنعت، امام صادق (علیه السلام) و… به تدریج به دانشجویان امیرکبیر پیوستند و جمعیتی 2 هزار نفره را شکل دادند.

در ابتدای این مسیر، دانشجویان پس از حضور در خیابان طالقانی و با سر دادن شعارهای انقلابی، به سمت میدان هفت تیر حرکت کردند.

دانشجویان با شعار «مرگ بر اسلام آمریکایی» خیابان مفتح را طی کرده، و قبل از ورود به میدان هفت تیر این طور قرار گذاشتند: «هیچ کس وارد درگیری ها نباید بشود. فقط می ایستیم و شعارهای خودمان را می دهیم». (دانلود فیلم)

با ورود دانشجویان به میدان هفت تیر، شعار «دانشجو می میرد / ذلت نمی پذیرد» در میدان طنین انداز شد. (دانلود فیلم)

مردم حاضر در میدان هفت تیر به شیوه های مختلف، همراهی خود را با دانشجویان نشان می دادند. (دانلود فیلم)

در حول و حوش میدان هفت تیر جمعیت اندک گروهک سبز در پیاده روها با سر دادن شعارهای تحریک آمیز، قصد ایجاد درگیری داشتند که با شعارهای متقابل دانشجویان و زنجیره ی آنها برای پرهیز از درگیری مواجه شدند. (دانلود فیلم)

دانشجویان چند بار مسافت دور میدان هفت تیر را طی کردند و شعارهای انقلابی سر دادند: «دانشجو بیدار است / از آمریکا بیزار است»، «ابالفضل علمدار / خامنه ای نگه دار»، «آمریکای فریبکار / نقاب سبز رو بردار». (دانلود فیلم)

در ادامه دانشجویان با سر دادن شعار «سید آمریکایی / نمی خوایم نمی خوایم» به سمت دفتر «کلمه سبز» (ارگان مطبوعاتی میرحسین موسوی) واقع در ضلع جنوبی میدان هفت تیر حرکت کردند. (دانلود فیلم)

پس از حضور در جلوی ساختمان «کلمه سبز» و سر دادن شعار «آمریکای فریبکار / نقاب سبز رو بردار» و اعلام انزجار از سران فتنه، عده ای قصد پرتاب اشیا به سمت این ساختمان را داشتند که دانشجویان با هوشیاری از این کار جلوگیری کرده و فرصت مظلوم نمایی را از گروهک سبز سلب کردند. (دانلود فیلم)

پس از آن خیل عظیم دانشجویان با ورود به خیابان کریمخان، از میدان هفت تیر به سمت میدان ولیعصر حرکت کردند. (دانلود فیلم)

دانشجویان در طول مسیر با همخوانی اشعاری زیبا، حال و هوای خوبی به این راهپیمایی داده بودند. و شعارهای تحریک کننده ی جماعت اندک حاضر در پیاده روها در صدای جمعیت دانشجویان گم می شد. (دانلود فیلم)

عده ای از گروهک سبز که در نزدیکی میدان ولیعصر تجمع کرده بودند، پس از مشاهده ی جمعیت دانشجویان که به سمت میدان ولیعصر در حرکت بود، در اقدامی زننده اقدام به پرتاب سنگ، بطری و خرده شیشه به طرف دانشجویان کردند. این افراد در نهایت با گاز اشک آور توسط نیروی انتظامی متفرق شدند. دانشجویان پس از گذر از میدان ولیعصر، با شعار «سران اغتشاشات اعدام باید گردند» به ادامه ی مسیر خود در بلوار کشاورز پرداختند. (دانلود فیلم)

دانشجویان که از ابتدای راهپیمایی پیوسته شعار می دادند، هنگام عبور از جلوی دو بیمارستان ساسان و پارس -واقع در بلوار کشاورز- شعارهای خود را متوقف کرده، و این بخش از مسیر خود را با سکوت طی کردند. (دانلود فیلم)

با توجه به طول زیاد جمعیت در خیابان، توقف برای رسیدن صفوف انتهایی ناگزیر بود. اما دانشجویان از همین فرصت نیز برای اعلام محبت و وفاداری خود به مولای شان استفاده می کردند. (دانلود فیلم)

پس از بلوار کشاورز، نوبت به خیابان قدس رسید تا شاهد راهپیمایی بزرگ استکبارستیزی دانشجویان باشد؛ «دانشجو بیدار است / از آمریکا بیزار است». (دانلود فیلم)

به منظور مختل نشدن عبور و مرور، دانشجویان با نظم دهی به حرکت خود، نیمی از خیابان را در اختیار اتومبیل ها قرار می دهند، و با شعار «خط امام زنده باد / رهبری پاینده باد» به ادامه ی مسیر خود در خیابان قدس می پردازند. (دانلود فیلم)

پس از کمی توقف در پائین خیابان قدس، دانشجویان در خطوط BRT به سمت میدان انقلاب حرکت می کنند.

در طول مسیر، عده ای محدود از گروهک سبز با تجمع پشت میله های دانشگاه تهران، به سر دادن شعارهایی می پردازند. (دانلود فیلم)

کاروان دانشجویان پس از توقف 5 دقیقه ای جلوی سردر اصلی دانشگاه تهران و سر دادن شعارهای انقلابی، در میدان انقلاب به برنامه ی امروز خود پایان می دهد.

بدین ترتیب دانشجویان انقلابی سرانجام پس از 5 ساعت راهپیمایی و طی مسیری 7 کیلومتری ضمن ابراز انزجار خود از آمریکا و اسلام آمریکایی، باشکوه ترین و دانشجویی ترین مراسم 13 آبان این سال ها را رقم زدند.

گزارش تصویری راهپیمایی به یاد ماندنی دانشجویان در تهران (13 آبان)ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.